• Pedagog szkolny

        • "Pierwszym i najważniejszym pedagogiem dziecka jest jego  RODZIC"
          Maria Montessori

          Iwona Pogoda

          iwona.pogoda@zswerynia.pl

          godziny pracy:

          poniedziałek, wtorek, środa, czwartek

          08:45-13:15

          piątek

          08:45-12:45

      • Rodzice są jak ogrodnicy (...)

      •  

        Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona.
        Tyle że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać,
        co z każdego nasionka wyrośnie, i instrukcji jak się o to nasionko troszczyć.
        Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze co popadnie.
        Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko,
        to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb.
        Ale może się okazać, że zasadzili bratek.
        I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb.
        A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka.
        Wyhoduje jakąś hybrydę, coś bardzo nieszczęśliwego.
        I skrzywdzi to nasienie.
        Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki,
        i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany

         

        – Wojciech Eichelberger

      • 100 lat Niepodległej

      • 100 lat Niepodległej - pod takim hasłem Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej pod patronatem Starostwa Powiatowego zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (08.11.2018). Jego celem było m.in. kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, zachęcanie do poznawania historii swojego kraju i narodu, integracja młodzieży wokół wspólnych wartości, a także rozwijanie wrażliwości artystycznej. Zwyciężczynią została Alicja Mokrzycka - trzecioklasistka kształcąca się w zawodzie technika architektury krajobrazu, której serdecznie gratulujemy! Zdjęcia

      • Światowy Dzień Rzucania Palenia

      • W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę

        Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi do zdrowia. Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.

        Jedną z najważniejszych inicjatyw prowadzących do zerwania z tytoniem jest akcja „Rzuć palenie razem z nami”, stworzona w oparciu o odbywający się w Stanach Zjednoczonych od początku lat 70. „Great American Smokeout”. W Polsce akcja ta jest prowadzona od początku lat 90. przez Fundację „Promocja Zdrowia”. Historycznie jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w naszym kraju. W niektórych latach nawet do pół miliona byłych palaczy deklarowało, że zerwało z nałogiem właśnie dzięki akcji „Rzuć palenie razem z nami”. W jej wyniku miliony ekspalaczy w Polsce zyskało średnio o 10 lat życia.

        Od samego początku specjalną grupą, do których skierowana jest nasza akcja, są rodziny spodziewające się dziecka. Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły. Polska stała się krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach: olsztyńskim, białostockim i poznańskim, pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży. W 2017 roku, 27 lat później, w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet. Z drugiej strony, 6% kobiet palących w okresie ciąży to nadal około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

        Fundacja „Promocja Zdrowia” proponuje, aby w tegoroczny „Światowy Dzień Rzucania Palenia” w Polsce, który przypada w czwartek 15 listopada, to właśnie rodziny spodziewające się dziecka uczynić głównym tematem akcji. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Apelujemy do wszystkich Polaków, organizacji i instytucji, również do Państwa, o poparcie akcji i zaoferowanie wsparcia w rzucaniu palenia rodzinom, które oczekują dziecka.

        Z poważaniem,

        prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński

        źródło: wsse.rzeszow.pl
        fot. W. Broniecka

         

      • Wsparcie stypendialne uczniów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych

      • Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w okresie od 10 do 21 września 2018 r. prowadził będzie nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu pn. Wsparcie stypendialne uczniów  ponadgimnazjalnych szkół zawodowych – rok szkolny 2018/2019.

        Stypendia w wysokości 4.000 zł (przyznawane na okres 10 miesięcy) będą współfinansowane z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu Państwa i budżetu Województwa Podkarpackiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.6 Wsparcie stypendialne dla uczniów, Poddziałanie 9.6.2 Wsparcie stypendialne dla uczniów zdolnych – szkolnictwo zawodowe.

        Projekt jest skierowany do uczących się w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych uczniów, uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych. 


        www.podkarpackie.edu.pl

         

      • Zarząd samorządu uczniowskiego 2018/2019

      • "Wolna i niepodległa" - Powiatowy Konkurs Twórczości Patriotycznej

      • Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej już po raz czwarty ogłasza Powiatowy Konkurs Twórczości Patriotycznej. W tym roku przyświeca mu hasło „Wolna i niepodległa”.
         
        Ideą Konkursu jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, uwrażliwienie jej na tradycje narodowe, dziedzictwo kulturowe i historyczne, podnoszenie świadomości patriotycznej wśród młodych mieszkańców naszego powiatu oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
         
        Plastyka, literatura lub multimedia 

        Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu kolbuszowskiego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy, odwołującej się do hasła przewodniego Konkursu, który brzmi: „Wolna i niepodległa”.  Interpretację hasła przewodniego uczestnicy mogą przedstawić w jednej z trzech kategorii. Do wyboru pozostają:


        a) kategoria plastyczna – wykonanie pracy w formie PLAKATU - technika dowolna, minimalny format A4.
        b) kategoria literacka – do wyboru: reportaż, opowiadanie, wywiad lub utwór wierszowany. Maksymalna liczba znaków – do 8000 tysięcy (dotyczy utworów pisanych prozą), czcionka 12. Prace należy wydrukować oraz zapisać na płycie CD/DVD i dostarczyć osobiście lub przesłać do Organizatora.
        c) kategoria multimedialna – przygotowanie prezentacji multimedialnej. Materiał należy nagrać na płytę DVD, podpisać i dostarczyć osobiście lub przesłać do Organizatora. 
         
        Uroczyście na rynku 
        Prace należy dostarczyć do 31 maja, do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, ul. 11 Listopada 10, 36-100 Kolbuszowa, pokój 308. Nagrodzone i wyróżnione prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Laureaci I, II i III miejsca w każdej kategorii oraz ich opiekunowie zostaną zaproszeni na uroczyste rozdanie nagród, które odbędzie się podczas uroczystości patriotycznych, zorganizowanych na kolbuszowskim rynku 10 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące godziny rozstrzygnięcia Konkursu zostaną podane telefonicznie.  Zapraszamy do udziału.

        Autor: Barbara Żarkowska

      • Wymalowane zwycięstwo Wiktorii

      • Internet towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Za jego pośrednictwem przekazujemy sobie wiadomości, robimy zakupy, płacimy rachunki, oglądmy filmy, słuchamy muzyki, zdobywamy wiedzę. My młodzi, nie dopuszczamy myśli, że moglibyśmy na dłuższy czas pozostać "offline". Czy bycie w sieci jest na pewno całkowicie bezpieczne? Na to pytanie młodzież szkół ponadgimnazjalnych odpowiadała za pomocą pędzla, kredek bądź ołówka. Najlepsza okazała się Wiktoria Mokrzycka, która zdobyła tytuł laureatki Powiatowego Konkursu Plastycznego pn. "Bezpieczny Internet". Kreatywnością wykazały się również Weronika Broniecka i Andżelika Kobylarz otrzymując wyróżnienie. Wszystkie wymienione uczennice kształcą się na kierunku technik architektury krajobrazu w ZSA-E w Weryni. Organizatorami konkursu była Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Zdjęcia

        http://www.poradnia.kolbuszowa.pl

      • Zaplanuj swoją karierę już dziś!

      • Jesteśmy w szkole średniej. Myślimy o maturze, egzaminach zawodowych, robimy wszystko, żeby je zdać jak najlepiej, ale co potem? Jaką podjąć decyzję, kiedy matura będzie już za nami, a egzaminy zawodowe zaliczone? Z pomocą przyszedł nam, uczniom klas trzecich technikum, pan Janusz Cyzio - doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Przedstawił możliwości, jakie mamy po ukończeniu szkoły. Szczegółowo opisał, jak zaplanować swoją karierę zawodową, żeby być zadowolonym na każdej płaszczyźnie życia, tej zawodowej, jak i wszystkich pozostałych. Wskazał miejsca, gdzie możemy się zwrócić z problemami związanymi z planowaniem kariery. Spotkanie to wniosło w nasze życie dużo ciekawych i przydatnych informacji, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości. To było dla wielu pozytywne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości. Zaplanuj swoją karierę już dziś! Po co czekać?! Zdjęcia

      • Iść w stronę słońca z samorządem uczniowskim

      • Pomimo zimna i śniegu za oknem, w środę zapachniało w szkole wiosną. Wszystko za sprawą uroczystego powitania, jakie zgotował jej samorząd uczniowski wraz ze zgromadzoną na sali gimnastycznej młodzieżą - chętną do wspólnej zabawy. Różnorodne konkurencje pobudzały do działania i dopingowały przedstawicieli klas, którzy walczyli o zdobycie głównej nagrody, czyli "Dnia bez Pytania". Odkrywaliśmy talenty plastyczne, muzycze, sportowe, a także podziwialiśmy błyskotliwość umysłów uczniowskich. Odbywało się to przy pięknych dzwiękach polskich piosenek, które trafiały do nas w prezencie od zespołu muzycznego.

        Okazało się, że ogromna niespodzianka czeka przybyłych na końcu uroczystości. Zwycięska klasa 4ae podarowała swoją nagrodę klasie 1Bkm, która choć w okrojonym składzie, ujęła nas walecznością, determinacją i poczuciem humoru.

        I gdy myśleliśmy, że to finał imprezy zostaliśmy całkowicie zaskoczeni przez p. Dyrektora. Nich żałuje kto nie był z nami, ponieważ WSZYSTKICH zebranych na sali uczniów p. Dyrektor zwolił kolejnego dnia "od pytania". Dziękujemy!!! Zdjęcia

      • Powitajmy wiosnę

      • Bezpieczny Internet - konkurs plastyczny

      • Temat przewodni:
        „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

        Temat konkursu:
        „Bezpieczny Internet”

           Organizatorzy konkursu:

        Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej.

                    Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej.

        Cele konkursu:

        • promowanie wśród uczniów postaw bezpiecznego korzystania z Internetu,

        • zachęcanie do właściwych zachowań wobec zagrożeń płynących z Internetu,

        • budowanie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie w sieci,

        • integrowanie środowisk młodzieżowych w zakresie profilaktyki poprzez wykonywanie prac plastycznych propagujących bezpieczny Internet,

        • pozyskanie nowych pomysłów o charakterze prozdrowotnym do działań informacyjno-edukacyjnych.

         

        Zasady uczestnictwa:

        • szkoły mogą wysłać nie więcej niż 10 prac,

        • w ramach konkursu mogą zostać przygotowane prace plastyczne w dowolnej technice, w formacie
          A3 (297 mm x 420 mm),

        • praca konkursowa powinna być autorskim pomysłem uczestnika,

        • każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem autora, nazwą szkoły i klasy,

        • każdy uczestnik do konkursu może zgłosić jedną pracę,

        • nadesłane prace zostaną ocenione przez komisję, którą wyłonią organizatorzy,

        • kryteria oceny:

        • zgodność z tematem,

        • indywidualny i twórczy sposób wypowiedzi,

        • oryginalność środków wyrazu,

        • estetyka pracy.

         

        Prace należy dostarczać do pedagoga szkolnego Iwony Pogody lub sekretariatu do 27 marca 2018

        Zachęcam do udziału, ponieważ przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe

      • Stypendia dla chorych dzieci

      • Rogaliki dla kobiet od SU

      • Wszystkiego najlepszego dla Pań

      • Aktywna Środa - promocja szkoły

      • Podziękowania dla ks. rekolekcjonisty od SU

      • Jak uwolnić endorfiny?

      • Krótkie i zimne dni nie napawają nas optymizmem. Do tego zbliżający się szybkimi krokami koniec pierwszego półrocza sprawia, że uśmiech na twarzach to rzadki widok. Jak to zmienić? Świętując: Dzień Pikantnych Potraw! My postawiliśmy na hot-dogi w cieście drożdżowym, serwowane z miksem sosów (m.in. czosnkowy, chili). Dlaczego? Pikantne przyprawy oprócz wartości antybakteryjnych, źródła witaminy C, zawartości kapsaicyny (wpływającej na rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia krwi, pobudzenia żołądka do produkcji kwasów trawiennych, a w konsekwencji przyspieszenia przemiany materii i szybszego spalania kalorii) wyzwalają endorfinyEndogenne morfiny, znane jako hormon szczęścia, wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Na miły nastrój zostaliśmy wręcz „skazani”. Wszystko to za sprawą samorządu uczniowskiego oraz zdolnych żywieniowców z klasy trzeciej, którzy pod czujnym okiem p. Anny Tęczy przygotowali ok. 200 hot-dogów w dwóch wersjach: klasyczny i wege. Dziękujemy za ucztę dla ciała i ducha! Zdjęcia

      • Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

      • Akcja "Hot-dog"

      • 16.01.2018

      • Spotkanie opłatkowe SU w Starostwie Powiatowym

      • Świąteczny SU ZSA-E w Weryni

      • Sztuka dawania

      • „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” - kierując się tą sentencją uczniowie ZSA-E w Weryni zorganizowali akcję paczki świątecznej dla Katolickiej Placówki Wychowawczej "Nasz Dom" w Widełce. Siedem dziewczyn w wieku 13-17 lat otrzymało indywidualne mikołajkowe prezenty. Przygotowanie podarunków zjednoczyło całą społeczność szkolną, która tradycyjnie wykazała się wielkim zaangażowaniem. W imieniu obdarowanych serdecznie dziękujemy!  Zdjęcia

      • Odwiedziny Świętego

      • Musimy się Wam do czegoś przyznać.. Każdego roku po cichu marzymy o wizycie św. Mikołaja. Z niecierpliwością oczekujemy "pana w czerwonym stroju". Dlaczego? Ponieważ uwielbiamy wracać wspomnieniami do dzieciństwa! Do czasów beztroski i zabawy. Na szczęście Mikołaj nie zawiódł nas i w tym roku! Zgodnie z obietnicą zapukał do ZSA-E w Weryni razem ze swoimi pomocnikami: Panią Mikołajową, Śnieżynką, Mikołajem Juniorem oraz uzdolnionym Elfem-Grajkiem! Każdy grzeczny uczeń otrzymał upominek w postaci cukierków, a nauczyciele i pracownicy szkoły - pięknie udekorowane pierniczki. Wszyscy chętni zachowają na pamiątkę zdjęcia, a to za sprawą osobistego fotografa Mikołaja. Wróć do nas za rok! Czekamy! Zdjęcia

      • Wiedza plus talent

      • Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wirus HIV i choroba AIDS ich dotyczą. Grupą największego ryzyka jest młodzież w wieku 20-29 lat. Media coraz mniej podają informacji na ten temat. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Państwowy Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor oraz przedstawiciel ROPS Rzeszów Łukasz Kosiba w swoich wystąpieniach jednogłośnie stwierdzili, że laureaci XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o AIDS” oprócz talentu wykazali się szczegółową znajomością zagadnienia. ZSA-E w Weryni reprezentowały wyróżnione: Alicja Kusy i Natalia Sitarz. Gratulujemy! Zdjęcia

      • Stypendyści Starosty Kolbuszowskiego

      • "Bez pracy nie ma kołaczy", "bez zachodu nie ma miodu", "pieczone gołąbki nie lecą same do gąbki",  "kawałek chleba nie spadnie z nieba" możemy przeczytać w znanych przysłowiach. Mówią nam one, że należy ciężko pracować by osiągnąć upragniony cel. Praca jest środkiem do sukcesu i nie ma możliwości aby bez wysiłku udało nam się spełnić marzenia. Doskonale wiedzą o tym: Kinga Cisło, Karolina Czachor, Patrycja Ofiara, Radosław Rębisz i Justyna Witas uczniowie, którzy w ubiegły czwartek zostali nagrodzeni Stypendium Powiatu Kolbuszowskiego. Gratulujemy! Zdjęcia

      • Wyniki XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o AIDS”

      • Ogłoszenie wyników XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o AIDS” tradycyjnie zbiega się z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS. W tym roku komisja oceniła 290 prac, które napłynęły na konkurs z 85 szkół województwa podkarpackiego. Wśród wyróżnionych znalazły się aż dwie uczennice ZSA-E w Weryni: Alicja Kusy i Natalia Sitarz. Uroczyste rozdanie nagród już 8 grudnia 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Gratulujemy! Zdjęcia

      • Ciasteczko z wróżbą

      • Andrzejki

      • Obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

      • Żyj świadomie - konkurs plastyczny

      • Akcja charytatywna

      • https://zswerynia.edupage.org/photos/skin/clipart/ifx6d3fccbc04d5eeb3_22635041_1320970184691515_774700889_n.png

      • Akcja charytatywna

      • https://zswerynia.edupage.org/photos/skin/clipart/ifx4f5bfea4ba403a6f_22426000_1315508771904323_1325853317_o.png

      • Światełko pamięci dla Łyczakowa

      • W ostatnich dniach w szkole odbywała się akcja zbierania zniczy. Białe i czerwone (symboliczne barwy) można było przekazać członkom samorządu uczniowskiego. Udało nam się zebrać w sumie 176 zniczy, które trafią do Lwowa, a następnie na polskie groby znajdujące się na cmentarzu Orląt Lwowskich. Dzięki Wam na zapomnianych grobach znów pojawi się światełko nadziei. Dziękujemy! Zdjęcia

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • https://cloud2.edupage.org/cloud/hdimge7b7ab24c3edccbbd5b416990a7608.jpg?z%3Ayu86rkFgsYOI17T7HaAVuVuZZlMWBTYbwJZzg8ETy9KMzgU0NQTDTfOfAKv5DfY0

      • Wybory SU

      • https://zswerynia.edupage.org/photos/skin/clipart/ifx6cf75af07817d181_22449284_1316075051847695_1959621214_o.png

      • Kiermasz podręczników

      • https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/21441305_1289270391194828_1132467678_o.png?oh=933165f4d795aa5ad55b5d76a6121610&oe=59E7683A

      • Rozdanie certyfikatów

      • Po trzech tygodniach pobytu w Wielkiej Brytanii 17-osobowej grupy młodzieży z ZSA-E w Weryni, w ubiegły piątek, w angielskim klubie Oxleathers, nastąpiło uroczyste rozdanie certyfikatów. Potwierdzają one ukończenie stażu zagranicznego, w ramach projektu POWER „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy”. Imprezie towarzyszyły różnorakie atrakcje, w tym: gra w bilard czy rzutki. Niezwykłym przeżyciem było karaoke w języku autochtonów, które jeszcze bardziej zintegrowało nas z miejscową ludnością. Nie zabrakło przy tym wszystkim tradycjyjnej przekąski tubylców: fish and chips, czyli ryby z frytkami. Zdjęcia

      • Liverpool, Londyn i My!

      • Wałówka spakowana, dobre humory również, zatem wyruszamy w drogę! Tym razem czeka na nas Liverpool. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania znajdujących się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, Doków Alberta, które dawnymi czasy przyjmowały towary z całego imperium brytyjskiego. Teraz zaopatrzyć się tu głównie można z pamiątki, które kuszą różnorodnością pomysłów, form i barw. Następnie kroki skierowaliśmy w stronę Muzeum Niewolnictwa i Marynarki Wojennej. Mieliśmy możliwość zobaczenia eksponatów ocalałych z zatopionego Titanica, dla którego Liverpool był miastem macierzystym.

        Później podążyliśmy w stronę centrum miasta, mijając po drodze pomnik królowej Wiktorii. Powszechnie wiadomo, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jednak dla fanów Beatlesów do... Liverpoolu! Właśnie stąd pochodzi słynny zespół rockowy, działający w latach 1960-70. Formację tworzyli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr. Ulica Mathew Street, położona w centralnej części miasta, jest swego rodzaju "sercem" beatlesowskiego Liverpoolu. Do lat 70. mieścił się na niej Cavern Club - klub muzyczny, w którym Beatlesi na początku lat 60-tych dali około 300 koncertów i w którym zostali zauważeni przez swojego przyszłego managera. W 1973 roku klub został zamknięty z powodu długów, a parę lat później zburzony w związku z budową w tym miejscu stacji kolejki podziemnej. Obecnie jego namiastką jest znajdujący się nieopodal inny klub o tej samej nazwie, zbudowany w połowie lat 80-tych z ok. 15 tys. cegieł pozostałych z rozbiórki. 

        Zmęczeni ale pełni emocji wróciliśmy całą grupą do Stafford, gdzie w miłej atmosferze grillowaliśmy do momentu, aż słońce zniknęło za horyzontem.

        Niedziela, wczesny ranek, to chwila gdy wyruszyliśmy do stolicy Brytanii - niegdyś naprawdę bardzo wielkiej. Londyn, bo o nim mowa, jest ogromny i tłoczny. Mijając kościsto-białe budynki rządu i wielką jak górę, otoczoną gigantycznymi lwami, kolumnę Nelsona (pomnik znajdujący się na Placu Trafalgarskim), z łatwością można uwierzyć, że to właśnie tu znajdowała się stolica ćwierci świata.

        Obowiązkowym punktem wycieczki było zwiedzanie państwowej galerii sztuki, prezentującej kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów i Vincenta van Gogha.

        Przechadzając się dalej, doszliśmy do Koszarów Gwardii Konnej, trafiając na widowiskową zmianę warty.

        Oczywiście nie obyło się bez zdjęć w tle z London Eye, zwanym również Millennium Wheel. Koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajduje się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut.

        Minęliśmy budynek parlamentu i wtedy o szybko upływającym czasie przypomniał nam dźwięk wybijanej, pełnej godziny w wykonaniu ponad 150-letniego staruszka Big Bena.

        Szybkim krokiem udaliśmy się w kierunku opactwa westminsterskiego - najważniejszej, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątyni anglikańskiej. Opactwo począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) jest miejscem koronacji królów Anglii. Od XIII wieku jest także miejscem pochówku królów i zasłużonych osób.

        I tak dotarliśmy do Buckingham – oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów. Jednej z pereł architektury późnego baroku. Jest to największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej.

        Następnie, kierując się na wschód od pałacu weszliśmy do mającego 23 hektary powierzni, parku św. Jakuba. Naszym oczom ukazało się małe jezioro z dwiema wyspami, Duck Island (nazwana tak ze względu na występowanie w parku wielu gatunków ptactwa wodnego) oraz West Island. Most biegnący nad jeziorem pozwala zobaczyć wschodnią stronę Pałacu Buckingham otoczoną drzewami i fontannami oraz zachodnią fasadę siedziby Foreign Office.

        Po wspólnym spacerze nadszedł czas powrotu do naszych angielskich rodzin. c.d.n. Zdjęcia

      • Przemierzając Snowdonię

      • W pracy? Pokonujemy bariery językowe, poznajemy nowe słownictwo i nabieramy coraz większej swobody wypowiedzi. Gdy już mamy to za sobą, szkolimy umiejętności zawodowe i wywiązujemy się z powierzanych zadań najlepiej jak potrafimy. I tak mijają kolejne dni, po których nadchodzi przepełniony atrakcjami weekend. Tym razem spotkaliśmy się całą grupą w Tenpin Stafford, aby beztrosko i w miłej atmosferze spędzić czas na grze w kręgle. Zabawa bardzo przednia! Następny dzień przywitał nas piękną pogodą, która sprzyjała podziwianiu Walii.

        Kraj to naprawdę piękny! Wysokie szczyty, rozległe stoki, lasy, gdzieniegdzie jakieś ruiny i stare, obrośnięte mchem domostwa plus mnóstwo pastwisk głównie z owcami i malutkimi jagniątkami – każdemu z nas na chwilę odebrało z wrażenia mowę.

        Jako pierwsze odwiedziliśmy malownicze miasteczko Llangollen (hrabstwo Denbighshire), położone nad rzeką Dee.

        Stamtąd wyruszyliśmy do Portmeirion, nadmorskiej wsi, zbudowanej przez bogacza Clougha Williamsa-Ellisa. Zaskakuje tu różnorodność stylów, inspirowanych m.in. zabytkową architekturą włoską. Można powiedzieć, że to „szalone” miejsce, gdzie sąsiadują ze sobą np. gigantyczne szachy, złoty Budda, mały amfiteatrzyk, niebieskie krużganki, romańskie przejścia czy też arboretum. Spacer po plaży w towarzystwie słońca i przyjemnego wietrzyku wprawił całą grupę w doskonały nastrój.

        Gdy już myśleliśmy, że nic nas nie zaskoczy dojechaliśmy do Nant Gwrtheyrn (Zagubionej Wioski) i naszym oczom ukazało się Morze Irlandzkie. Polecamy wszystkim – takie widoki zapamiętuje się na długo, na bardzo długo… c.d.n. Zdjęcia

      • Pamiętnik z wyprawy do Anglii

      • Oto jesteśmy! My, Polacy z dziada, pradziada, stanęliśmy na angielskiej ziemi. A konkretniej, na betonie manchesterskiego lotniska. Jak do tego doszło? Może od początku… Zgłosiliśmy chęć udziału w realizowanym przez szkołę projekcie „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy” w ramach programu PO WER. Z sukcesem przeszliśmy przez proces rekrutacji. Następnie zorganizowano dla nas szkolenie językowe, kulturowe i pedagogiczne, a wszystko po to, abyśmy w Anglii kształcili umiejętności zawodowe.

        Po licznych przygotowaniach nadszedł dzień, a właściwie poranek, kiedy to całą siedemnastkę rodzice przekazali pod opiekę nauczycieli. Panie: Iwona – pedagog szkolny i Magdalena – nauczyciel języka angielskiego od tej chwili, aż do powrotu miały nam „matkować”.

        Tuż po godzinie szóstej rano wyruszyliśmy z parkingu szkolnego na spotkanie z przygodą. Autokarem dotarliśmy do Jasionki, skąd zaplanowany był nasz wylot. Przed nami chwile oczekiwania, a po nich kolejno kontrole, by wreszcie usiąść wygodnie w fotelach samolotu. Po niespełna trzech godzinach lotu, szczęśliwie wylądowaliśmy w Manchesterze.

        Przez kontrolę brytyjskiej straży granicznej wszyscy przeszliśmy bez problemów. Następnie odebraliśmy z taśmy nasze bagaże i udaliśmy się na parking, z którego odjechaliśmy do Stafford. Tam dziewiątka z nas, wraz z opiekunem została zakwaterowana u brytyjskich rodzin, a pozostała część grupy pożegnała kolegów i z drugim opiekunem wyruszyła do pobliskiego Bilston. Pokonując drogę można było zaobserwować, że na krajobraz hrabstwa West Midlands składają się rozległe wzgórza, lasy, pastwiska oraz wiele wiosek, miasteczek i miast.

        Już pierwszego dnia pobytu w Zjednoczonym Królestwie udaliśmy się na obiado-kolację do typowego brytyjskiego pubu o nazwie Wetherspoon. Właśnie tam otrzymaliśmy karty z nowymi, angielskimi numerami telefonów i wtedy ze zdwojoną siłą poczuliśmy, że przygoda rozpoczęła się na dobre, a my na czas pobytu staliśmy się wielką rodziną.

        Pierwszy maja przywitał nas niespodzianką w postaci dnia wolnego od pracy, ponieważ w kraju świętowano Bank Holiday. Udaliśmy się zatem do Black Country, które jest rodzajem skansenu i przedstawia przemysłową historię regionu. W okresie świetności przemysłu ciężkiego było to miejsce podobne do Zagłębia Ruhry. Teraz z dziesiątków kopalni nie pozostało już nic. Na terenie muzeum znajdują się eksponaty sprzed ok. 150 lat. Można tu zobaczyć domy górników, robotników, sklepikarzy i urzędników. Jest też zejście pod ziemię, na pierwszy poziom kopalni. Widzimy maszynę parową do wypompowywania wody, kanał z barkami do przewozu węgla, kuźnię, wozownię z pierwszymi automobilami oraz autobusy z I połowy XX w.

        Gdzie mieszkamy? Na osiedlu pełnym małych, często bardzo podobnych do siebie domków. Jest tu kilka dziwów architektonicznych, np.: dachówki przybite nad oknami parterowych domów lub też nowe domy oklejone na zewnątrz listwami imitującymi styl budowy muru pruskiego. Od frontu budynki mają trawnik albo ogródek najczęściej otoczony małym płotkiem, żywopłotkiem lub murkiem. Co się tyczy architektury publicznej, też można przeżyć zaskoczenie. Po pierwsze, chodniki, które nie są wyłożone kostką lub płytami, tylko asfaltowane. Po drugie, przejścia dla pieszych, zaznaczone metalowymi ćwiekami, bez białych pasów na jezdni.

        Ludność? Poza autochtonami można tu spotkać m.in. Hindusów, Murzynów i Arabów. Przy pierwszym kontakcie są na ogół życzliwi i uprzejmi. c.d.n. Zdjęcia

      • Witaj wiosno!

      • Młode listki, pąki kwiatów, śpiew ptaków to oznaki wiosny, na które po długiej zimie wyczekujemy z niecierpliwością. Jej pierwszy dzień celebrowany jest na całym świecie w specyficzny dla danego kraju sposób. W ZSA-E w Weryni zapachniało wiosną za sprawą licznych konkurencji zorganizowanych przez samorząd uczniowski dla uczniów oraz nauczycieli. Różnorodność pomysłów wprawiła uczestników w doskonały nastrój. Reprezentacje klasowe zmierzyły się w: Challenge "Wiesz co jesz?", "Tajemnicze oblicze", "Jaka to melodia?", "Zakazane słowa" oraz "Do czego to służy?". Nauczyciele przypomnieli sobie bajki i seriale z dzieciństwa oraz lat młodzieńczych. Spotkali się także z wyzwaniem matematycznym i mogli się pochwalić wiadomościami z wiedzy o kulturze. Wszyscy świetnie się bawili przy skeczu pt. „Że ten” w wykonaniu: Wiktorii Matusik, Alberta Tęczy i Gabrieli Augustyn. Uczniowie wykazali się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem za co zostali nagrodzeni słodkościami oraz kuponami "Ostatnia deska ratunku", bonami do sklepiku szkolnego, a zwycięska klasa 2ez dowolnie wybranym dniem bez pytania. Dziękujemy serdecznie osobom biorącym udział w przygotowaniach. Zdjęcia

      • Ars, czyli jak dbać o miłość?

      • W ZSA-E w Weryni realizowany jest program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyjątkowość programu autorstwa Pana dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym  podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi.

        I część programu: „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”.
        Najważniejsze tezy tej części programu:

        • życie i dobre zdrowie to najważniejszy warunek miłości;
        • substancje psychoaktywne nas oszukują, nie dają nam tego, co obiecują, powodują problemy.


        II część programu: „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?”(centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią).

        Najważniejsze tezy tej części programu:

        • substancje psychoaktywne mogą niszczyć miłość;
        • substancje psychoaktywne negatywnie wpływają na zdrowie człowieka.


        III część programu: „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne”
        (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich).

        Najważniejsze tezy tej części programu:

        • substancje psychoaktywne przyjmowane w czasie ciąży mogą powodować szereg zaburzeń i wad rozwojowych u dziecka;
        • miłość rodzicielska chroni dzieci przed ryzykownymi zachowaniami.
      • Opłatek w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej

      • „Oddajmy wesoło Panu naszemu!” - słowa pastorałki trafnie określają atmosferę panującą podczas tegorocznego „Spotkania Opłatkowego Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu z Dyrekcją, Opiekunami i Przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Kolbuszowskiego”.

        Świąteczny nastrój i doskonały humor dopisywał wszystkim uczestnikom spotkania, którzy z zaciekawieniem i uwagą oglądali przedstawienie jasełkowe. Następnie przedstawiciele Zarządu Powiatu i Dyrektorzy Szkół, skierowali życzenia do obecnych. Życzono sobie pomyślności, spełnienia marzeń i nadziei, które niesie Nowy Rok 2017, a uczniom dobrych wyników z egzaminów zawodowych i matur. Połamaliśmy się opłatkiem, a przy tym złożyliśmy sobie osobiste życzenia. Następnie nasi koledzy i koleżanki żywieniowcy z klasy III zaserwowali wspaniale przygotowane tradycyjne posiłki wigilijne. Ostatnim punktem spotkania było wspólne kolędowanie, podczas którego każda z obecnych szkół, mogła zaprezentować swoje wykonania kolęd. Śpiewali wszyscy, bez wyjątku, dlatego radości było wiele.

        Dziękujemy za zaproszenie i czekamy z niecierpliwością na kolejny rok – w którym to nasi uczniowie przygotują jasełka i  będą mogli wykazać się talentem artystycznym (10.01.2017).

      • 1% dla Caritas Bliźni w Potrzebie

      • I Ty możesz pomóc potrzebującym! Przekaż 1% podatku należnego na cele realizowane przez Caritas Bliźni w Potrzebie, numer KRS: 0000251723, z dopiskiem: Szkolne Koło Caritas przy ZSAE w Weryni.

      • Niosąc radość

      • Co roku uczniowie ZSA-E w Weryni w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie przygotowują ogromną paczkę. Tym razem znalazły się w niej akcesoria do pielęgnacji dzieci oraz pomoce naukowe (książki, kredki, bloki). Zgromadzone rzeczy przedstawiciele społeczności szkolnej: Gabriela Augustyn, Kinga Cisło, Wiktoria Matusik, Krzysztof Ptaś i Krystian Załuski przekazali na ręce pani Agnieszki Czepiel - ordynatora Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej (10.01.2017).

      • Test O-Z

      • Co kryje się pod nazwą: Test O-Z? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła uczniom ekonomii, architektury i żywienia Pani psycholog Agnieszka Tyczka (14 września 2016). Młodzież dowiedziała się, że jest to wielowymiarowy inwentarz służący do pomiaru cech osobowości i zainteresowań. Uczniowie trzecich klas technikum w ramach poradnictwa zawodowego rozwiązują test, mający postać zeszytu zawierającego 214 stwierdzeń (120 dotyczy osobowości, a 94 zainteresowań), które oceniają na specjalnym arkuszu odpowiedzi. Wyniki, omawiane indywidualnie z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej, mają ułatwić młodzieży podjęcie właściwej decyzji dotyczącej wyboru zawodu i dalszego kierunku kształcenia.

      • Warsztaty bożonarodzeniowe

      • Jak wyglądałby nasz dom bez choinki, świerkowego wianka czy pięknej jemioły na drzwiach lub bez stroika na świątecznym stole? Pewnie nie kojarzyłby się w ogóle ze świętami Bożego Narodzenia. Dlatego też, aby uratować świąteczny klimat w połowie grudnia tego roku w ZSA-E w Weryni odbyły się po raz pierwszy specjalne, bo świąteczne warsztaty florystyczne. Zorganizowane one zostały dla wszystkich uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Celem tego spotkania było pokazanie jak w ciekawy sposób można wykonać ozdoby na świąteczny stół czy jak odpowiednio przybrać choinkę, by umilić te świąteczne dni. Pod czujnym okiem opiekunek, każda klasa wykonywała różne  dekoracje, m.in. różnobarwne stroiki, ozdoby z masy solnej oraz oryginalne choinki z gałązek igliwia oraz słomy.

      • Szlachetna Paczka 2015

      • Pomaganie innym bez oczekiwania na policzalne korzyści sprawia, że czujemy się lepszymi, bardziej wartościowymi ludźmi. Miłosierdzie, zrozumienie, słuchanie bliźniego, pozwalają też dowiedzieć się wiele o nas samych - odkrywamy i lepiej poznajemy siebie. Choroba, bieda, ograniczenia są wstydliwymi sprawami, ale jest to część życia i należy pamiętać, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego z nas. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat. W tym roku ponownie wzięliśmy udział już w XV edycji Ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”JEDEN ZA WSZYSTKICH WSZYSCY ZA JEDNEGO! Chcecie wiedzieć jak to wyglądało w praktyce?

        1. Wybór. Najpierw samorząd uczniowski staje przed trudną decyzją wyboru rodziny, do której ma być skierowana pomoc. Cały czas towarzyszyło nam uczucie empatii dla potrzebujących, a jest ich tak wielu.

        2. Wybraliśmy! Zdecydowaliśmy się pomóc rodzinie z trojgiem małych dzieci. Rodzina nie prosiła o wiele. Potrzebowała żywności, środków czystości, artykułów szkolnych, ciepłych ubrań i obuwia zimowego. Marzeniem najmłodszych członków rodziny były zabawki.

        3. Ogłosiliśmy akcję 30 listopada 2015 r. na zebraniu Rady Samorządu. Pomiędzy przedstawicielami klas zostały rozdane listy przedmiotów potrzebnych rodzinie. Termin przynoszenia paczek zaplanowano do 10 grudnia.

        4. Zbiórka. Uczniowie wszystkich klas – bez wyjątku, bardzo sumiennie wywiązali się z powierzonych im zadań. Ponadto, chętne osoby przynosiły od siebie wiele rzeczy spoza listy.

        5. Pakowanie. W dniach 10 - 11 grudnia samorząd uczniowski pracował bardzo intensywnie. Z pomocą uczniów zapakował 12 sporych paczek!

        6. Dostarczenie paczek wolontariuszom. Wszystkie podarunki opiekunka samorządu P. Iwona Pogoda zawiozła do magazynu w Nisku.

        Myśleliśmy, że to już  koniec akcji „Szlachetna Paczka” jednak kilka dni później dostaliśmy na skrzynkę pocztową e-maila od wolontariusza z relacją ze spotkania z rodziną i załączonym zdjęciem. Łza wzruszenia zakręciła się w oku na widok szczęśliwych dzieci, pochłoniętych rozpakowywaniem prezentów. Dodatkowo na ręce wolontariusza rodzina przekazała list zawierający rysunek Świętej Rodziny, namalowany własnoręcznie przez dzieci. Otrzymaliśmy także piękne życzenia, napisane jeszcze mało wprawną rączką – co bardzo nas rozczuliło. Do koperty dołączony był opłatek, którym rodzina podzieliła się z nami.

        Chcemy przekazać Was słowa jakie napisał do nas wolontariusz:
        Bardzo dziękuję za tak okazałe wsparcie „mojej rodziny”. Dziękuję za spełnienie najważniejszych potrzeb oraz za mnóstwo rzeczy ponadto. Dziękuję również za miłą i sprawną współpracę. Proszę przekazać podziękowania uczniom, którzy zaangażowali się w tworzenie paczek – dziewczyny, chłopaki – daliście radę! Brawo! Wszystko się udało, możemy być z siebie dumni :) Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

        My także dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji. Tylko wspólnie jednocząc się mogliśmy osiągnąć piękny cel – pomoc bliźnim. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziecie działać nadal z tak ogromnym zapałem. Zdjęcia

        Z całego serca dziękuje samorząd uczniowski wraz z opiekunem!

      • Mikołajki 2015

      • Święty Mikołaj to zazwyczaj postać starszego mężczyzny z białą brodą. Jest łatwo rozpoznawalny, bo zawsze ubrany w czerwony strój, a także lubiany, gdyż według różnych legend i baśni w okresie świąt rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Szkolne Mikołajki zorganizował samorząd uczniowski w składzie: Krzysztof Ptaś, Szymon Majewski, Ryszard Wilczyński, Gabriela Augustyn i Albert Tęcza.
        Zgodnie z tradycją już w pierwszych dniach grudnia gościliśmy w szkolnych progach Świętego Mikołaja. Odwiedzał on wszystkich pracowników szkoły, całe Grono Pedagogiczne, a przede wszystkim grzecznych uczniów. Wszystkim rozdawał prezenty w postaci cukierków, a pomagali mu oryginalnie ubrani: Elf, Śnieżynka, Renifer oraz Mikołaj Junior.
        Mikołaj witał uśmiechem i odrobiną hałasu, bo nie obyło się bez dzwonków i nastrojowej, świątecznej  muzyki. Przynosił także wszystkim radość, nadzieję i odrobinę świątecznego klimatu. Uczniowie z radością przyjęli tego „specjalnego gościa” i chętnie wzięli udział w rozmowie i krótkich, wesołych scenkach - specjalnie na ten dzień przygotowanych.
        Zdjęcia

      • Najlepsza w powiecie

      • Solidaryzując się z osobami żyjącymi ze śmiertelnym wirusem już po raz szósty uczestniczyliśmy w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem: Wiedza ratuje życie, organizowanej 1 grudnia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze miejsce zajęła Marzena Materska, ekonomistka z klasy trzeciej, a na trzeciej pozycji uplasowała się uczennica ekonomii z klasy pierwszej Justyna Witas. Tuż za podium na miejscu czwartym znalazła się Sylwia Darłak. W wyrównanej walce reprezentacja ZSA-E w Weryni wykazała się bardzo dużą wiedzą, o czym świadczy wysoka punktacja z testu.
        Laureatki otrzymały od organizatorów Olimpiady (Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej w Kolbuszowej, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kolbuszowej oraz Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej) dyplomy, cenne nagrody rzeczowe oraz gratulacje, do których wszyscy się dołączamy!

      • Lekcja w NBP w Rzeszowie

      • Zainspirowani opowiadaniami i fotorelacją młodszych kolegów, postanowiliśmy pójść w ich ślady i w dniu 9.11.2015 roku klasa IIIeh wraz z wychowawcą Mieczysławem Oślizło i opiekunem Iwoną Pogodą odwiedziła Rzeszów. Celem naszej wycieczki był budynek Narodowego Banku Polskiego, który mieści się w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja 12. Niestety z powodów bezpieczeństwa nie mogliśmy odwiedzić tego budynku, na szczęście mogliśmy zaobserwować na filmie jak są poukładane worki z pieniędzmi i jakie są zabezpieczenia przed kradzieżą. W pierwszej części spotkania pani Monika pokazała nam również drugi film, który dotyczył Dni Otwartych w głównej siedzibie gmachu NBP w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej. Na tym filmie obserwowaliśmy codzienną pracę osób zasilających szeregi Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Ta część spotkania była bardzo ciekawym przeżyciem, ponieważ pani Monika pokazała nam również skarbiec tego banku i opowiedziała nam na czym polega praca na konkretnym stanowisku i jak ogromna jest odpowiedzialność za nią. Drugą część spotkania poprowadziła pracownica z NBP w Rzeszowie, która opowiedziała nam z kolei jak można zapobiec fałszowaniu banknotów i jakie są zabezpieczenia na nich. Jednym z zabezpieczeń są znaki widoczne tylko w świetle UV. Po tym ekscytującym przeżyciu udaliśmy się do kina i obejrzeliśmy drugą część filmu pt. „Więzień labiryntu. Próba ognia.” Uważamy, że wyjazd był udany. Polecamy wszystkim taką wycieczkę.

      • Hej Bieszczady!

      • Kolejny raz udało się zorganizować dwudniową (1-2 października) wycieczkę w Bieszczady. Grupa uczniów pod opieką nauczycieli: Iwony Pogody i Pawła Serafina wyruszyła autokarem w kierunku Ustrzyk Górnych. Po przyjeżdzie na miejsce - wspominają uczniowie - podążyliśmy za przewodnikiem na Połoninę Caryńską. Trudy wspinaczki zrekompensował wspaniały widok ze szczytu. Pomimo chłodnego, jesiennego wiatru z zachwytem obserwowaliśmy panoramę rozpościerajacą się  na wzgórza i masywy leśne. Tylko nieliczne chmury nieznacznie zasłaniały Wielką Rawkę, Połoninę Wetlińską oraz najwyższy szczyt polskich Bieszczad: Tarnicę. Nasz przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedział historię miejscowej ludności: Bojków i Łemków - osadników, którzy do 1947 r. zostali wysiedleni poza teren Polski. Zmęczeni ale w radosnym nastroju wróciliśmy do schroniska PTTK w Wetlinie, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Wieczorem przyszedł czas na wspólny śpiew przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Następnego dnia udaliśmy się nad Jezioro Solińskie, gdzie czas wolny wykorzystaliśmy na kupowanie pamiątek oraz wspólne zdjęcia. Wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego nadszedł również kres naszej wycieczki. Ze śpiewem na ustach dotarliśmy na szkolny parking w Weryni, na którym czekali już nasi rodzice.  Zdjęcia

      • Kiermasz podręczników

      • Wszystkich zainteresowanych zakupem podręczników zapraszamy na kiermasz, który odbędzie się w dniach 10-11 września 2015 r. (czwartek i piątek), na długiej przerwie 11:15-11:40, w sali 09.
        Poniedziałek i wtorek (7 i 8 września) to dni,  kiedy swoje książki możecie przekazywać do pedagoga Iwony Pogoda (gabinet obok pokoju nauczycielskiego).

        Każdy podręcznik powinien być opisany ołówkiem według wzoru:

        Imię i nazwisko: Jan Kowalski
        Klasa: 2az
        Cena: 15 zł

        W przypadku, gdy sprzedajecie więcej niż jedną książkę, prosimy na karteczce papieru sporządzić oświadczenie o przykładowej treści:

        Przeznaczam do sprzedaży podczas kiermaszu 2 książki:
        1. tytuł
        2. tytuł      (czytelny podpis, klasa)

        SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!       Iwona Pogoda wraz z samorządem uczniowskim

      • Ogólnopolski Głos Profilaktyki

      • Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zgodnie z tym hasłem 1 czerwca 2015 r. odbył się w Kolbuszowej happening, poświęcony tematyce uzależnień. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się na kolbuszowskim rynku, na którym uczniowie ZSA-E w Weryni z klasy 1 technikum żywienia, wspólnie z pozostałymi reprezentacjami lokalnych szkół odtańczyli FLASH MOB. Następnie w towarzystwie werblistów zgromadzeni przeszli do Młodzieżowego Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie wysłuchali wykładów pracowników instytucji zajmujących się profilaktyką uzależnień, takich jak: alkoholizm, narkomania, uzależnienia behawioralne, a także fonoholizm (uzależnienie od telefonu komórkowego). Na zakończenie uczniowie gimnazjów odegrali scenki tematycznie nawiązujące do wydarzenia. Wszystkich uczestników pożegnano częstując pysznymi cukierkami. Zdjęcia

      • O elektrośmieciach wiemy wszystko!

      • Reprezentacja ZSA-E w Weryni w składzie: Natalia Maciąg, Anna Magda (1ż) oraz Sylwia Darłak, Natalia Jachyra i Adrian Lubach (2eh) 16.04.2015 zwyciężyła w konkursie wiedzy o ZSEE organizowanym w kolbuszowskim liceum. Cóż oznacza ten skrót? To Żużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. W walce o miejsce na podium uczniowie zmagali się z wieloma konkurencjami prezentując obszerną wiedzą dotyczącą klasyfikacji elektrośmieci, a także szkodliwości substancji występujących w ZSEE. Dodatkowo musieli wykazać się kreatywnością własnoręcznie projektując replikę sprzętu wykorzystywanego w gospodarstwie domowym. Pierwsze miejsce zostało nagrodzone imiennymi dyplomami, nagrodami i gratulacjami od jury. Zdjęcia

      • Kiermasz wielkanocny

      • Dzisiaj (1.04.2015) w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków świątecznych. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas przy ZSA-E w Weryni sprzedawali ciasteczka w kształcie: zajączków, kaczuszek, kurczaczków, baranków oraz pisanek. Do wyboru były również babeczki czekoladowe lub waniliowe. Wszystkie pyszności przygotowali uczniowie na kółku kulinarnym. Kiermasz okazał się sukcesem! Uczniowie i nauczycieli wykazali się dużym zaangażowaniem. Dziękujemy za udział i życzymy Wesołych Świąt! Zdjęcia

      • Przedświąteczna wizyta w ZOL-u

      • We wtorek (31.03.2015) razem z panią pedagog Iwona Pogodą udaliśmy się z życzeniami zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Kolbuszowej. Do życzeń każdej osobie dołączaliśmy wielkanocne babeczki, otrzymując w podziękowaniu coś bezcennego... uśmiech wdzięcznych pacjentów. Wypieki przygotowywali i ozdabiali uczniowie ZSA-E w Weryni pod czujnym okiem pani Agnieszki Biestek. W przyszłości chcemy kontynuować tą piękną tradycję. Zdjęcia

      • Młodzieżowa Rada Powiatu

      • Reprezentacja S.U. ZSA-E w Weryni uczestniczyła w obradach V Sesji V Kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej. Uczniowie występujący w roli zaproszonych gości mogli "na żywo" obserwować pracę radnych powiatu.
        Po sesji wraz ze swoim opiekunem i dyrektorem szkoły Stanisławem Olszówką udali się na spotkanie, w którym brali udział przedstawiciele samorządów uczniowskich pozostałych szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolbuszowskiego. Młodzież została przywitana przez Panią Bogusławę Bryk - Kierownika BOJSP w Kolbuszowej i Wicestarostę Powiatu Kolbuszowskiego Wojciecha Cebulę, który poinformował uczniów o inicjatywie utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu działającej pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Podczas pierwszego spotkania młodzież wspólnie formułowała cele, które mają być realizowane już w najbliższej przyszłości. Do zadań Młodzieżowej Rady Powiatu będzie należało przede wszystkim promowanie szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu (17.03.2015).

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie