• Rezultaty

        • PRAKTYKA ZAWODOWA W TURYNGII - SZANSA NA DOBRĄ PRACĘ


          INFORMACJE O PROJEKCIE W MEDIACH

              
          Relacja z realizacji projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" w ERASMUS+ została opublikowana również na tablicy informacyjnej w naszym mieście powiatowym - w Kolbuszowej.


          Gazeta szkolna WYDARZENIA

          Wydarzenia_nr__7_-_wydanie_wakacyjne_(1).pdf


          FB  Powiat Kolbuszowski - Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

          9 maja 2017 r. 

          Uczniowie ZSAE z Weryni wrócili z Niemiec!

          Na przełomie marca i kwietnia praktykę zawodową w Niemczech odbyła trzecia grupa uczestników projektu „Praktyka zawodowa w Turyngii – szansa na dobrą pracę” w finansowanym przez fundusze unijne programie Erasmus+.

          Dwunastu uczniów klas I-III, kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik krajobrazu, pracowało w sześciu hotelach o wysokim standardzie przy szlaku turystycznym Rennweg i w okolicy Parku Narodowego Hainich (w tych samych hotelach praktykowało wcześniej 34 uczniów ZSAE).
          Więcej: http://www.powiat.kolbuszowski.pl/…/otwarci-na-europe,2367.….

          Aktualności / Kolbuszowa

           

          Zobacz więcej na stronie POWIAT.KOLBUSZOWSKI.PL


          POWIAT.KOLBUSZOWSKI.PL  Aktualności

          Otwarci na Europę

          09-05-2017

          Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni śmiało wkraczają w życie zawodowe już od pierwszej klasy. Za sobą mają już praktykę zawodową w Niemczech. 
           
          Na przełomie marca i kwietnia praktykę zawodową w Niemczech odbyła trzecia grupa uczestników projektu „Praktyka zawodowa w Turyngii – szansa na dobrą pracę” w finansowanym przez fundusze unijne programie Erasmus+. Dwunastu uczniów klas I-III,  kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik krajobrazu, pracowało w sześciu hotelach o wysokim standardzie przy szlaku turystycznym Rennweg i w okolicy Parku Narodowego Hainich (w niektórych z tych hoteli praktykowało wcześniej 34 uczniów ZSAE). Okolice te odwiedza już od wczesnej wiosny bardzo wielu turystów, dlatego uczestnicy projektu mogli zapoznać  się ze wszystkimi aspektami pracy w branży hotelarskiej: obsługiwali gości w restauracji, pełnili rolę pomocnika kucharza, zajmowali się zielenią wokół hotelu i dekoracjami wewnętrznymi, ale również poszerzali swoje kompetencje poprzez pracę w serwisie hotelowym.
           
          Ciężka praca i pochwały 
          Branża hotelarska okazała się dla praktykantów trudna i wymagająca – należało z uśmiechem obsługiwać gości pomimo zmęczenia wielogodzinną pracą, należało wykonywać różne prace, które jednak są w każdym hotelu konieczne, a więc na początku bywało ciężko. Szybko jednak zapoznali się ze swoimi obowiązkami i regularnie zbierali pochwały od zwierzchników za pracę szybką, dokładną i chęć do nauki. Praktykanci doświadczyli wiele życzliwości i wyrozumiałości ze strony współpracowników, spotkali też surowych i bardzo wymagających  szefów.
           
          Wiara we własne siły 
          Ta forma praktyki zawodowej jest szczególnie korzystna dla uczniów, którzy mogą sprawdzić się w wybranym zawodzie i w dobrze funkcjonującym przedsiębiorstwie. Wyjazd z domu na cztery tygodnie rozwija ich samodzielność i podnosi wiarę we własne siły. Uczniowie ci szukając pracy w przyszłości nie będą obawiać się wyjazdu do innego miasta, a nawet kraju. Wielu z nich chętnie pojechałoby na kolejną praktykę. W ZSAE będzie jeszcze nie jedna na to szansa. Obecnie 16 uczniów bierze udział w trzytygodniowej praktyce do Anglii w ramach rozpoczętego we wrześniu 2016 r. projektu „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy” w Erasmus+. 

             


          UCZESTNICY PROJEKTU AKTYWNI W ŚRODOWISKU

          Autor: Anna Kwiecień

          Projekt "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" w ERASMUS+ realizowany w latach 2015-2017 był ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, w szczególności jego uczestników:35 uczniów klas I-III technikum kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik architektury krajobrazu. Udział w projekcie był niejednokrotnie poważnym wyzwaniem, szczególnie dla uczniów klas I, którzy dopiero zaczynali zapoznawać się ze swoim zawodem. 
          Udział w szkoleniach zawodowych przed wyjazdem i w samej mobilności przyniósł uczestnikom projektu i całej szkole wymierne efekty: praktykanci rozwinęli swoje umiejętności zawodowe i językowe, nabrali wiary we własne siły i chęci do dalszego pogłębiania swojej wiedzy i sprawności zawodowej. Postawa ta zaowocowała ich udziałem w licznych przedsięwzięciach realizowanych przez ZSA-E: kursach, warsztatach, konkursach, podczas których opowiadali o realiach pracy w Niemczech, potrawach z regionu Turyngia, swoich obowiązkach i wrażeniach z pobytu za granicą, byli również często instruktorami - nowo nabyte umiejętności przekazywali swoim kolegom oraz dzieciom i młodzieży uczestniczącym w prowadzonych przez szkołę warsztatach.
          Uczestnicy projektu brali udział w niżej wymienionych działaniach szkolnych i w środowisku lokalnym:

          Karuzela smaków świata

          12.05.2017

          Autorzy: W.Majewska, A.Kiwak


          Jedzenie, jego wygląd, smak i zapach przyciągają i kuszą miliony turystów zwiedzających ciekawe miejsca na całym świecie. W ZSA-E w Weryni postanowiliśmy sprowadzić smaki z różnych stron świata do szkoły. Rozpoczęliśmy „Kulinarne podróże po Europie i Azji” przygotowując potrawy na słono i słodko. Podczas dwóch warsztatów prowadzonych przez profesjonalną firmę szkoleniową „Podkarpacka Akademia Kulinarna Jacek Świerk” oraz przez Annę Orligóra – szefa działu deserów w restauracji Lord Jack w Reszowie przygotowaliśmy potrawy na słono, które egzotycznie wyglądają i niepowtarzalnie smakują: Horiatiki, Sushi-Maki, Shashimi, Sajgonki, Thyropitakia, Tom Kha, Ramen,  Moussaka, Dorada z nudlami z cukinii, Fritto z solą, Labraks na bakłażanowym chutnay, Mule z selerem naciowym. Kulinarna podróż po smakach świata nie może być kompletna bez skosztowania słodkich pyszności. Dlatego na naszym stole pojawiły się: Baklawa, Kataiffi, Qataief, Dascquoise, Pavlove, Tiramisu, Bananoffee Pie. Dużym wyzwaniem było wykorzystanie przy sporządzaniu potraw różnorodnych surowców typowych dla kuchni azjatyckiej. Nagrodą za wspólną pracę była degustacja niecodziennych smakołyków. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Regionalną Fundacją Rozwoju „Serce”, a wśród uczestników nie zabrakło uczniów, którzy podczas praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+ popróbowali już swoich sił w przyrządzaniu potraw kuchni niemieckiej i brytyjskiej. Zdjęcia


          Promujemy zdrowe nawyki żywieniowe

          04.04.2017

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          Wiedza i umiejętności to dobro, którym należy się dzielić. Dlatego uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przedmiotów żywienia,  podejmują działania dla poprawy zdrowia i samopoczucia społeczności lokalnej. Poprzez prowadzenie warsztatów kulinarnych w różnych instytucjach, kształcimy i utrwalamy nawyki prozdrowotne, a także uczymy odpowiedzialności za własne zdrowie. W tym właśnie celu uczniowie  trzeciej klasy w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych,w tym sześciu uczestników projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę",  29 marca udało się do Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Po krótkiej dyskusji z przedszkolakami na temat piramidy zdrowia przygotowaliśmy zdrowe smakołyki z melona, jabłek, marchewek, papryk, selera, jogurtu naturalnego, winogron, oliwek, pomidorków coctailowych oraz naturalnych przypraw. Przedszkolaki przekonały się, że takie przekąski nie tylko pięknie wyglądają, ale  i wspaniale smakują. Przygotowany poczęstunek, tak entuzjastycznie przyjęty przez dzieci to kolejny element akcji  promującej zdrowy styl życia w naszym powiecie. Zdjęcia


          Wizyta Mistrzów

          30.03.2017

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          Podpatrywać mistrza przy pracy jest dla każdego przeżyciem niezwykłym i pouczającym. Młodzież uczestnicząca w kursie dekorowania potraw 25 marca 2017 roku podziwiała warsztat pracy pana Pawła Sztenderskiego, wicemistrza świata w carvingu, mistrza Polski w carvingu, uczestnika programu telewizyjnego Mam talent, zwycięzcę Finału Live Carving oraz Dominikę Sadowską - również wielokrotną laureatkę  prestiżowych konkursów.
          Pod okiem prowadzących młodzi adepci carvingu, m.in. uczniowie, którzy brali udział w praktyce zawodowej w Niemczech w Erasmus+,  wykonali dekoracje z papryczki i z marchwi, ozdabiali melony motywami tajskimi, z kalarepy wyczarowali różę, a z pozostałych warzyw i owoców wykonywali dekoracje przestrzenne. Dodatkowo kursanci przygotowali aranżację dekoracji na półmiskach, m. in. z pora, cytryny, raka, oliwek, papryki, zieleniny, grapefruita, ogórka, pomidora. Udział w kursie był dla uczniów ciekawym – zawodowym przeżyciem i zapewne długo pozostanie w pamięci. Zdjęcia


          Mistrzowie cukiernictwa

          21.03.2017

          Autorz: A.Pyryt, B.Bryk, K.Wachowska


          Od  8 marca br. piętnaście osób z naszej szkoły – kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz rozpoczęło  40–godzinny kurs cukierniczy. Realizowany on jest w ramach projektu RPO „Powiat kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe”, a wszystkie zajęcia są  zupełnie bezpłatne.

          Uczniowie wydają się być zadowoleni:

          Na początku byliśmy pełni obaw. Szybko jednak przekonaliśmy się, że były one zupełnie bezpodstawne. W tajniki cukiernictwa wprowadza nas pan Tomasz Podkul. Jest naszym mentorem jeżeli chodzi o sekrety pieczenia i dekorację słodkich wypieków. Na zajęciach uczymy się jak, wykonać oraz dekorować  ciasta i ciasteczka masą cukrową, torty na różne okazje, wykańczać je masą żelową,  a nawet wykonywać róże z plastycznej czekolady. Na ostatnich zajęciach piekliśmy tort szwarcwaldzki. Sprawiło nam to wiele frajdy. A jak smakował! Żałujcie, że Was nie było z nami!

          Zajęcia bardzo przypadły nam do gustu. Chociaż są po lekcjach, to jednak mijają nam bardzo szybko i już kolejnego dnia czekamy z niecierpliwością na następne warsztaty dotyczące wszystkiego co związane z cukiernictwem. Cieszymy się, że w szkole organizowane są dla nas tego typu kursy pozwalające poszerzać wiadomości i umiejętności praktyczne. 

          Projekt przynosi wiele satysfakcji i oprócz cennego doświadczenia, uczniowie otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje. Zdjęcia


          Jak być fit na wiosnę

          16.03.2017

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          Zdrowe potrawy wcale nie muszą być niesmaczne, nieatrakcyjne wizualnie czy też trudne do przygotowania. O tym mogli się przekonać uczestnicy III edycji Młodych Kreatorów Smaku, którzy 14 marca uczestniczyli w szkoleniu pt. Nowe trendy w dietetyce. Nasi uczniowie pod okiem prowadzących Anny Tęczy i Wioletty Majewskiej przygotowali kolorowe, smaczne i bardzo zdrowe dania, które dodatkowo okazały się dietetyczne. Przygotowane przez młodzież potrawy były przepyszne, wyglądały obłędnie, ale co najważniejsze każda z nich dostarczała organizmowi  cennych składników odżywczych takich jak: białko, związki mineralne, witaminy, polifenole oraz wiele innych substancji biologicznie czynnych, jak: błonnik pokarmowy, olejki eteryczne, gingerol, zinferon i itp. Swoimi doświadczeniami w przygotowywaniu tego typu dań podczas praktyki w Niemczech dzielili się uczestnicy projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę", którzy uczestniczyli również w tym szkoleniu.
          W trakcie szkolenia zostały przygotowanie: świeżo wyciskane soki, wykwintna sałatka z mango i awokado, danie fit z kurczaka, kilka rodzajów smoothie oraz dietetyczne desery. Wszystkie przekąski wykonano przy użyciu metod pozwalających zachować cenne składniki odżywcze. Poniżej  znajdują się przepisy oraz zastosowanie niektórych z nich:

          Świeżo wyciskany sok ze szpinaku, kiwi i pomarańczy - coś dla osób z niedoborami żelaza i kwasu foliowego. Taki sok pobudzi produkcję czerwonych krwinek, dostarczy witaminy C oraz doda energii.
          Składniki: 300 g liści, 2 pomarańcze, 3 owoce kiwi.
          Wykonanie: owoce umyć i obrać, opłukać liście szpinaku. Wymienione składniki zmiksować lub odcisnąć sok w wyciskarce.

          Świeżo wyciskany sok z grapefruita, imbiru i cytryny – to świetny strażnik wagi, który pomaga regulować poziom cukru we krwi.
          Składniki: 2 grapefruity, 3 cytryny, 1 korzeń imbiru, 1 łyżeczka sproszkowanej guarany, 1 łyżeczka miodu.
          Wykonanie: owoce i imbir umyć, oczyścić i wycisnąć sok w wyciskarce, doprawić miodem i wymieszać z guaraną.

          Smoothie malinowo-jogurtowy – ten pyszny, pożywny i pełen składników odżywczych koktajl to idealne drugie śniadanie.
          Składniki: 140 g malin mrożonych lub świeżych, 250 g jogurtu naturalnego.
          Wykonanie: maliny zmiksować w blenderze, wymieszać z jogurtem.

          Odżywczy mix dla zestresowanych - ten sok z buraka, marchwi i granatów pomaga chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, reguluje układ krwionośny i poprawia nastrój.
          Składniki: 4 duże, soczyste marchewki, 2 buraki, 1 granat.
          Wykonanie: wszystkie składniki umyć, obrać i wycisnąć sok w wyciskarce.

          Danie fit z kurczaka - to bezglutenowe, kolorowe danie dostarczy energii, pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, lecytyny oraz żelaza, krzemu, potasu, fosforu.

          Danie  fit z kurczaka (porcja na 6 osób)
          Składniki: 
          1 cebula, 1 łyżka masła, 2 mrożonki warzywne trio (marchew, kalafior, brokuł), 1 kg filetów z piersi z kurczaka, 2 woreczki kaszy jaglanej, czosnek, sól, pieprz ziołowy.
          Wykonanie:
          Mięso oczyścić, umyć, rozbić, natrzeć przyprawami i czosnkiem. W parowarze na poszczególnych piętrach ułożyć mięso i mrożonki i uruchomić urządzenie. Po ok. 30-40 minutach warzywa i mięso jest gotowe. Następnie ugotować kaszę jaglaną. Cebulę oczyścić, pokroić i zeszklić na maśle. Ugotowaną kaszę wymieszać z zeszkloną cebulką. Kaszę i mięso formować za pomocą pierścienia, razem z warzywami układać na talerzach.
          Należy pamiętać, żeby dietę połączyć z aktywnością fizyczną, chociażby poprzez spacer, jazdę na rowerze, pracę w ogrodzie czy basen i wtedy będziesz fit na całe życie!

          Organizacja i przeprowadzenie szkolenia było możliwe dzięki wsparciu Regionalnej Fundacji Rozwoju Serce w Kolbuszowej. Zdjęcia


          Uczymy zawodu

          16.03.2017

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          Marzec rozpoczął się dla żywieniowców pracowicie. Uczniowie trzeciej klasy w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w tym trzech uczestników projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" w Erasmus+, przeprowadzili warsztaty w PSP w Spiach w ramach projektu „Poznajemy  zawody”. Młodzi instruktorzy przekazali dzieciom tajniki zawodu kucharza. Poznanie tego zawodu ułatwiły różne akcesoria kuchenne, które były demonstrowane dzieciom: wałki, tłuczki, szpryce, cedzaki, rózgi i inne.
          Spotkanie jak zawsze poprzedzone było wstępem - pogadanką  na temat zdrowego odżywiania, piramidy zdrowia, dobrych i złych nawyków żywieniowych. Dalsza część warsztatów polegała na przygotowaniu kolorowych warzywno-owocowych pyszności, czyli: kolorowych tartinek, łabędzi, marchewkowych różyczek, koreczków i owocowych stworków. Zdjęcia


            

          Sukces architektów

          06.03.2017

          Autor: M.Banaś


          W siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu wzięło udział dziewięciu architektów z klas II–IV. Jako jedyni na Podkarpaciu zakwalifikowaliśmy się do kolejnego etapu, który odbędzie się 6-7 kwietnia w Gdańsku. Uczniowie, którzy uzyskali najwyższą punktację z rozwiązywanych zadań, a tym samym zostali zaproszeni na finał konkursu to: Magdalena Karkut, Monika Dec, Joanna Karkut i Weronika Broniecka (uczestniczka projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" w Erasmus+).

          Architekci zmierzyli się z trudnym zadaniem praktycznym, łączącym w sobie sprawdzenie wiedzy i umiejętności ze znajomości gatunków roślin oraz sposobu wykonania konstrukcji budowlanych. Ponadto rozwiązali test, w którym pytania sprawdzały wiedzę wykraczającą poza ramę programową. Eliminacje konkursu zostały przeprowadzone w grudniu, natomiast dzisiaj znamy jego wyniki. Gratulujemy!


          Poetycki koniec zimy

          28.02.2017

          Autorzy: A.Kwiecień, A.Kiwak


          Już po raz dwunasty spotkali się w ZSA-E w Weryni młodzi miłośnicy poezji obcojęzycznej, gdyż 24 lutego 2017 r. odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Obcojęzycznej. W kategorii „recytacja” wystąpiło 38 uczniów z 9 szkół powiatu kolbuszowskiego, w kategorii plastycznej rywalizowali autorzy 26 prac. Wystąpieniom konkursowym towarzyszyły niezwykle silne emocje: uczestnicy starali się zaprezentować jak najlepiej, a jury, składające się z nauczycieli języków obcych, surowo, ale obiektywnie starało się ich ocenić. Było to trudne zadanie, ponieważ uczestnicy prezentowali się świetnie: akcent, wymowa oraz interpretacja zdradzały staranne przygotowanie się do konkursu. Gratulacje należą się przede wszystkim recytującym, ale również nauczycielom, którzy czuwali nad uczestnikami.
          Prace plastyczne jury oceniało wraz z publicznością: każdy uczestnik konkursu i ich opiekunowie mogli oddać 1 głos na wybraną pracę plastyczną - głosy były sumowane. Uczestnicy konkursu wykonali prace na temat „Fantastyczne postaci-stworzenia z utworów literackich obcojęzycznych”. Można było więc podziwiać krasnoludki, królewny, czarownice, smoki i wiele innych znanych z literatury postaci.
          Podziwianie talentów młodych ludzi jest dla każdego nauczyciela wielką przyjemnością, a uczniowie prezentujący swoje talenty  podczas tego konkursu dostarczyli tej przyjemności sporą dawkę! Dziękujemy i gratulujemy!!!
          Organizatorami XII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Obcojęzycznej były: Anna Kwiecień i Urszula Kuna. Wystąpienia konkursowe oceniało Juryw składzie: mgr Elżbieta Stadnicka, mgr Magdalena Baran, mgr Małgorzata Urbańczyk, mgr Teresa Rząsa, mgr Joanna Godzisz, mgr Anna Kwiecień.
          Sponsorami nagród byli: Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce” - Kolbuszowa, ZSA-E, Ambasada Szwajcarii, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Autolak”, Stacja Paliw „Strumyczek” – Wiesława i Kazimierz Guzior – Przedbórz, Izolatorstwo Sanitarne, Grzewczei Gazowe – Krzysztof Kluza – Bukowiec.
          Słodki poczęstunek dla uczestników konkursu przygotowali uczniowie i nauczyciele ZSA-E. W przerwie zaprezentowano filmowe relacje uczniów ZSA-E z praktyk zagranicznych, odbytych w ramach programu Erasmus+, rozdano również ulotki informujące o działaniach projektowych. Zdjęcia


          Aktywna Środa

          21.02.2017

          Autorzy: W.Majewska, A.Kiwak


          Aby kogoś polubić należy najpierw go poznać. Ta stara prawda dotyczy również społeczności szkolnych. Aby zachęcić do podjęcia edukacji w naszej szkole uczestniczymy w imprezach dających możliwość pokazania uczniom Gimnazjów naszej oferty edukacyjnej. Takie spotkanie miało miejsce w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej, w trakcie tzw. Aktywnej Środy. Uczniowie zaprezentowali umiejętności typowe dla danego zawodu: żywieniowcy – sposoby dekoracji lukrem, carving, organizacja dekoracji stołu, architektura krajobrazu – decoupage, tatuaże kwiatowe, figury przestrzenne, ekonomiści – obsługa kas fiskalnych, gry biznesowe, obsługa programów finansowo-księgowych, teleturniej, informowali o projektach unijnych realizowanych aktualnie w szkole. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać także szkolnego zespołu muzycznego Concordia. Zdjęcia


          Przedsiębiorcza szkoła

          22.11.2016

          Autorzy: M.Materska, B.Ofiara, K.Wachowska


          Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym w Polsce.  W minionym tygodniu, również i w naszej szkole rozpoczęliśmy już 9 jego edycję. W tym czasie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, zorganizowały dla nas bezpłatne szkolenia, warsztaty pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci  kontaktów, negocjowania z pracodawcą, poszerzania wiedzy z zakresu podatków, czy praw konsumenta. Są to informacje, które na pewno wykorzystamy w dorosłym życiu, w celu rozwijania własnej kariery zawodowej.Pierwszym gościem Tygodnia Przedsiębiorczości był pan Jan Wlazło, który pełni funkcję Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta. Z jego wystąpienia mieliśmy możliwość dowiedzieć się o prawach konsumenta, o tym jakie są etapy w przypadku reklamowania produktu. W czasie tego spotkania zostaliśmy uświadomieni, że należy dokonywać przemyślanych zakupów i trafnych wyborów. Z wykładu pana Piotra Cepielika, który reprezentował firmę ABM Rzeszów, zaczerpnęliśmy przydatną wiedzę z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej. Specjalista z tej działalności podkreślił, że dzisiejszy rynek nie szuka tylko magistrów, ale także ludzi ze średnim wykształceniem, którzy mają konkretny fach w ręku i odpowiednie kompetencje. W tym samym dniu, mieliśmy także spotkanie z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z Kolbuszowej - panią Barbarą Nycek. Podczas tego wystąpienia, mogliśmy dowiedzieć się o tym, jak sposób życia wpływa na nasze zdrowie. Pani w bardzo zrozumiały dla nas sposób, wyjaśniła wszystkim co należy robić, aby czuć się dobrze. Następne wystąpienie z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości obejmowały prelekcje pana Mirosława Barana, który jest pracownikiem Banku Zachodniego WBK w Kolbuszowej. Na tym spotkaniu omówiono zasadę funkcjonowania konta <20, zostały nam wyjaśnione wszystkie rodzaje kart płatniczych, a także zasady, którymi należy kierować się podczas wyboru banku. Bankowiec przedstawił także zalety korzystania z usług oferowanych przez WBK. Jeszcze innego dnia mieliśmy zaszczyt gościć przedstawiciela Ergo Hestii z Kolbuszowej - pana Kazimierza Pierzchałę. Podczas tego spotkania, nauczyliśmy się wielu rzeczy o ubezpieczeniach, poznaliśmy ich podział, dowiedzieliśmy się nieco więcej o tych obowiązkowych i  koniecznych. Zaproszony gość poinformował nas jaka instytucja nadzoruje ubezpieczenia społeczne, pokazał przydatne strony internetowe, a także wskazał ustawę, która reguluje kwestię ubezpieczeń. Także w tym samym dniu odwiedziła nas pani Adrianna Miłoś z Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Kolbuszowej. W warsztatach wzięli wtedy udział ekonomiści z klasy drugiej i trzeciej. Konsultantka zaprezentowała ofertę swojej placówki, omówiła strukturę systemu bankowego w Polsce, a także wytłumaczyła zebranym na czym polega posiadanie konta oraz z jakich udogodnień możemy korzystać posiadając konto bankowe. Podczas spotkań uczniowie zadawali pytania gościom, dyskutowali na temat różnic w pracy w Polsce i za granicą (szczególnie aktywni byli uczestnicy projektów unijnych w Niemczech i Anglii). Po części wykładowej rozpoczęła się część warsztatowa spotkania. Uczniowie rozwiązywali różne krzyżówki, quizy, zagadki i naprawdę byli zaangażowani. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyło się także spotkanie z przedstawicielami  Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej - panem Janem Kochanowiczem oraz panem Andrzejem Sudołem. Panowie przedstawili nam historię podatków, ich podział, również uświadomili nam z czego wynika obowiązek ich płacenia, a także na co są przeznaczane. Mieliśmy także okazję obejrzenia ciekawej prezentacji na temat podatków. Podczas ostatniego spotkania gościliśmy paniąIzabelę Karkut oraz panią Elżbietę Pipałę-Płazę - z PUP z Kolbuszowej. Z ich wykładu, uzyskaliśmy informacje na temat pomocy, jaka może być nam zaoferowana przez PUP, między innymi możliwość uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Powiadomiono nas też jak wygląda lokalny rynek pracy czy  ile osób w ubiegłych latach skorzystało ze wsparcia z PUP. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 1tae i 1ZSZ udały się na wycieczkę do więzienia w Załężu. Wyjazd ten umożliwił uczniom poznanie warunków życia i pracy w zakładzie karnym. Lekcja miała charakter edukacyjny, a jej celem było uświadomienie jak ważne jest przestrzeganie prawa w życiu młodego człowieka. Tegoroczny Tydzień Przedsiębiorczości uświadomił wielu uczniom, że przekształcenie planów w działanie wymaga aktywnej postawy i odwagi. Jednak z każdym przedsięwzięciem, które wymyka się tradycyjnym schematom, wiąże się pewne ryzyko. Zaproszeni goście, którzy z sukcesem prowadzą swoje firmy, często podkreślają, że choć wszystko zaczynało się od pasji i marzeń, to odwaga pomagała im podjąć inicjatywę, a cierpliwość rozwijać pomysły i adaptować się do zmian. Bo jak mówił Paul J. Meyer „Okazje nigdy nie przychodzą do tych, którzy czekają... one są zdobywane przez tych, którzy mają odwagę zaatakować”. Bo nie żałuje się działania, tylko bierności i braku decyzji! Tydzień Przedsiębiorczości jest dobrą okazją, by wymienić się doświadczeniami i uruchomić potencjał kolejnych pokoleń przedsiębiorców.


          Dietetyka jest na topie

          10.11.2016

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          Współcześnie znaczna część społeczeństwa zwraca uwagę na to co je, z jakich surowców i  metod obróbki korzysta podczas sporządzania potraw. Ludzie dbają o to, aby w ich codziennej diecie były produkty bogate w cenne – naturalne składniki odżywcze jak witaminy, minerały, substancje biologicznie czynne, które wpływają na stan skóry, włosów oraz dobre zdrowie i samopoczucie.  Ponadto zdrowy, aktywny styl życia jest modny.  
          Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom żywieniowym oraz sugestiom uczniów, dnia 9 listopada 2016 roku członkowie Szkolnego Klubu Pasjonatów Sztuki Kulinarnej wraz z opiekunkami p. Anną Tęczą i Anną Wróbel zorganizowali zajęcia o takiej tematyce. Przygotowali takie dania jak: bezglutenowe danie fit z kurczaka, świeżo wyciskany sok marchwiowo-jabłkowy, sałatkę z mango i awokado oraz koktajl szpinakowy. Podobne dania wykonywali jako uczestnicy projektu Erasmus+ podczas praktyki w Niemczech. Uczniowie porównywali gotowanie surowców tradycyjnymi metodami oraz tymi, które pozwalają na zachowanie wysokiej wartości odżywczej.
          Wszystkie te przedsięwzięcia podejmowane przez nauczycieli i uczniów żywienia organizowane są po to, aby nie spełniła się wizja poety zapisana w jednym z wierszy dla dzieci, w którym czytamy: Zdjęcia

          (…)”I pełno ludzi w każdym wagonie

           A w trzecim siedzą same grubasy

          Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy(…)”


          Dynie w rękach architektów

          28.10.2016

          Autor: M.Banaś, I.Pogoda


          Dynie wycinane, malowane i obklejane techniką decoupage stały się ozdobą szkolnego korytarza. Zamienione przez sprawne dłonie architektów z klasy drugiej i trzeciej w potworną twarz, kolorową czaszkę, kota czy też fantazyjnie wycięty wzór kogutów, przyciągają wzrok każdego, kto obok nich przechodzi. Różowe motyle, pomimo panującej za oknem jesieni, przywołują wiosnę. Warsztaty florystyczne zjednoczyły uczniów we wspólnej walce z dużymi rozmiarami i twardą skorupą dyń. Przy pomocy noży i nieograniczonej wyobraźni młodzież nadała dyniom inny wymiar. Z tego rodzaju ozdobami z surowców naturalnych spotkał się już podczas praktyki w Niemczech jeden z uczestników projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" i mógł podzielić się swoimi wrażeniami  z kolegami.
          Pomimo krótszego dnia, małej ilości słońca i nadmiaru deszczu architekci nigdy się nie nudzą! Zdjęcia


          W Twoich rękach, Twoje zdrowie

          21.10.2016

          Autorzy: A.Fitał, K.Wachowska


          Trudno znaleźć osobę, która nie lubi decydować o swoim życiu. Często by podjąć jakąkolwiek decyzję, musimy przeanalizować tak zwane „za i przeciw”. Tak bywa  również w kwestii żywienia, które jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Jednak  by cieszyć się dobrą kondycją w starszym wieku i uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, walkę o nasze życie musimy zacząć już od najmłodszych lat, od czasu przedszkolnego, bo właśnie w tym okresie kształtujemy te dobre bądź złe nawyki żywieniowe. 
          Taką ciekawą lekcję nt. zasad prawidłowego odżywiania się, przeprowadzili uczniowie trzeciej klasy kształcący się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych z naszej szkoły, w tym czworo uczestników Erasmus+ w Niemczech. Dobrze przygotowani przez swoich opiekunów: p. Annę Fitał, p. Annę Teczę i p. Annę Wróbel,   szkolili oni  w ubiegłą środę uczniów klas od „0” do „3” z PSP w Majdanie Królewskim. Przekonywali, że warto jeść śniadania, zrezygnować ze słodyczy na korzyść warzyw i owoców, a tłuste i  wysoko przetworzone potrawy, zamienić na domowe, gotowane posiłki. Ciekawej prelekcji towarzyszyły wspólne prace tj. przygotowywanie smakowitych kanapeczek (oczywiście z kolorowych warzyw i pełnowartościowych produktów mlecznych) oraz owocowych szaszłyków. Nic nie smakuje lepiej niż własnoręcznie przygotowane posiłki, dlatego efekty pracy dzieci i naszych żywieniowców szybko zniknęły,  a pozostały tylko wspomnienia i mam nadzieję – zapamiętane dobre nawyki żywieniowe! Zdjęcia


          Warsztaty kulinarne w Brzostowej Górze

          06.10.2016

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          Wyjazdowe warsztaty kulinarne połączone ze szkoleniem są już stałym elementem funkcjonowania naszej szkoły w środowisku lokalnym. Tym razem 20-osobowa grupa młodzieży z klasy III technikum pod kierunkiem pań Anny Tęczy oraz Anny Wróbel przeprowadziła warsztaty kulinarne w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze. Swoimi umiejętnościami dzielili się m.in. uczestnicy I grupy projektowej Erasmus+, którzy w marcu 2016 r. odbyli praktykę zawodową w Niemczech. Warsztaty skierowane były do uczniów tej szkoły i zyskały wielką popularność. Dzieci z wielkim zapałem wykonywały wspaniałe, zdrowe i kolorowe szaszłyki owocowe, kanapki w różnych kształtach i kolorach oraz przepyszne deserki z musem truskawkowym.
          Uczniowie ze szkoły podstawowej wykazali się wspaniałymi umiejętnościami kulinarnymi i niezwykłą pracowitością, która jednak była nieporównanie mniejsza niż prędkość, w której wszystkie smakołyki znikały ze stołów. Zadowoleni uczniowie otrzymali jeszcze w prezencie piękne, pyszne i zdrowe różyczki z marchewek i kalarepki. Zdjęcia


          Zjazd od kuchni

            

          05.10.2016

          Autor: A.Kiwak


          Żadna uroczystość czy spotkanie towarzyskie nie może obyć się bez poczęstunku bardziej bądź mniej wystawnego. Podobnie było na Zjeździe Absolwentów, który został zorganizowany z okazji 70-lecia naszej szkoły. Ambicją nauczycieli i uczniów uczących się w klasach żywienia było, by serwowane posiłki były nie tylko smaczne ale również sprawnie podane i cieszyły „oko” szacownych gości. Dlatego przygotowania do Zjazdu rozpoczęły się już kilka tygodni przed 24 września 2016 r. Po ustaleniu menu przystąpiono do niezbędnych zakupów, zwożono zastawę stołową, sztućce, gorączkowo wykonywano dekoracje sali tak aby posiłkom w jadalni towarzyszyły wspaniałe i gustowne ozdoby.
          Sama praca przy gotowaniu potraw rozpoczęła się rano w piątek 23 września. Wtedy szkolna kuchnia zaczęła przypominać ul, w którym zaangażowani w pracę uczniowie sprawnie, szybko i dokładnie kroili, siekali, mieszali, podsmażali, gotowali. Pracowali wszyscy aby na czas podać obiad w którym królowała zupa polskich stołów, czyli rosół ze złotymi nitkami makaronu w towarzystwie ziemniaków, pieczonego schabu i karminowej kapusty czerwonej.
          Aby uczynić zadość staropolskiej gościnności, tak bliskiej sercu każdego Polaka, przygotowano jeszcze „szwedzki stół” na którym piętrzyły się smakołyki typowe dla polskiego gustu: smalec, kiełbasy, kabanosy, kolorowe, marynowane warzywa, były również niemieckie i angielskie akcenty w postaci przekąsek. A wieczorem podano przepyszny staropolski bigos, który niepowtarzalnym aromatem ściągnął do jadalni nawet najbardziej zagorzałych tancerzy.
          Aby te wszystkie smakowitości mogły sprawić radość uczestnikom Zjazdu pracowało z poświęceniem wielu uczniów i nauczycieli, dlatego doceniając ich pracę dziękujemy. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zawodowe nabyte podczas praktyki zagranicznej w Wielkiej Brytanii i w Niemczech na bardzo wysokim poziomie.


          Wycieczka do Piekarni nr 2 w Kolbuszowej

          22.06.2016

          Autorzy: A.Tęcza, W.Majewska, A.Kiwak


          Jak upiec  smaczny chleb, drożdżówki, precelki, ciasta, torty czy uformować chałkę? Uczniowie naszej szkoły, a wśród nich uczestnicy projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę", mogli te umiejętności podpatrzeć podczas wycieczki do Piekarni nr 2 w Kolbuszowej, która odbyła się 15 czerwca 2016 roku. Młodzież z klasy II i III w trakcie wycieczki została zapoznana z liniami produkcyjnymi, wyposażeniem oraz z technologią produkcji różnych wyrobów. Uczniowie bacznie obserwowali pracę piekarzy i nawet sami próbowali uformować chałkę. Oczywiście wycieczka była bardzo udana za sprawą wypieków, które uczniowie mogli do woli smakować. Zdjęcia


          Warsztaty kwiatowe, czyli kwiaty w różnych odsłonach

          Autor: K.Rębisz, A.Kiwak


          Upiększanie otaczającego nas świata jest sztuką, którą warto zaszczepić w ludziach. Wśród pięknych przedmiotów czujemy się lepiej i jesteśmy szczęśliwi. Dlatego począwszy od 6 czerwca przez trzy kolejne czwartki w naszej szkole odbywały się warsztaty, w trakcie których, uczniowie uczyli się zdobienia ciast i ciasteczek kwiatami oraz wykonywania kwiatów z różnych materiałów. Pierwsze warsztaty prowadziła pani Agnieszka Azzam, pasjonatka trudnej sztuki zdobienia ciasteczek lukrem. Mieliśmy okazję zobaczyć, ale i spróbować ozdabiać ciastka za pomocą własnoręcznie przygotowanego lukru. Udało się także wykonać  kwiaty w formie „3d”. Pierwsze efekty zaskoczyły wszystkich. To, co zostało zrobione, każdy mógł zabrać do domu. Kolejne warsztaty kwiatowe odbyły się pod hasłem „Kwiaty do skrapbookingu”. Pani Ewa Szubra autorka bloga poświęconego ręcznie robionym kwiatom i kartkom na różne okazje, pokazała nam, w jaki sposób wycinać, farbować i formować kwiaty z papieru. Jak się okazało w trakcie zajęć, efekt końcowy zaskoczył zarówno samych uczniów jak i prowadzącą zajęcia. Są w naszej szkole uczniowie, którzy odkryli w sobie nowy talent i pragną go rozwijać nie tylko w trakcie warsztatów, ale i samodzielnie. Ostatnie spotkanie to zmierzenie się z nowym, jak na Polski rynek, materiałem czyli foamiranem. Specjalistką w tej dziedzinie jest niewątpliwie pani Lina Shvets. Jak się okazało materiał był bardzo egzotyczny, ale sam sprzęt potrzebny do stworzenia bardzo realistycznych kwiatów można znaleźć w każdym domu. Na ostatnich warsztatach poznaliśmy sekret wycinana, formowania, a także barwienia kwiatów z pianki foamiran. Stworzone przez naszych uczniów kompozycje były łudząco podobne do swoich naturalnych odpowiedników. 
          W warsztatach uczestniczyli uczniowie zainteresowani tematem, wśród nich nie zabrakło uczestników projektów unijnych Erasmus+ w Anglii i Niemczech.

          Bardzo dziękujemy Regionalnej Fundacji Serce za pomoc finansową umożliwiającą organizację warsztatów.

          Zdjęcia    Zdjęcia    Zdjęcia


          Dzień Języków Obcych

          16.06.2016

          Autorzy: A.Stąpor, A.Kiwak


          Już  siódmy raz w naszej szkole zorganizowany został Dzień Języków Obcych. Każdego roku staramy się aby impreza ta była ciekawa i oryginalna. Nauczyciele języków obcych wraz z młodzieżą organizują konkursy, zabawy i gry. W tym roku uczniowie zmagali się z quizem z wiedzy o krajach,  których języki nauczane są w naszej szkole oraz z muzyką anglo-, niemiecko- oraz francuskojęzyczną.
          Najlepsze drużyny w szkole to uczniowie z:
          1. klasy  II tż
          2. klasy II ae
          3. kasy III eh
          A dlaczego powinniśmy obchodzić Dzień Języków Obcych?

          • Większość ludzi uważa, że każdy powinien znać jakiś język obcy.
          • Mamy wiele możliwości pracy czy nauki w innym kraju europejskim – jednak nieznajomość języków obcych uniemożliwia wielu osobom korzystanie z nich.
          • Pracodawcy, nawet w naszym kraju, wymagają aby znać przynajmniej 2 języki obce.
          • Uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć i pokonać bariery kulturowe.
          • Nauka języków przynosi wiele korzyści młodym jak i starszym – nigdy nie zbyt późno by uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie otwiera przed Tobą ich znajomość.

          Ze słusznością tych argumentów zgadzają się uczestnicy projektów unijnych, którzy odbyli już praktykę zagraniczną. Podczas obrad jury uczestnicy konkursu mogli oglądać prezentację multimedialną relacjonującą praktykę zawodową w Wielkiej Brytanii. Projekt zatytułowany był: "Staże zagraniczne szansą na zatrudnienie" i realizowany w ramach programu Erasmus+. Zaprezentowano również relację z praktyki w Niemczech I grupy projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" w Erasmus+.

          Zatem uczmy się języków obcych, nie zwlekajmy, zacznijmy od zaraz. Zdjęcia


          Dni Otwarte

          08.06.2016

          Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


          W połowie maja mieliśmy kolejną okazję do promocji i pokazania swych umiejętności wśród uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu kolbuszowskiego. Przedstawiciele wszystkich zawodów przygotowali dla uczniów gimnazjów ciekawe wystawy, warsztaty, pokazy i gry. Uzupełnieniem spotkania jak zawsze był wyśmienity poczęstunek, przygotowany przez uczniów kształcących się w zawodach kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie promowali umiejętności nabyte poczas praktyk w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech w ramach programu Erasmus+. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży gimnazjalnej, dzięki któremu uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli szansę poznania naszej oferty edukacyjnej, porozmawiania z uczniami oraz poznania ich opinii o szkole. Zdjęcia


           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie