Nawigacja

Informacje ogólne

Biblioteka szkolna
zaprasza:

poniedziałek: 7:40 - 12:40
wtorek - czwartek: 7:40 - 14:40
piątek: 7:40 - 11:40


Z bazy poniższych materiałów możesz skorzystać po zalogowaniu się na witrynę biblioteki.

 • Przykładowe arkusze egzaminacyjne
 • Poradniki dla ucznia i nauczyciela
 • Podstawy programowe i programy nauczania
 • Wykaz podręczników
 • Wykaz lektur szkolnych
 • Szkolna gazetka pt. Wydarzenia
 • Recenzje książek
 • Metody uczenia się
 • Inne

 

 

NOWOŚCI CZYTELNICZE

Arkusze egzaminacyjne

Autor: B.Sobowska-Rekut


Arkusze egzaminacyjne z kwalifikacji: B.08, R.22, B.09, T.06 znajdują się na witrynie biblioteki.

Czytanie książek - film w głowie

Autorzy: P.Gielarowska, B.Sobowska-Rekut
16.04.2018


Piękna pogoda dopisuje, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ją dobrze. W ostatni poniedziałek udało to się nam, uczniom klasy trzeciej, podczas lekcji bibliotecznej. Wzięliśmy ze sobą książki, wyszliśmy na świeże powietrze i zaczęliśmy czytać. Wiosenna aura stworzyła niesamowitą atmosferę. Zapach trawy, piękne stokrotki i ciepły wiatr sprawiły, ze czytanie stało się jeszcze bardziej przyjemne. Odpłynęliśmy w świat bohaterów książek.To było ciekawe doświadczenie ... warto spróbować!

Rozstrzygnięcie Konkursu Czytelniczego

Autor: B.Sobowska-Rekut
22.12.2017


Już po raz kolejny odbył się w szkole Konkurs Czytelniczy. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyli: Michał Ozimek – I miejsce, Martyna Piekarska – II miejsce i Patrycja Gielarowska – III miejsce. Zwycięzców konkursu zapraszamy po odbiór nagród w bibliotece szkolnej. Tym razem uczniowie zmierzyli się  z pytaniami dotyczącymi „Wesela” S. Wyspiańskiego i „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Z każdym rokiem poziom konkursu wzrasta, uczniowie zdobywają wiecej punktów, a ich odpowiedzi są precyzyjne. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

"Czytając odnajdujesz własne drogi do szczęścia"

Autor: B.Sobowska-Rekut
12.12.2017


Rozstrzygnięcie Konkursu na Hasło Reklamujące Czytelnictwo było wyjątkowo trudne. Młodzież biorąca w nim udział wykazała się niezwykłą kreatywnością i wyjątkowo ciekawym ujęciem tematu. Zwyciężył Marcin Kosek uczeń III klasy technikum, który zaproponował, że „Czytając odnajdujesz własne drogi prowadzące do szczęścia”. Laureatką II miejsca jest Kinga Maciąg, a III miejsce zajął Michał Ozimek. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w następnych edycjach.

Lubimy czytać!

Autor: B.Sobowska-Rekut
16.11.2017


Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w Konkursie na Hasło Reklamujące Czytelnictwo. Wykażcie się pomysłowością i kreatywnością. Zasady konkursu bardzo proste. Hasło wymyślone przez Was powinno zawierać do 10 słów. Propozycję reklamy  przesłać na adres: boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl do 22 listopada 2017 r. Dla zwycięzcy nagroda. 

Konkurs Czytelniczy

Autor: B.Sobowska-Rekut
3.11.2017


"Książki, to nie róże, nie muszą być najświeższe". Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie Czytelniczym. Tym razem będziemy zmagać się z treścią "Wesela"  Stanisława Wyspiańskiego i "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Nie są to nowości wydawnicze, ale są to dzieła znaczące dla literatury polskiej. [more]Proszę zapisywać się do udziału w konkursie do 4 grudnia 2017 r. u pani Katarzyny Wachowskiej, pani Anny Kiwak oraz w bibliotece szkolnej. Konkurs odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2017 r. Szczegóły w regulaminie.

XXVII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Autor: B.Sobowska-Rekut
10.10.2017


Gościliśmy Pana Stefana Jurgowskiego, który jest wybitnym poetą, publicystą i dziennikarzem. Spotkanie odbyło się w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej 3 października 2017 r. Wiersze w wykonaniu Pana Stefana Jurgowskiego wysłuchali uczniowie klas II technikum. Na pamiątkę spotkania Patrycja Gielarowska wręczyła mu swój tomik poezji zatytułowany "Miasto Motyli". Zdjęcia

Głośne Czytanie "Wesela" S. Wyspiańskiego

Autor: B.Sobowska-Rekut
4.10.2017


Tym razem Brygida Bujak, Patrycja Plis, Patryk Kowal i Łukasz Kardyś - uczniowie klas trzecich technikum czytali fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Każdego roku organizujemy akcję Głośnego Czytania wybitnych dział literackich. W imprezie czytelniczej wzięli udział uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły branżowej.

Aktywna Środa

Autor: B.Sobowska-Rekut


Aby kogoś polubić należy najpierw go poznać. Ta stara prawda dotyczy również społeczności szkolnych. Nauczyciele przygotowali bogatą ofertę zajęć warsztatowych, zaś biblioteka szkolna włączyła się do przygotowania ulotek informacyjnych o szkole.

"Starcie Tytanów"

Autorzy: B.Sobowska-Rekut, A.Kiwak
20.12.2016


Został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Czytelniczy. Zwycięzcy wykazali się niebywałą znajomością obowiązujących tekstów. Michał Ozimek i Mikołaj Głos uzyskali dokładnie taką samą liczbę punktów, dlatego komisja konkursowa obu uczniom przyznała pierwsze miejsce. Uczniowie ci są „tytanami czytania”, miłośnikami literatury, która jest ciekawym i atrakcyjnym sposobem spędzania czasu, alternatywą dla komputera czy telewizji. [more]Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością następujących książek: „Potopu”, „Pana Tadeusza” i „Apokalipsy św. Jana” i zmierzyli się z testem zawierającym 43 bardzo szczegółowe i konkretne pytania. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Michał Ozimek i Mikołaj Głos
II miejsce: Patrycja Gielarowska
III miejsce Justyna Witas

Dla laureatów konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody

Sienkiewicz wciąż obecny

Autorzy: B.Sobowska-Rekut, A.Kiwak
9.12.2016


Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w całej Polsce odkrywano na nowo jego twórczość. Powieścią, która zwróciła szczególną uwagę było „Quo vadis”. 8 grudnia 2016 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w imprezie czytelniczej - Głośnym Czytaniu „Quo vadis”.[more] Z tekstem powieści zmierzyli się: Marcin Kosek, Angelika Gul, Arkadiusz Kwaśnik i Monika Wąsik. Zaprezentowane fragmenty książki zainspirowały wielu uczniów do przeczytania tej lektury w całości. Patrycja Gielarowska zaprezentowała swój wiersz z tomiku „Miasto Motyli”. Całą imprezę poprowadziła Justyna Witas.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli fragment filmu „Quo vadis”.

"Ludzki umysł bez książki jest jak ostrze bez brzytwy - tępy"

Autor:B.Sobowska-Rekut
24.10.2016


Drodzy Uczniowie! Został rozstrzygnięty konkurs na hasło reklamujące czytelnictwo. Wykazaliście się językową kreatywnością i niemal poetyckim kunsztem. Hasła promowały czytelnictwo w sposób liryczny, sentymentalny i dydaktyczny. Wybór najlepszego z nich okazał się skomplikowały. Laureatem konkursu został Mikołaj Głos, uczeń klasy czwartej według którego: „Ludzki umysł bez książki jest jak ostrze bez brzytwy – tępy”. Zwycięzca konkursu otrzyma wybraną przez siebie książkę. Jury konkursowe postanowiło nagrodzić Kingę Maciąg oraz Karolinę Babiarz za wyróżniające się stylem i polotem językowym hasła. Laureatów konkursu prosimy o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

"Pomiędzy wolnością, a przymusem" - konkurs

Autor: B.Sobowska-Rekut
4.10.2016


Drodzy Uczniowie! Mamy dla Was propozycję udziału w konkursie na hasło reklamowe zachęcające do czytania książek (do 10 słów). Pomysły należy przesłać na adres: boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl do 14 października 2016 r. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda.

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Autor: B.Sobowska-Rekut
4.10.2016


"Książka, to dopiero początek" - tak brzmi tegoroczne hasło Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Drodzy Uczniowie! Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na hasło reklamujące czytanie książek (do 10 słów). Pomysły proszę przesłać pod adresem: boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl Termin zgłaszania propozycji upływa 14 października 2016 r. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda.

 

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2016 r.

W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznego tygodnia jest "Biblioteka inspiruje".

Biblioteka szkolna przypomina o konkursie czytelniczym. Zapraszamy uczniów do wzięcia w nim udziału.

Recenzja książki pt. "Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Bronte

Mając w rękach tę książkę mogę po prostu powiedzieć tylko jedno - klasyk, i to klasyk na miarę ponadczasowych sióstr Brontë. Znamy przysłowie "Co dwie głowy to nie jedna", które każe nam spodziewać się szybkiego wyniku działania, pracy lepszej niż w sytuacji gdy absorbuje tylko jedną osobę. I aż się samo narzuca pytanie czy autorka jest faktycznie jedyną twórczynią owej powieści, czy też jej proces powstawania był konsultowany, wspomagany pomysłami pozostałych znanych sióstr. Tego nie dowiemy się nigdy.Nikt już nie pisze takich romansów. Romansów, które kojarzą się w sposób dobry, a nie tandetny. Takich, z którymi dorastamy i robimy się mądrzejsi, bardziej doświadczeni. Moim zdaniem skarb literatury światowej. Anglia może być dumna!

Mikołaj Głos

 

Czytanie jest kluczem do sukcesu

Autor: B.Sobowska-Rekut
2.11.2015


Wspólne głośne czytanie książek pod wieloma względami, to szczególny rodzaj popularyzacji czytelnictwa. Tym razem fragmenty "Dziadów" Adama Mickiewicza czytali uczniowie z klasy drugiej technikum: K.Olejarz, M.Biestek, P.Bieleń, G.Augustyn.  Imprezę czytelniczą zorganizowano 27.10.2015 r. Na jej zakończenie  uczestnicy obejrzeli fragment "Lawy" w reżyserii Tadeusza Konwickiego, w którym wystąpili tacy znani aktorzy jak: Artur Żmijewski czy Gustaw Holoubek.

Szkolne czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

Autorzy: M.Materska, A.Kiwak
24.09.2015


Wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania "Lalki" Bolesława Prusa. W zeszłym roku rozczytywaliśmy się w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
„Lalka” Bolesława Prusa jest powieścią realistyczną, przedstawiającą przeobrażenia społeczne zachodzące w XIX wiecznej Polsce. Sam Prus powiedział, że pragnął przedstawić naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu. Autor ukazał w powieści klęskę ideologii romantycznej i pozytywistycznej na tle uwarunkowań historyczno-społecznych. Doceniając walory „Lalki” zrealizowano dwie adaptacje filmowe. Pierwsza pochodzi z 1968 r. Wspaniałe kreacje stworzyli Beata Tyszkiewicz i Mariusz Dmochowski. W 1977 r. zrealizowano 9 odcinkowy serial telewizyjny, który realistycznie oddaje nastrój epoki. Niezapomniane kreacje stworzyli Małgorzata Braunek, Jerzy Kamas oraz Bronisław Pawlik, który wcielił się w postać Rzeckiego, nadając temu bohaterowi szczególnie wyrazisty charakter. Kreacja ta uważana jest za jedną z najwybitniejszych osiągnięć aktorskich.
Fragmenty „Lalki” czytali: Marzena Materska, Adrian Lubach, Mikołaj Głos, Angelina Malinowska, Ewa Chmielowiec oraz Karolina Babiarz. Na zakończenie obejrzeliśmy fragment pierwszej adaptacji „Lalki” z 1968 r. z Beatą Tyszkiewicz i Mariuszem Dmochowskim w rolach głównych.
Narodowe Czytanie „Lalki” zainspirowało wszystkich zebranych do przeczytania tej wspaniałej powieści. Udział w akcji uważamy za owocne przedsięwzięcie.

Kontakt

 • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
  Werynia 501
  36-100 Kolbuszowa

 • 17 227 14 41 lub
  17 227 13 32
  numery wewnętrzne:
  101 sekretariat
  103 dyrektor
  105 zastępca dyrektora
  107 pokój nauczycielski

Galeria