Nawigacja

Pedagog szkolny

"Pierwszym i najważniejszym pedagogiem dziecka jest jego  RODZIC"
Maria Montessori

Iwona Pogoda

iwona.pogoda@zswerynia.pl

godziny pracy:

poniedziałek,  czwartek, piątek 
7:30-14:05

wtorek, środa
7:30-15:35

 

Ars, czyli jak dbać o miłość?

W ZSA-E w Weryni realizowany jest program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyjątkowość programu autorstwa Pana dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym  podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi.

I część programu: „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”.
Najważniejsze tezy tej części programu:

 • życie i dobre zdrowie to najważniejszy warunek miłości;
 • substancje psychoaktywne nas oszukują, nie dają nam tego, co obiecują, powodują problemy.


II część programu: „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?”(centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią).

Najważniejsze tezy tej części programu:

 • substancje psychoaktywne mogą niszczyć miłość;
 • substancje psychoaktywne negatywnie wpływają na zdrowie człowieka.


III część programu: „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne”
(problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich).

Najważniejsze tezy tej części programu:

 • substancje psychoaktywne przyjmowane w czasie ciąży mogą powodować szereg zaburzeń i wad rozwojowych u dziecka;
 • miłość rodzicielska chroni dzieci przed ryzykownymi zachowaniami.

1% dla Caritas Bliźni w Potrzebie

I Ty możesz pomóc potrzebującym! Przekaż 1% podatku należnego na cele realizowane przez Caritas Bliźni w Potrzebie, numer KRS: 0000251723, z dopiskiem: Szkolne Koło Caritas przy ZSAE w Weryni.

Opłatek w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej

„Oddajmy wesoło Panu naszemu!” - słowa pastorałki trafnie określają atmosferę panującą podczas tegorocznego „Spotkania Opłatkowego Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu z Dyrekcją, Opiekunami i Przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Kolbuszowskiego”.

Świąteczny nastrój i doskonały humor dopisywał wszystkim uczestnikom spotkania, którzy z zaciekawieniem i uwagą oglądali przedstawienie jasełkowe. Następnie przedstawiciele Zarządu Powiatu i Dyrektorzy Szkół, skierowali życzenia do obecnych. Życzono sobie pomyślności, spełnienia marzeń i nadziei, które niesie Nowy Rok 2017, a uczniom dobrych wyników z egzaminów zawodowych i matur. Połamaliśmy się opłatkiem, a przy tym złożyliśmy sobie osobiste życzenia. Następnie nasi koledzy i koleżanki żywieniowcy z klasy III zaserwowali wspaniale przygotowane tradycyjne posiłki wigilijne. Ostatnim punktem spotkania było wspólne kolędowanie, podczas którego każda z obecnych szkół, mogła zaprezentować swoje wykonania kolęd. Śpiewali wszyscy, bez wyjątku, dlatego radości było wiele.

Dziękujemy za zaproszenie i czekamy z niecierpliwością na kolejny rok – w którym to nasi uczniowie przygotują jasełka i  będą mogli wykazać się talentem artystycznym (10.01.2017).

Niosąc radość

Co roku uczniowie ZSA-E w Weryni w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie przygotowują ogromną paczkę. Tym razem znalazły się w niej akcesoria do pielęgnacji dzieci oraz pomoce naukowe (książki, kredki, bloki). Zgromadzone rzeczy przedstawiciele samorządu uczniowskiego: Gabriela Augustyn, Kinga Cisło, Wiktoria Matusik, Krzysztof Ptaś i Krystian Załuski przekazali na ręce pani Agnieszki Czepiel - ordynatora Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej (10.01.2016).

Co kryje się pod nazwą: Test O-Z? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła uczniom ekonomii, architektury i żywienia Pani psycholog Agnieszka Tyczka (14 września 2016). Młodzież dowiedziała się, że jest to wielowymiarowy inwentarz służący do pomiaru cech osobowości i zainteresowań. Uczniowie trzecich klas technikum w ramach poradnictwa zawodowego rozwiązują test, mający postać zeszytu zawierającego 214 stwierdzeń (120 dotyczy osobowości, a 94 zainteresowań), które oceniają na specjalnym arkuszu odpowiedzi. Wyniki, omawiane indywidualnie z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej, mają ułatwić młodzieży podjęcie właściwej decyzji dotyczącej wyboru zawodu i dalszego kierunku kształcenia.

Ogólnopolski Głos Profilaktyki

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zgodnie z tym hasłem 1 czerwca 2015 r. odbył się w Kolbuszowej happening, poświęcony tematyce uzależnień. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się na kolbuszowskim rynku, na którym uczniowie ZSA-E w Weryni z klasy 1 technikum żywienia, wspólnie z pozostałymi reprezentacjami lokalnych szkół odtańczyli FLASH MOB. Następnie w towarzystwie werblistów zgromadzeni przeszli do Młodzieżowego Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie wysłuchali wykładów pracowników instytucji zajmujących się profilaktyką uzależnień, takich jak: alkoholizm, narkomania, uzależnienia behawioralne, a także fonoholizm (uzależnienie od telefonu komórkowego). Na zakończenie uczniowie gimnazjów odegrali scenki tematycznie nawiązujące do wydarzenia. Wszystkich uczestników pożegnano częstując pysznymi cukierkami. Zdjęcia

O elektrośmieciach wiemy wszystko!

Reprezentacja ZSA-E w Weryni w składzie: Natalia Maciąg, Anna Magda (1ż) oraz Sylwia Darłak, Natalia Jachyra i Adrian Lubach (2eh) 16.04.2015 zwyciężyła w konkursie wiedzy o ZSEE organizowanym w kolbuszowskim liceum. Cóż oznacza ten skrót? To Żużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. W walce o miejsce na podium uczniowie zmagali się z wieloma konkurencjami prezentując obszerną wiedzą dotyczącą klasyfikacji elektrośmieci, a także szkodliwości substancji występujących w ZSEE. Dodatkowo musieli wykazać się kreatywnością własnoręcznie projektując replikę sprzętu wykorzystywanego w gospodarstwie domowym. Pierwsze miejsce zostało nagrodzone imiennymi dyplomami, nagrodami i gratulacjami od jury. Zdjęcia

Kiermasz wielkanocny

Dzisiaj (1.04.2015) w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków świątecznych. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas przy ZSA-E w Weryni sprzedawali ciasteczka w kształcie: zajączków, kaczuszek, kurczaczków, baranków oraz pisanek. Do wyboru były również babeczki czekoladowe lub waniliowe. Wszystkie pyszności przygotowali uczniowie na kółku kulinarnym. Kiermasz okazał się sukcesem! Uczniowie i nauczycieli wykazali się dużym zaangażowaniem. Dziękujemy za udział i życzymy Wesołych Świąt! Zdjęcia

Przedświąteczna wizyta w ZOL-u

We wtorek (31.03.2015) razem z panią pedagog Iwona Pogodą udaliśmy się z życzeniami zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Kolbuszowej. Do życzeń każdej osobie dołączaliśmy wielkanocne babeczki, otrzymując w podziękowaniu coś bezcennego... uśmiech wdzięcznych pacjentów. Wypieki przygotowywali i ozdabiali uczniowie ZSA-E w Weryni pod czujnym okiem pani Agnieszki Biestek. W przyszłości chcemy kontynuować tą piękną tradycję. Zdjęcia

Młodzieżowa Rada Powiatu

Reprezentacja S.U. ZSA-E w Weryni uczestniczyła w obradach V Sesji V Kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej. Uczniowie występujący w roli zaproszonych gości mogli "na żywo" obserwować pracę radnych powiatu.
Po sesji wraz ze swoim opiekunem i dyrektorem szkoły Stanisławem Olszówką udali się na spotkanie, w którym brali udział przedstawiciele samorządów uczniowskich pozostałych szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolbuszowskiego. Młodzież została przywitana przez Panią Bogusławę Bryk - Kierownika BOJSP w Kolbuszowej i Wicestarostę Powiatu Kolbuszowskiego Wojciecha Cebulę, który poinformował uczniów o inicjatywie utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu działającej pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Podczas pierwszego spotkania młodzież wspólnie formułowała cele, które mają być realizowane już w najbliższej przyszłości. Do zadań Młodzieżowej Rady Powiatu będzie należało przede wszystkim promowanie szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu (17.03.2015).

Kontakt

 • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
  Werynia 501
  36-100 Kolbuszowa

 • 17 227 14 41 lub
  17 227 13 32
  numery wewnętrzne:
  101 sekretariat
  103 dyrektor
  105 zastępca dyrektora
  107 pokój nauczycielski

Galeria