Nawigacja

 • Sukcesy w tenisie stołowym

  Sukcesy w tenisie stołowym

  Autorzy: A.Żywiec, A.Kiwak


  Każdy sukces cieszy i buduje poczucie wartości, a podwójny sukces ma wręcz działanie oszałamiające. Tak szczęśliwy był dla naszych zawodników dzień 13 listopada 2018 roku, kiedy odbyły się w naszej szkole powiatowe drużynowe rozgrywki w tenisie stołowym szkół ponadgimnazjalnych. W zawodach brały udział reprezentacje ZST w Kolbuszowej, LO w Kolbuszowej i ZSA-E w Weryni, w kategorii chłopców oraz LO Kolbuszowa i ZSA-E w Weryni w kategorii dziewcząt.
  Każdą szkołę reprezentowało  dwóch zawodników oraz ewentualny rezerwowy. W każdym pojedynku drużyn odbywały się dwa mecze singlowe – pojedyncze, potem mecz deblowy – podwójny i ponownie dwie gry pojedyncze. W kategorii dziewcząt odbyło się tylko jedno spotkanie: ZSA-E w Weryni i LO Kolbuszowa. Nasze dziewczęta wygrały wynikiem 3:2. Monika Biestek wygrała dwie gry singlowe i wspólnie z Dominiką Majewską wygrały grę deblową, zajmując I miejsce.   
  W kategorii chłopców w pierwszym meczu nasi reprezentanci pokonali drużynę LO w Kolbuszowej 3:1. Dawid Biestek wygrał dwie gry singlowe, grając z Bartkiem Dziubą wygrali grę deblową. W kolejnym meczu nasi chłopcy ulegli drużynie ZST Kolbuszowa 2:3. Dziuba i Biestek wygrali po jednej grze singlowej, przegrali debla i kolejne gry singlowe. W meczu LO z ZST wynik był 3:0 dla LO. W wyniku podziału „dużych” punktów – za zwycięstwa drużynowe oraz „małych” punktów – indywidualne zwycięstwa, pierwsze miejsce zajęli reprezentanci naszej szkoły. Zdjęcia

 • Światowy Dzień Cukrzycy

  Światowy Dzień Cukrzycy
  20.11.2018

  Autorzy: A.Fitał, A.Wróbel, K.Wachowska


  W ubiegłym tygodniu urządziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Cukrzycy, obchodzony corocznie 14 listopada - w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. O cukrzycy wiele słyszymy, mówimy, czytamy, bo coraz więcej osób cierpi na taką dolegliwość. Organizacja takiego dnia ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość naszej młodzieży  na temat tej choroby i promować odpowiednie działania profilaktyczne.

  Uczniowie z klasy IV  żywienia pod opieką nauczycieli: p. Anny Fitał i p. Anny Wróbel przygotowali w tym dniu specjalne  warsztaty. Młodzież zgromadzona w szkolnej jadalni wysłuchała ciekawej prezentacji nt. problematyki cukrzycy ( procenty zachorowań, niepokojące prognozy na przyszłość, brak świadomości choroby itp.)  oraz dowiedziała się  jak zmienić swój sposób odżywiania, także tryb życia, by zapobiec tej chorobie i cieszyć się długim życiem. Na zakończenie kucharze z klasy II Szkoły Branżowej,  przygotowali  dla wszystkich pyszne ciasto marchewkowo- cukiniowe, oczywiście z obniżoną zawartością cukru! Zdjęcia

 • X Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

  X Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
  18.11.2018

  Autor: K.Wachowska


  Informujemy, że 3 grudnia br. (w poniedziałek) na szóstej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca listopada. Zapraszamy!

 • Otwarta firma

  Otwarta firma
  18.11.2018

  Autorzy: N.Preneta, K.Wachowska


  W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,  jak co roku organizowanego w naszej szkole, realizowany był projekt Otwarta firma. Twórcami tego szkolnego przedsięwzięcia byli nauczyciele zawodu: Beata Bryk oraz Mieczysław Oślizło, a odwiedzali nas przedsiębiorcy, pracownicy urzędów i instytucji. Zaproszeni konsultanci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem teoretycznym jak również podawali przykłady te praktyczne. Była to doskonała okazja dla nas, aby zdobyć dodatkową wiedzę m.in.: z zakresu podatków, praw konsumenta, pozyskania dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, ubezpieczeń czy prowadzenia własnej firmy.

  Pierwszym gościem, który odwiedził naszą szkołę był p. Kazimierz Pierzchała, agent ubezpieczeniowy firmy Ergo Hestia, który bardzo wnikliwie przedstawił zagadnienie ubezpieczeń. Uświadomił nam jak one są ważne, a także  zapoznał nas z konsekwencjami i wysokimi karami za ich brak.

  Pan Konrad Batory przedsiębiorca, właściciel Bee Shop Fotelikowe Centrum Bezpieczeństwa RWF, opowiadał  o zaletach  prowadzenia własnej  działalności gospodarczej.  Przekonywał nas, że warto podejmować wyzwania, bo pozwala  to na rozwój osobisty i zawodowy.  

  Następne wystąpienie z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości to prelekcja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej p. Jana Kochanowicza oraz kierownika Referatu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej p. Andrzeja Sudoła.  Urzędnicy bardzo szczegółowo omówili  podatki  i uświadomili nam  ich istotę oraz znaczenie w życiu społeczno -gospodarczym kraju.

  Kolejnym konsultantem był p. Jan Wlazło​, który jest Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów​. Z jego wystąpienia mieliśmy okazję dowiedzieć się o prawach konsumentów, o tym jak składać reklamacje oraz jakie prawa przysługują nam w tej dziedzinie. Wiemy już jak dokonywać zakupów na odległość, na co zwracać uwagę także gdzie szukać informacji.

  Istotę ekonomii społecznej wyjaśnił nam p. Piotr Cepielik, przedstawiciel Agencji Dzieł Społecznych sp. z o.o. Kolbuszowa. Opowiedział on o specyfice  działalności, którą prowadzi, również uświadomił mam jak ważny jest realizowany poprzez taką działalność - cel społeczny. 

  Ostatni dzień owocował w  informacje dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, które przekazała nam panie Izabela Karkut i Marzeną Selwą  z Powiatowego  Urzędu Pracy. Dowiedzieliśmy się co należy zrobić, aby otworzyć swój biznes oraz jakie należy spełnić warunki, aby uzyskać dofinansowanie  z Unii Europejskiej.

  Jak widać tegoroczny Tydzień Przedsiębiorczości obfitował w znaczną ilość spotkań, a co za tym idzie, informacji przydatnych do wykorzystania w codziennym życiu. Uważamy, że takie przedsięwzięcia powinny być organizowane częściej w szkole, bo są to świetne lekcje poszerzające nasze  horyzonty i inspirujące  nas do pracy nad sobą.

  Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości składają serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym Gościom za poświęcony czas oraz cenne sugestie i wskazówki.

   

 • Konkurs Czytelniczy

  Konkurs Czytelniczy
  16.11.2018

  Autor: B.Sobowska-Rekut


  Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie Czytelniczym. W tym roku wykazujemy się znajomością treści „Przedwiośnia” S. Żeromskiego fragment „Szklane domy” oraz „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall. Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłaszanie się do p. K. Wachowskiej, A. Kiwak i B. Sobowskiej-Rekut do końca listopada 2018 r. Konkurs odbędzie się 12 grudnia 2018 r. Dla uczestników czekają nagrody. Regulamin_konkursu_czytelniczego_.pdf

 • Niepodległa Niepokorna
  15.11.2018

  Autorzy: B.Sobowska-Rekut, K.Wachowska


  W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie uczciliśmy podczas uroczystej dwudniowej akademii. W czwartek impreza rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego, po którym uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie p. wicedyrektor Witold Cesarz odczytał Apel Pamięci, z zaraz potem odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. W piątek 9.11.2018 r. miała miejsce część artystyczna „Niepodległej” przygotowana przez młodzież klasy 3 tz pod kierunkiem p. Bernadety Olszówki, Katarzyny Wachowskiej i Bogusławy Sobowskiej-Rekut. Montaż słowno-muzyczny był cenną lekcją historii, a recytowane przez młodzież wiersze skłoniły wielu do refleksji. Co ciekawe w czasie akademii, każda z klas wykonała klasową piosenkę o Ojczyźnie. Śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne oddaliśmy hołd wszystkim, dzięki którym jesteśmy Polakami, radujemy się wolnością i  mamy własne, suwerenne państwo. Poznając naszą historię, przekazujemy młodemu pokoleniu miłość do Ojczyzny, integrujemy szkolną społeczność. Śpiewaliśmy na chwałę Rzeczypospolitej! Szkoła włączyła się także w akcję zorganizowaną przez Minister Edukacji Narodowej pt. „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn państwowy.
  Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu pod tytułem „Dla Niepodległej”, zorganizowanego w czterech kategoriach: plastycznej, fotograficznej, literackiej i ortograficznej. Z tej okazji przygotowano wystawę prac uczniów oraz album pod nazwą  100 zdjęć na 100-lecie niepodległości.  Zdjęcia
  Zwycięzcami konkursu zostali:

  kategoria plastyczna
  1. Kamila Mazur
  2. Alicja Mokrzycka i Wiktoria Grądzka
  3. Martyna Piekarska

  kategoria fotograficzna
  1. Natalia Preneta
  2. Marcin Lewandowski
  3. Patrycja Tęcza

  kategoria literacka
  1. Ewelina Buczek
  2. Kinga Maciąg
  3. Kinga Płaza

  kategoria ortograficzna
  1. Konrad Świątek
  2. Kinga Maciąg
  3. Anna Pomykała

   

 • Światowy Dzień Rzucania Palenia

  Światowy Dzień Rzucania Palenia
  15.11.2018

  Autorzy: I.Pogoda, W.Broniecka


  W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.

  Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi do zdrowia. Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.

  Jedną z najważniejszych inicjatyw prowadzących do zerwania z tytoniem jest akcja „Rzuć palenie razem z nami”, stworzona w oparciu o odbywający się w Stanach Zjednoczonych od początku lat 70. „Great American Smokeout”. W Polsce akcja ta jest prowadzona od początku lat 90. przez Fundację „Promocja Zdrowia”. Historycznie jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w naszym kraju. W niektórych latach nawet do pół miliona byłych palaczy deklarowało, że zerwało z nałogiem właśnie dzięki akcji „Rzuć palenie razem z nami”. W jej wyniku miliony ekspalaczy w Polsce zyskało średnio o 10 lat życia.

  Od samego początku specjalną grupą, do których skierowana jest nasza akcja, są rodziny spodziewające się dziecka. Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły. Polska stała się krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach: olsztyńskim, białostockim i poznańskim, pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży. W 2017 roku, 27 lat później, w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet. Z drugiej strony, 6% kobiet palących w okresie ciąży to nadal około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

  Fundacja „Promocja Zdrowia” proponuje, aby w tegoroczny „Światowy Dzień Rzucania Palenia” w Polsce, który przypada w czwartek 15 listopada, to właśnie rodziny spodziewające się dziecka uczynić głównym tematem akcji. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Apelujemy do wszystkich Polaków, organizacji i instytucji, również do Państwa, o poparcie akcji i zaoferowanie wsparcia w rzucaniu palenia rodzinom, które oczekują dziecka.

  Z poważaniem,

  prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński

  żródło: wsse.rzeszow.pl

   

 • Ruszamy na podbój Hiszpanii

  Ruszamy na podbój Hiszpanii
  14.11.2018

  Autorzy: A.Stąpor,  A.Kiwak


  Już nie tylko Wielka Brytania ale cała Europa jest w naszym zasięgu. W niedzielę 18-tego listopada ośmiu uczniów z klasy II Technikum w zawodzie technik ekonomista oraz dwóch nauczycieli wyruszy na tygodniowe spotkanie do Girony w Hiszpanii w ramach projektu „Robopreneur”. Na miejscu spotkamy się z uczniami oraz nauczycielami z Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch. Cały tydzień będzie bardzo pracowity, będziemy uczyć się prototypowania stron internetowych oraz druku 3D, ale czekają  nas również inne atrakcje tj. zwiedzanie Barcelony i Girony oraz mnóstwo spotkań integracyjnych (cały plan spotkania dostępny w zakładce „Projekty zagraniczne – Robopreneur”). Wszystkich zainteresowanych działaniami projektowymi zapraszamy do śledzenia strony internetowej projektu  robopreneur.eu  lub Instagrama.

 • - Obrazek 1

 • Plan lekcji

  Plan lekcji
  09.11.2018

  Autor: Mieczysław Oślizło

  Od dnia 12.11.2018 r. obowiązuje nowy plan lekcji.

 • Krew się rozlała, wolność pozostała

  Krew się rozlała, wolność pozostała

  Autor: S. Olszówka


  (…) Powstała z grobu na Twe władne słowo

  Polska, wolności narodów chorąży,

  Pierzchnęły straże, a ponad jej głową

  znowu swobodnie Orzeł Biały krąży.

  Alojzy Feliński

   

  Sto lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadowie toczyli walkę o to, by Polska mogła wrócić na mapę świata. Niezwykle pomyślny bieg wydarzeń zewnętrznych - zamęt bolszewicki w Rosji, klęska wojenna Niemiec i Austro-Węgier ułatwiły nam odzyskanie niepodległości. Po latach zapomnienia i beznadziei wiara ożyła w sercach i umysłach Polaków i przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach.

  Po nieudanych powstaniach ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie, oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Pamiętajmy, że wolność nie przyszła sama, ale była wynikiem polskiego wysiłku - marzeń popartych czynem. To wielkie szczęście żyć w czasach, w których nie trzeba walczyć z bronią w ręku w obronie własnego Domu i Ojczyzny, w czasach, kiedy nie płyną łzy Matek za nami. Przez te sto lat przekonywaliśmy się nieraz, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Trzeba było o nią walczyć w roku 1920, w czasie II wojny światowej i ciężkich czasach komunizmu. Nasi ojcowie umacniali ją też w codziennym życiu i pracy.

  100. rocznica – początku II Rzeczypospolitej jest jednocześnie dniem zadumy i radości. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków udziela się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc radość z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść, więc  prowadźmy tą Rzeczpospolitą wspólnie i patrzmy z nadzieją na przyszłe pokolenia naszych dzieci.  Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami. Pamiętajmy, że niepodległość jest dobrem wspólnym. Stulecie Niepodległej jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości.

             

  Niech żyje państwo dumnych ludzi - wolna, niepodległa, suwerenna Polska!

  Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kolbuszową

  Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kolbuszową
  30.10.2018

  źródło: www.prezydent.pl


  Warto Polskę umacniać i budować ją swoim codziennym życiem i pracą. Bo przecież o to chodzi w uroczystościach z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Rzecz nie tylko w tym, by mówić o historii. Rzecz polega na tym, by z historii wyprowadzać wnioski na przyszłość i pokazywać właściwe wzorce: to, co ważne i to, co chcemy osiągać w przyszłości – podkreślił Prezydent Andrzej Duda w Kolbuszowej, gdzie wziął udział w powiatowych obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Dziewięciotysięczna Kolbuszowa na Podkarpaciu to jedno z setek polskich miast, które – w odpowiedzi na prezydencki apel – zorganizowało lokalne świętowanie tej wyjątkowej rocznicy. 

  Podczas uroczystości Andrzej Duda odsłonił pamiątkową tablicę oraz złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy i Bohaterów Walczących i Poległych Za Wolność, Niepodległość i Suwerenność Ojczyzny. Wbił też – podobnie jak pozostali goście – pamiątkowy gwóźdź pod Tarczą Niepodległości. 

  Podczas wystąpienia Prezydent przypomniał, że Kolbuszowa wyjątkowo długo, bo aż 146 lat czekała na wolną Polskę – została zajęta przez austriackiego zaborcę już w 1772 r. Dodał, że kolbuszowianie walczyli we wszystkich powstaniach na tych ziemiach i w nich ginęli. – To jest Wasza wielka historia – dodał.

  Ale, jak zaznaczył Andrzej Duda, o niepodległość nie tylko tu walczono, ale uzyskano ją także poprzez pracę organiczną. – W okresie zaborów nie tylko karabinem dbano tu, by zachować tożsamość, zachować polskość. Myślę chociażby o wspaniałej postaci tutejszego proboszcza ks. Ludwika Ruczki, którego nazywają często ojcem sybiraków, dlatego, że po powstaniu styczniowym uratował wielu młodych ludzi – przypomniał Prezydent.

  Prezydent wymienił też innych bohaterów wywodzących się z tych ziem m.in. Jana Bytnara, ps. Rudy, którego Aleksander Kamiński opisał w powieści „Kamienie na szaniec” oraz Józefa Batorego, żołnierza wyklętego, straconego w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1951 r.

  Andrzej Duda podziękował mieszkańcom za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach samorządowych (w woj. podkarpackim wyniosła ona 53,24 proc.). – Dziękuję, że bierzecie sprawy w swoje ręce. To ważne, byście w sposób odpowiedzialny wybierali swoich włodarzy i pokazywali taki przykład młodym, że rodzice idą do wyborów i głosują i w ten sposób decydują o sprawach lokalnych i regionalnych – dodał Andrzej Duda. 

  Obchodom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdjęcia

 • Zakończenie praktyk w Anglii

  Zakończenie praktyk w Anglii
  26.10.2018

  Autorzy: A.Borawiak, W.Gdowik


  Projekt Aktywni w Europie otworzył przed nami nowe horyzonty oraz pozwolił nabyć nowe umiejętności. Dowiedzieliśmy się jak wygląda życie i praca za granicą. W Anglii przeżyliśmy wspaniałe chwile, staliśmy się bardziej samodzielni dzięki temu łatwiej nam będzie wkroczyć w samodzielne życie. Żywieniowcy doskonalili swoje umiejętności w kuchni hinduskiej i meksykańskiej. Grupa architektów zaś pracowała przy zakładaniu oraz pielęgnowaniu ogrodów angielskich. Pomimo niewielkich trudności z porozumiewaniem się, szefowie wraz z współpracownikami byli dla nas bardzo wyrozumiali. Po zakończeniu pracy mieliśmy również czas na odpoczynek i rozrywkę. Podczas pobytu na wyspie nie udało nam się doświadczyć typowej angielskiej pogody ponieważ cały czas świeciło słońce. Zakończeniem naszej trzytygodniowej przygody była wycieczka do miasteczka Dudley, w którym zwiedzaliśmy The Black Country Living Museum, w tym ciekawym miejscu każdy znalazł coś dla siebie. Black Country to miasteczko, które zachowało się od 1946 roku. Można tam podziwiać miejsca takie jak: kopalnia węgla, domy oraz sklepy z tamtych czasów, mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku minutowej lekcji oraz zobaczyć jak dawniej wyglądała ówczesna praca.  Była to ciekawa atrakcja zakończona pysznym obiadem oraz rozdaniem certyfikatów. Cały projekt był dla nas wspaniałym oraz przydatnym przeżyciem które pozostanie w naszych pamięciach na bardzo długo, był to niezwykły czas spędzony wraz z przyjaciółmi! Zdjęcia

   


   

 • Święto kucharzy

  Święto kucharzy
  23.10.2018

  Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


  Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni słynie  z wyszukanych smaków i dobrego jedzenia. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom naszych uczniów 19 października 2018 roku zorganizowano Międzynarodowy Dzień Szefów Kuchni, w którym uczestniczyło 150 osób. Głównym celem obchodów tego święta jest propagowanie zawodów gastronomicznych oraz rozwijanie kulinarnych zainteresowań. Współcześni kucharze nie tylko żywią ludzi, ale są artystami, wirtuozami smaku i wyglądu potraw. Są celebrytami, którzy łącząc rzemiosło ze sztuką zwiększają prestiż tego zawodu. W październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni, który zainaugurowano w 2004 roku, za sprawą doktora Billego Gallaghera. Głównym celem, który przyświecał pomysłodawcy było szerzenie świadomości w społeczeństwie o tym zawodzie, jak również dzielenie się posiłkiem z poszkodowanymi przez los, poprzez  organizację licznych  dobroczynnych imprez,  różnorodnych konkursów oraz pokazów kulinarnych. W tym dniu szefowie na całym świecie wspierają organizacje charytatywne, obdarowują się wzajemnym wsparciem i przyjaźnią oraz poświęcają czas młodym kucharzom.

  Podczas obchodów tego święta nasi uczniowie mieli okazję odkryć w sobie pasjonatów kuchni oraz zachwycić się różnymi smakami, gdyż zaplanowano dla nich wiele atrakcji. Zorganizowano pokazy i warsztaty gastronomiczne o następującej tematyce: pokaz molekularny, pokaz barmański flar z parującymi drinkami i ogniem, kuchnia regionalna, kulinarna podróż do Azji - sporządzanie sushi i sajgonek, kuchnia angielska,  turecka, słodka i dietetyczna.  W trakcie obchodów tego święta było co podziwiać i smakować, gdyż młodzież wraz z nauczycielami przygotowała nie tylko potrawy, ale też wyjątkowe aranżacje stołu. Wielkim show tego święta były pokazy molekularne, które ciszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy sami mogli próbować swoich sił używając ciekłego azotu do przygotowania galaretek, sorbetów, pianek, musów i innych deserów.

  Dziękujemy sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego święta. Wydarzenie to wsparli: Zakład Produkcyjno - Usługowy CMOL-FRUT, Sieć Delikatesów Orzech, Sieć Delitatesów Centrum Plus, Regionalna Fundacja Rozwoju Serce w Kolbuszowej, Firma Handlowo-Usługowa Angelika Gajda-Jadach, Zakład Przetwórstwa Owocowo Warzywnego ORZECH, Iglotex Odział w Krakowie, Filia w Rzeszowie. Dziękujemy również uczniom, pracownikom szkoły oraz nauczycielom, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości. Zdjęcia

 • Edukacja Dla Bezpieczeństwa

  Edukacja Dla Bezpieczeństwa
  22.10.2018

  Autorzy: P.Tęcza, B.Krzysztofiński


  Pod hasłem: Edukacja Dla Bezpieczeństwa wyjechaliśmy na wycieczkę do Jednostki Wojskowej nr 3711 w Nowej Dębie, aby na miejscu zapoznać się z pracą i zadaniami jednostki wojskowo-poligonowej. Najpierw w izbie tradycji poznaliśmy historię tej organizacji tj. nazwiska ludzi, którzy ją tworzyli, nazwiska kolejnych dowódców oraz zadania jakie jednostka ta miała kiedyś i ma obecnie do wykonania. Zwiedzając jej teren, dowiedzieliśmy się wiele o broni, sprzętach i pojazdach, wykorzystywanych w czasie działań bojowych. Oprowadzający nas żołnierze objaśniali nam zasady szkolenia i odbywania ćwiczeń w Obronie Terytorialnej, o której uczymy się w szkole na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa, a tam w jednostce mieliśmy okazję poczuć na miejscu atmosferę szkolenia wojskowego. Niestety bezpośrednio na teren poligonu nie mogliśmy wjechać bo trwały ćwiczenia wojskowe, w których brało udział ponad 800 żołnierzy.

  Jednostka w Nowej Dębie jest bazą do szkolenia poligonowego dla żołnierzy z różnych rejonów Polski, a także z innych krajów.

  Zwiedzając jednostkę wojskową, byliśmy także w bazie Wojskowej Straży Pożarnej, która obsługuje teren poligonu wojskowego. W bazie Straży Pożarnej zobaczyliśmy centrum dowodzenia oraz super nowoczesny specjalistyczny sprzęt strażacki, a najodważniejsi nasi koledzy wykonali „strażacki zeskok po rurze” i przekonali się że nie jest to takie trudne.

  Będąc w Nowej Dębie odwiedziliśmy Zespół Szkół Nr 2,  którego uczniami kiedyś byli  nasi opiekunowie: Zbigniew Bogacz i Bolesław Krzysztofiński. Tam zwiedziliśmy warsztaty szkolne zapoznając się z ich pracą i wyposażeniem.

  Z Nowej Dęby pojechaliśmy do Huty Komorowskiej, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.  Kustosz muzeum, Pani Katarzyna Cesarz w bardzo ciekawy sposób  opowiadała nam o Kardynale i jego historii. Obejrzeliśmy film biograficzny, powstały 10 lat po śmierci Kardynała, który opowiadał o życiu i działalności misyjnej w Zambii Kardynała Adama Kozłowieckiego. Podsumowaniem wycieczki było oglądanie wystawy fotografii i eksponatów związanych z tą niezwykle szlachetną i interesującą osobą. Zdjęcia

   

 • Spacer po Londynie
  16.10.2018

  Autorzy: K.Śpiewak, A.Kiwak


  Już drugi, pełen wrażeń i emocji tydzień staży za nami. Wczesnym sobotnim rankiem wyruszyliśmy do Londynu. Pierwszym  punktem naszej wycieczki był słynny most na Tamizie - Tower Bridge. Widok był piękny więc w ruch poszły aparaty i telefony. Każdy z nas pstrykał ile się dało. Fascynował nas nie tylko wspaniały widok, ale również wielki ruch na Tamizie, pływające statki. Idąc wzdłuż rzeki wstąpiliśmy do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, podziwiając w nim dzieła stworzone przez brytyjskich i światowych artystów. Budynek galerii stanowił niegdyś główną halę elektrowni.

  Najbardziej zafascynowało nas wszystkich wspaniałe koło milenijne, czyli tzw. London Eye. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Mieliśmy okazję przejechać się w jednej z nich podziwiając widok na cały Londyn. Było to niesamowite przeżycie!

  Następnym punktem naszej wycieczki był sławny Big Ben, który, niestety nadal jest restaurowany. Przechodząc przez park (St. James's) podziwialiśmy piękny krajobraz oraz zwierzęta, które się w nim znajdowały.

  Udaliśmy się również pod pałac Królowej Elżbiety II mając nadzieję, że ją zobaczymy. Niestety nie  mieliśmy takiego szczęścia.

  Po wyczerpującej a zarazem pełnej wrażeń i emocji wycieczce, wróciliśmy późnym wieczorem do domu. Cóż za wspaniały dzień!i Zdjęcia

 • Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać

  Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać
  16.10.2018

  Autorzy: K.Maciag, A.Kiwak


  W ciepłe, czwartkowe popołudnie świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji zebraliśmy się wszyscy o godz. 1300 na sali gimnastycznej, by uczcić ten wyjątkowy dzień.

  Po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiła oficjalna część uroczystości, przemówienie dyrektora oraz przekazanie władzy na rzecz nowego samorządu z Natalią Prenetą u jego steru.

  W tym ważnym dniu, nie zabrakło życzeń i wzruszeń. Na ręce wszystkich nauczycieli złożyliśmy serdeczne życzenia wraz z symboliczną czerwoną różą. Czym bowiem byłaby szkoła bez naszych opiekunów i przewodników? Któż przeprowadziłby nas po tej - jakże krętej i wyboistej ścieżce edukacyjnej,  która ma nas zaprowadzić do osiągnięcia celów i stać się kluczem do spełnienia marzeń...?

  W dalszej części uroczystości przedstawiliśmy program artystyczny przygotowany przez panie Beatę Bryk oraz  Bożenę Twardowską wraz z uczniami klasy III ae. Krótki spektakl  pt "Nasza szkoła kochana" ukazał w sposób humorystyczny życie i naukę w szkole. Przenieśliśmy się w niezwykły, zabawny świat. Bawiliśmy się ''przy szampanie" ze Sławomirem, wspominaliśmy słynną Pszczółkę Maję zespołu Akcent czy też szukaliśmy rudego rydza w lesie...''. Okazało się, że szkoła to nie tylko nauka, lecz także dobra zabawa, zaś zawód nauczyciela wymaga czasem wręcz anielskiej cierpliwości...!

  Występ uświetnił zespół muzyczny Concordia, dodatkowo niezwykła, barwna dekoracja cieszyła wzrok i idealnie wpisywała się w kompozycję całego przedstawienia. Ten dzień z pewnością mile zapisze się w pamięci każdego. Zdjęcia

 • Wyśmienity poczęstunek

  Wyśmienity poczęstunek
  16.10.2018

  Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


  Wygląda na to, że nauczyciele i uczniowie kierunku żywienia to ludzie do zadań specjalnych, którzy zawsze przygotują wykwintne i pyszne jedzenie. Kolejny raz udowodnili to 12 października 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Tym razem na stole królowały babeczki z serkiem koperkowym i łososiem, boczek zapiekany ze śliwką i sosem tzatziki, półmiski z wędlinami, sałatka z mango i awokado, sałatka włoska, deska serów, rolada szpinakowa, gulasz mięsny, pana cotta, domowe ciasta oraz napoje. Profesjonalną i dyskretną obsługę zapewnili Justyna, Marysia, Weronika i Adrian, którzy zdobywali pierwsze szlify w sztuce obsługi kelnerskiej. Zdjęcia

 • - Obrazek 1

 • Bieszczadzki rajd

  15.10.2018

  Autorzy: W.Broniecka, M.Biestek, A.Kiwak


  Jak co roku każdej jesieni odbyła się szkolna wycieczka w Bieszczady, w trakcie której opiekunami byli: Marta Banaś, Grzegorz Warunek i Paweł Serafin - organizator. Wyjechaliśmy dnia 04.10.18 r. o świcie bardzo podekscytowani. Drogę umilał nam piękny krajobraz za szybą. Kiedy dojechaliśmy na miejsce podjęliśmy się wyzwania wejścia na Połoninę Caryńską wyczerpującą wędrówkę wynagrodził nam zniewalający widok naszych polskich Bieszczad. Następnie udaliśmy się na tradycyjny obiad po którym mieliśmy czas na ulokowanie się w swoich pokojach, i przygotowanie do wspólnego wieczornego ogniska. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Były tańce i zabawy. W drodze powrotnej zajechaliśmy nad Solinę i obejrzeliśmy zaporę, gzie również miło spędziliśmy czas. Wszystkich serdecznie zapraszamy na następną wycieczkę.

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
  Werynia 501
  36-100 Kolbuszowa

 • 17 227 14 41 lub
  17 227 13 32
  numery wewnętrzne:
  101 sekretariat
  103 dyrektor
  105 zastępca dyrektora
  107 pokój nauczycielski

Galeria