Nawigacja

 • Kiermasz pierniczków

  12.12.2017

  Autor: A.Biestek


  W środę i czwartek (13-14.12.2017) Szkolne Koło Caritas organizuje kiermasz pierniczków, które są jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Udekorowane lukrem, o fantazyjnych kształtach i pięknym zapachu będą czekały na Was. Serdecznie zapraszamy na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły.

   

 • Mikołajkowy prezent

  11.12.2017

  Autorzy: N.Bajor, K.Wachowska


  W same mikołajki odbyły się zawody w piłce siatkowej dziewcząt na szczeblu powiatowym. W zawodach wzięły udział trzy szkoły: LO Kolbuszowa, ZST Kolbuszowa oraz ZSA-E z Weryni, a rozgrywki przeprowadzone zostały na sali w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Reprezentacja naszej szkoły sprawiła sobie mikołajkowy prezent, bo zdobyła I miejsce.  Dziewczęta dzielnie walczyły i chociaż w pierwszym meczu zostały rzucone na głęboką wodę, gdyż wylosowały drużynę z LO,  wygrały 2:1. W drugim starciu powtórzyły wygraną  2:1! Z dumą przyznają, że nie zdobyłyby medalu, gdyby nie pani trener Donata Krogulec, która wspaniale wszystkich przygotowała.

 • Piernikowe słodkości

  11.12.2017

  Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


  Grudzień to miesiąc, w którym ludziom udziela się radosny, świąteczny nastój. Atmosferę i zapach  zbliżających się świąt mogli już odczuć uczestnicy kulinarnego święta pt. „Piernikowe słodkości”, które odbyło się 1 grudnia 2017 roku. Celem tej uroczystości było kultywowanie kulinarnych tradycji bożonarodzeniowych, dzielenie się przepisami kulinarnymi, sporządzanie i artystyczne dekorowanie pierników oraz integracja środowiska szkolnego. Aromat korzennych przypraw: cynamonu, kardamonu i goździków kusił uczniów klas pierwszych i trzecich. Uczniowie w listopadzie  sporządzali pierniki metodą ciast kruchych, a 1 grudnia dekorowali w różne wzory. Na ciastkach o kształtach chatek, choinek, reniferów, aniołków, mikołajów, bałwanków, gwiazd i śnieżynek dominowały kolory typowe dla okresu Świąt Bożego Narodzenia, czyli czerwień, biel, zieleń i srebro. W trakcie warsztatów uczniowie wykazali się wyobraźnią oraz cierpliwością w realizacji swoich smacznych i niezwykłych pomysłów cukierniczych. Zdjęcia

  Sprawdzony przepis na pachnące czekoladowo-pomarańczowe pierniki:

  Składniki:
  3 1/3 szklanki mąki,
  1/2 szklanki kakao,
  3/4 szklanki cukru pudru,
  3/4 łyżki sody,
  przyprawa do piernika,
  szczypta soli,
  starta skórka z 1 pomarańczy,
  180 g masła,
  1 jajo,
  3/4 szklanki miodu,
  55 g czekolady mlecznej.


  Wykonanie:
  Miód, czekoladę, masło, przyprawę, kakao, cukier puder, skórkę z pomarańczy podgrzać do rozpuszczenia i ostudzić. Na stolnicę przesiać mąkę, sodę, dać sól, jajo i wlać masę czekoladowo-cukrową. Zarobić ciasto, schłodzić w lodówce, wałkować, formować kształty i piec 10-12 minut w temperaturze 180 stopni C. Gotowe pierniki udekorować  kolorowymi lukrami. 

  Składniki na lukier:
  250-300 g cukru pudru,
  2 białka jaja,
  barwniki spożywcze.

  Wykonanie lukru:
  Białka jaja wymieszać z cukrem pudrem za pomocą miksera, podzielić do miseczek, dodać barwniki spożywcze, wymieszać i dekorować ciastka za pomocą woreczków strunowych lub  rękawa cukierniczego.

 • Wiedza plus talent

  08.12.2017

  Autorzy: A.Kusy, I.Pogoda


  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wirus HIV i choroba AIDS ich dotyczą. Grupą największego ryzyka jest młodzież w wieku 20-29 lat. Media coraz mniej podają informacji na ten temat. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Państwowy Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor oraz przedstawiciel ROPS Rzeszów Łukasz Kosiba w swoich wystąpieniach jednogłośnie stwierdzili, że laureaci XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o AIDS” oprócz talentu wykazali się szczegółową znajomością zagadnienia. ZSA-E w Weryni reprezentowały wyróżnione: Alicja Kusy i Natalia Sitarz. Gratulujemy! Zdjęcia

 • Stypendyści Powiatu Kolbuszowskiego

  05.12.2017

  Autor: I.Pogoda


  "Bez pracy nie ma kołaczy", "bez zachodu nie ma miodu", "pieczone gołąbki nie lecą same do gąbki",  "kawałek chleba nie spadnie z nieba" możemy przeczytać w znanych przysłowiach. Mówią nam one, że należy ciężko pracować by osiągnąć upragniony cel. Praca jest środkiem do sukcesu i nie ma możliwości aby bez wysiłku udało nam się spełnić marzenia. Doskonale wiedzą o tym: Kinga Cisło, Karolina Czachor, Patrycja Ofiara, Radosław Rębisz i Justyna Witas uczniowie, którzy w ubiegły czwartek zostali nagrodzeni Stypendium Powiatu Kolbuszowskiego. Gratulujemy! Zdjęcia

   

 • IX Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

  04.12.2017

  Autor: K.Wachowska


  Informujemy, że  11 grudnia br. (w poniedziałek) na szóstej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca przyszłego tygodnia. Zapraszamy!

 • Jesteśmy mistrzami - We are the champions!

  04.12.2017

  Autorzy: J.Godzisz, A.Kiwak


  W listopadzie odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień językowych uczniów oraz stworzenie im możliwości potwierdzenia posiadanych umiejętności i wiedzy. Pięćdziesięcioro uczestników zmagało się z zadaniami z zakresu leksyki i gramatyki języka angielskiego. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy za rok!

  Wyniki:
  Klasy I
  1. Patrycja Żądło
  2. Konrad Świątek
  3. Mateusz Mazur 

  Klasy II
  1. ex aequo Łucja Jagoda i Anna Kolano
  2. Hubert Staszewski
  3. Barbara Sączawa 

  Klasy III
  1. Wiktoria Mokrzycka
  2. Justyna Witas
  3. Patrycja Ofiara 

  Klasy IV
  1. Aleksandra Stachurska
  2. Seweryn Wit
  3. Karol Kolano

   

 • Zdrowo żyjemy

  04.12.2017

  Autor: A.Tęcza, spr. A.Kiwak


  Po raz kolejny uczniowie klasy III kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych byli trenerami - uczącymi młodszych. 24 listopada 2017 roku uczyli dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 z Kolbuszowej przygotowywać wspaniałe przekąski. Kolor, smak i zapach ciastek i potraw z warzyw przyciągał do stołu jak magnes, zachęcał do oglądania, podziwiania i degustowania. Zarówno dzieci jak i nasi uczniowie degustowali warzywa, zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Warsztaty jak zawsze poprzedzone były pogadanką dotyczącą zawodu kucharza i zasad zdrowego odżywiana Dzieci dowiedziały się o tym co nie powinno znaleźć się w ich jadłospisie, o szkodliwości gazowanych napojów, chipsów i fast-foodów.

 • Wyróżnione w wojewódzkim konkursie plastycznym

  01.12.2017

  Autor: I.Pogoda


  Ogłoszenie wyników XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o AIDS” tradycyjnie zbiega się z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS. W tym roku komisja oceniła 290 prac, które napłynęły na konkurs z 85 szkół województwa podkarpackiego. Wśród wyróżnionych znalazły się aż dwie uczennice ZSA-E w Weryni: Alicja Kusy i Natalia Sitarz. Uroczyste rozdanie nagród już 8 grudnia 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Gratulujemy! Zdjęcia

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Radek Rębisz na podium w Rzeszowie

  30.11.2017

  Autor: B.Krzysztofiński


  Uczniowie z ZSA-E w Weryni od wielu lat z sukcesami biorą udział w Olimpiadzie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie zajmując czołowe lokaty w województwie. 29 listopada 2017 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie, odbył się finał wojewódzki tej Olimpiady. Najlepsi uczniowie eliminacji szkolnych, reprezentowali zespoły poszczególnych powiatów województwa podkarpackiego w finale wojewódzkim.

  Powiat kolbuszowski reprezentował uczeń klasy czwartej Technikum z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Radosław Rębisz, który zajął drugie miejsce na 15 startujących Zespołów Szkół z województwa podkarpackiego.

   

  Organizatorem Olimpiady oraz fundatorami cennych nagród byli: Państwowa Inspekcja Pracy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Podkarpacka Izba Rolnicza, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Podkarpacki Urząd Marszałkowski i Wojewoda Podkarpacki. Celem konkursu jest propagowanie idei bezpieczeństwa i higieny pracy a w szczególności: bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń technicznych, zapobiegania wypadkom przy pracy oraz pogłębianie znajomości z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

   

  W bieżącym roku była to już XIX edycja tej olimpiady, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na swoją tematykę i bardzo cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.

  Zakres tematyczny wiedzy jaką wykazywali się tegoroczni finaliści obejmował:

  - zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach

  - wiadomości z zakresu głównych zagrożeń występujących w gospodarstwach

  - przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy

  - zakresy działań PIP i KRUS

   

  Uczniów do konkursu przygotowuje nauczyciel Bolesław Krzysztofiński, specjalista ds. bhp w szkole. Tegoroczny finalista Radek Rębisz za zajęcie 2 miejsca otrzymał od wojewody dyplom i wyróżnienie,  od sponsorów cenne  nagrody a dla szkoły zdobył  puchar oraz dyplomy i podziękowania od organizatorów. Zdjęcia

 • Zmagania małych kucharzy

  30.11.2017

  Autor: W.Majewska, spr. A.Kiwak


  Inwencja dzieci w odpowiadaniu na różnorodne pytania nie zna granic. Przekonali się o tym uczniowie klasy I Szkoły Branżowej w zawodzie kucharz, którzy w trakcie warsztatów usłyszeli od przedszkolaków fikuśne odpowiedzi na podstawowe pytania: Po co jemy i dlaczego ważne jest co jemy?. Przedszkolaki z grupy „Sówek” z Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej z entuzjazmem odpowiadały na pytania pani Wioletty Majewskiej, ale ich zapał do mówienia przewyższył tylko zapał do kucharzenia i jedzenia. Przygotowane w trakcie warsztatów gastronomicznych pt. „Owoce i warzywa na naszym stole” ciasteczka marchewkowe i sałatka owocowa znikały w ekspresowym tempie wśród ogólnego śmiechu, radości i zabawy.  Zdjęcia

 • Poznajemy carving

  26.11.2017

  Autor: J.Sondej, spr. A.Kiwak


  W listopadzie miałyśmy okazję (uczennice klasy I TŻ) poznać zasady sztuki carvingu. Pani Anna Tęcza pokazała nam jak wykonać róże, liście, łabędzie i inne kompozycje. Jesień to dobry czas na poznawanie tego rzemiosła, które w naszej szkole osiągnęło już poziom sztuki. Wielka ilość dostępnych warzyw takich jak dynie, rzepy, cukinie, jabłka powoduje że na jesiennym stole może królować wiosna, kwiaty, kolor. Lekcja poświęcona carvingowi była  dla mnie i dla moich koleżanek nauką cierpliwości i precyzji. Ale było warto. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia. Zdjęcia

 • Zdolni i bogaci

  24.11.2017

  Autorzy: P.Gielarowska, J.Witas, spr. A.Kiwak


  Już kolejny rok uczniowie ZSA-E w Weryni wraz z opiekunami składali wnioski o przyznanie stypendium w ramach projektu Wsparcie stypendialne uczniów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych – rok szkolny 2017/2018.

  Wszyscy nominowani z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. Lista rankingowa została zatwierdzona Uchwałą Nr 369/7766/17 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie  z dnia 22 listopada 2017 r. Stypendium w wysokości 4 000 zł otrzyma 385 uczniów/uczennic z całego województwa podkarpackiego, w tym: Gabriela Augustyn, Krzysztof Ptaś, Justyna Witas, Patrycja Ofiara, Patrycja Gielarowska, Katarzyna Róg, Karolina Czachor, Elżbieta Ślęzak, Karolina Olejarz i Agata Pyryt. Gratulujemy!

  Główne kryteria przyznawania stypendium to: średnia ocen ze wszystkich przedmiotów obliczona w oparciu o świadectwo szkolne z poprzedniego roku nauki, średnia ocen z trzech wybranych przedmiotów zawodowych oraz szczególne osiągnięcia edukacyjne w zakresie przedmiotów zawodowych.

 • Wyjazd na narty

  24.11.2017

  Autor: D.Krogulec


  Nauczyciele wychowania fizycznego organizują wyjazd na narty dla młodzieży ZSA-E w Weryni do miejscowości Puławy Górne. Więcej informacji dla zainteresowanych u organizatorów.

 • Stawiamy na przedsiębiorczość

  22.11.2017

  Autorzy: W. Matusik, K. Żarkowska, spr. K.Wachowska


  Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 13-17 listopada. Podczas tego przedsięwzięcia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak  założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta czy np. dlaczego warto płacić podatki. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po skończeniu szkoły, kiedy to zaczniemy coraz większymi krokami wkraczać w dorosłe życie, ale też i na rynek pracy. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, wykładach i spotkaniach, za każdym razem zdobywając nowe informacje.

  Przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli:

  - Aneta i Krzysztof Białek: absolwenci naszej szkoły, którzy założyli własną działalność gospodarczą „CraftoveLove”. Zajmują się m.in. papeterią ślubną oraz kartkami okolicznościowymi. Są one wykonywane ręcznie przez panią Anetę. Pan Krzysztof zaś pełni funkcję informatyka. Jest to branża artystyczno-dekoracyjna. Przekonali nas do tego, że warto się uczyć, nabywać nowe umiejętności i kwalifikacje, brać udział w projektach szkolnych, które wykorzystamy na rynku pracy.

  - Pani Iwona Snopkowska ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego  NIL. Poinformowała nas, że NIL jest to organizacja pozarządowa i pomaga osobom bezrobotnym. To stowarzyszenie stawia sobie za cel pomoc osobom, które nie mogą znaleźć pracy, ale i osobom bezdomnym. Opowiedziała nam o projekcie, który realizowany będzie w naszej szkole. Na koniec spotkania uczestnicy oglądnęli krótki film, nagrany przez „podopiecznych” z tego Stowarzyszenia.

  -  Przedstawiciel firmy Koltex-  Piotr Serafin. Wprowadził nas w świat prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele dowiedzieliśmy się o pracy księgowego w dużej firmie. Jesteśmy przekonani, że praca księgowego jest odpowiedzialnym i wymagającym wiedzy i systematyczności zawodem.

  -  Powiatowy Rzecznik Konsumentów- pan Jan Wlazło. Dowiedzieliśmy się, że Powiatowy Rzecznik Konsumentów działa wyłącznie w sprawach konsumenckich, a więc dotyczących zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą. Opowiedział nam on m.in. o gwarancji, reklamacji itp.

  -Pan Andrzej Sudoł oraz pan Jan  Kochanowicz- pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej. Wprowadzili nas w pracę Urzędu Skarbowego. Dowiedzieliśmy się o podatkach lokalnych, czyli takich, które używamy na co dzień, nawet czasem o tym nie wiedząc.

  - Pan Tadeusz Guzek z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania były klasy czwarte - kończące naukę w technikum i wkraczające w dorosłe życie, a także w rynek pracy. Podczas tego spotkania urzędnik  nadmienił m.in.  jak otrzymać dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

  - Pani Natalia Batory z Nadleśnictwa Kolbuszowa. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że nasze lasy dzieliły się kiedyś na Obręb Morgi oraz Obręb Kolbuszowa. Do Obrębu Morgi zaliczane były: Wilcza Wola, Lipnica, Kamień oraz Podwolskie, a do Obrębu Kolbuszowa: Poręby Dymarskie, Świerczów i Nowa Wieś. Dowiedzieliśmy się także m.in.  jakie są funkcje lasu, że na terenie Powiatu Kolbuszowskiego znajduje się 5 ścieżek edukacyjnych, oraz że las daje pracę. 

  - Pani Adriana Miłoś, która wprowadziła nas w świat życia bankowego prezentując informację o kredytach bankowych,  pokazała też nam raporty kredytowe oraz wnioski o udzielenie kredytu/ pożyczki. Dowiedzieliśmy się o kredytach studenckich, lokatach oraz ogólnym funkcjonowaniu banku. Pod koniec spotkania  w formie zajęć warsztatowych rozwiązywaliśmy ciekawe zadania.

  A o to kilka wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat ŚTP realizowanego w naszej szkole:

  „Cześć! Już 4 rok miałem okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach realizowanych w naszej szkole w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. I nie po tym konkretnie jednym roku, ale po kilku latach, mogę śmiało powiedzieć, że to świetna akcja. Dzięki takim spotkaniom z pracownikami np. z Urzędu Skarbowego czy też z pracownikami różnych banków, my młodzi możemy dowiedzieć się nieco więcej wszystkiego od strony praktycznej. Każdy zaproszony gość przynosi zawsze ze sobą jakieś gadżety i to jest super. Dajmy na to miła Pani z banku, która przedstawia swoją ofertę daje uczniom jakieś notesy, długopisy – to przyciąga klientów. Sam po takim spotkaniu (dwa lata temu) w jednym z kolbuszowskich banków założyłem konto i jestem bardzo zadowolony. Cieszę się, że nasza szkoła w tym roku również wzięła udział w tej akcji. To rozwój szkoły i uczniów.” Krzysztof Ptaś

   

  „Spotkanie uważam za bardzo udane. I to wcale nie dlatego, że minęły nam lekcje. Poruszone zostały na nim kwestie, które nas, jako przyszłych absolwentów dotyczą. Dowiedzieliśmy się gdzie szukać pomocy jeśli będziemy mieć problemy z jej znalezieniem, czy też jak samemu założyć własną działalność gospodarczą. Mogliśmy również przejrzeć listę pracodawców poszukujących osób do pracy w rejonie kolbuszowskim. Na koniec mogliśmy zadać pytania i uzyskać na nie profesjonalne odpowiedzi oraz dostać cenne rady dotyczące przyszłości. Spotkanie podobało nam się i pozwoliło nam zyskać pewien pogląd na naszą przyszłość.” Agata Pyryt

  „Wzięcie udziału w spotkaniach z osobami ze świata przedsiębiorczości było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Jako uczennica kształcąca się w zawodzie technik ekonomista, uważam że takie spotkania są dla mnie pomocne i edukacyjne. Mam nadzieję, że  moi koledzy też tak to odbierają- jako przedstawienie mam w interesujący sposób być może naszej przyszłej pracy. Myślę, że nasza szkoła powinna organizować więcej takich spotkań lub takich dni jakim jest Tydzień Przedsiębiorczości.” Łucja Jagoda

  Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

 • Książka na weekend

  17.11.2017

  Autor: B.Sobowska-Rekut


  Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

  Źróło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/148316/gildia-magow

 • Lubimy czytać!

  16.11.2017

  Autor: B.Sobowska-Rekut


  Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w Konkursie na Hasło Reklamujące Czytelnictwo. Wykażcie się pomysłowością i kreatywnością. Zasady konkursu bardzo proste. Hasło wymyślone przez Was powinno zawierać do 10 słów. Propozycję reklamy  przesłać na adres: boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl do 22 listopada 2017 r. Dla zwycięzcy nagroda. 

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
  Werynia 501
  36-100 Kolbuszowa

 • 17 227 14 41 lub
  17 227 13 32
  numery wewnętrzne:
  101 sekretariat
  103 dyrektor
  105 zastępca dyrektora
  107 pokój nauczycielski

Galeria