AKTUALNOŚCI
Dyplom
- 26.03.2024
- Dyplom: Czytaj więcej
Narowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
- 25.03.2024
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. 80 lat temu 24 marca 1944 roku podczas II wojny światowej w Markowej na podkarpaciu Niemcy bestialsko zamordowali rodzinę Ulmów (2 rodziców i ich 7 dzieci). Ulmowie ukrywali w swoim domu 2 rodziny żydowskie (8 osób), które też zginęły. Sejm w 2018 roku w ustanowił to święto aby wspominać bohaterów, Polaków, którzy odważyli się pomagać ludności żydowskiej mimo grożącej im śmierci. Polska była jedynym krajem w Europie, w którym Niemcy wprowadzili karę śmierci za udzielenie pomocy Żydom. W minioną niedzielę prezydent RP Andrzej Duda będąc w miejscu strasznej zbrodni w Markowej powiedział, że „Są przykładem dla świata, dla Polaków wielkim wzorcem i dumą”. 11 września 2023 r. Ulmowie zostali beatyfikowani podczas uroczystej Mszy św. w Markowej.
- Narowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów: Czytaj więcej
Dzień Kolorowej Skarpetki
- 24.03.2024
- 1
21 marca obchodzony jest jako Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u tych osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 r. organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
- Dzień Kolorowej Skarpetki: Czytaj więcej
Turniej tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej
- 22.03.2024
W sobotę 16.02.2024r. odbył się w Szkole Podstawowej w Kolbuszowej Górnej turniej tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej. Organizatorem była Fundacja Na Rzecz Kultury Fizycznej I Sportu w Kolbuszowej, UKS Spartakus SP w Kolbuszowej Górnej. W turnieju wzięła udział uczennica naszej szkoły Marcelina Kopeć. W kategorii dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych zajęła III miejsce. Otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę rzeczową. Gratulujemy sukcesu.
- Turniej tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej: Czytaj więcej
Witaj wiosno!
- 21.03.2024
- 74
21 marca - Dzień Wagarowicza to stały punkt w uczniowskim kalendarzu - ale nie naszym! Tradycją w ZSA-E w Weryni jest witanie wiosny przy dźwiękach muzyki oraz śmiechu. Samorząd uczniowski przygotowuje zabawy dla uczniów, podczas których istnieje możliwość wykazania się wiedzą oraz umiejętnościami. Imprezie towarzyszy promocja sportowego stylu życia. W tym roku młodzież rywalizowała w 11 konkurencjach polegających m.in. na zrobieniu bibułowych kwiatków, ludzików ze śrubek, zdjęcia klasowego w tle z balonową ścianką. Swoją kreatywnością można było się wykazać tworząc wiersz o tematyce wiosennej, sprawnością w rzucie do kosza, a spostrzegawczością podczas poszukiwań sprytnie ukrytych pośród drzew zwierzątek czy też liczeniu ławek znajdujących się w otoczeniu szkoły. Zwycięzcy zostali ostatecznie wyłonieni po rozwiązaniu wiosennego testu z wykorzystaniem aplikacji Kahoot!
- Witaj wiosno!: Czytaj więcej
Oczekując Wielkanocy
- 21.03.2024
- 13
W tygodniu poprzedzającym uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy uczniowie klas 3km, 3az, 5ae oraz 1ez i 2az ZSA-E w Weryni wraz z nauczycielem religii p. Anastazją Antosz wykonali okolicznościowe Palmy Wielkanocne. Wszystkie konieczne elementy i ozdoby są efektem zaangażowania i kreatywności młodzieży. Wszystkim uczniom za radosną, twórczą i sympatyczną współpracę bardzo dziękuję.
- Oczekując Wielkanocy: Czytaj więcej
Doradztwo zawodowe 20.03.2024
- 21.03.2024
- Doradztwo zawodowe 20.03.2024: Czytaj więcej
Dzień Otwarty na Politechnice Rzeszowskiej dla szkół ponadpodstawowych
- 21.03.2024
- 19
Uczniowie kształcący się na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali w dniu 15.03.2024r., uczestniczyli w dniach otwartych na Politechnice Rzeszowskiej. W ramach współpracy mogliśmy uczestniczyć w wykładach: Druk 3D w edukacji i przemyśle, Technika radiowej identyfikacji obiektów RFID - dzisiaj i jutro, Mikrozanieczyszczenia w środowisku. W trakcie tych wykładów dowiedzieliśmy się wiele nowych, ciekawych i interesujących rzeczy w tematyce naszego zawodu. W trakcie przerw między wykładami uczniowie szkół średnich mogli obejrzeć strefę wystawienniczą, która mieściła się na terenie Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej. Mogliśmy zobaczyć jak działa drukarka 3D, przetestować siłę uścisku swojej ręki, podziwiać zdalnie sterowanego psa wykonanego przez studenta Politechniki. Udostępnione zostały laboratoria, k
- Dzień Otwarty na Politechnice Rzeszowskiej dla szkół ponadpodstawowych: Czytaj więcej
Powitanie wiosny
- 20.03.2024
- Powitanie wiosny: Czytaj więcej
XV Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Magiczna odnowa”
- 19.02.2024
Już po raz kolejny Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wraz ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej organizuje konkurs literacki. Zapraszamy wszystkich, którzy mają bogatą wyobraźnię i lubią pisać, tworzyć, odkrywać, poznawać, a także rozumieć magiczną przemianę...
- XV Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Magiczna odnowa”: Czytaj więcej
Ekonomiści o stażu zawodowym
- 20.03.2024
- Ekonomiści o stażu zawodowym: Czytaj więcej
Żywienie o stażu zawodowym
- 20.03.2024
- Żywienie o stażu zawodowym: Czytaj więcej
Architekci o stażu zawodowym
- 19.03.2024
- Architekci o stażu zawodowym: Czytaj więcej
Terminale o stażu zawodowym
- 19.03.2024
- Terminale o stażu zawodowym: Czytaj więcej
Światowy Dzień Wody
- 18.03.2024
Mamy przyjemność zaprosić Was Drodzy Uczniowie do udziału w obchodach Światowego Dnia Wody, które odbędą się w naszej szkole przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Światowy Dzień Wody to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na kluczowe znaczenie wody dla naszego życia i środowiska naturalnego oraz podjąć działania na rzecz jej ochrony.
- Światowy Dzień Wody: Czytaj więcej
Wkraczamy w wir zwycięstw: drugi etap „Leśnych Żywiołów"
- 18.03.2024
- 1
Dla nas, udział w konkursie "Leśne Żywioły" był niezwykłą przygodą, która przyniosła wiele emocji i niezapomnianych doświadczeń. Przygotowania do konkursu rozpoczęły się wcześniej, ale kluczowym momentem było spotkanie z Panią Kingą Mazur, przedstawicielką Nadleśnictwa Kolbuszowa, które odbyło się 14 lutego w naszej szkole. Podczas spotkania zostaliśmy wprowadzeni w tajniki czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi, związanych z lasami oraz ich ekosystemem i otrzymaliśmy materiały do samodzielnej pracy. W dniu 22 lutego stawiliśmy czoła 50 pytaniom, które miały wyznaczyć naszą drogę do sukcesu. Wzięło w nim udział 650 uczestników z 67 szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Po długim oczekiwaniu nadszedł dzień ogłoszenia wyników, który miał miejsce 15 marca. Wielki sukces! Trzy osoby z naszej grupy: Wiktoria Kaczmarska, Wiktoria Węglarz, Gabriela Flis zakwalifikow
- Wkraczamy w wir zwycięstw: drugi etap „Leśnych Żywiołów" : Czytaj więcej
Praga w jeden dzień
- 18.03.2024
- 11
Staż zawodowy to nie tylko praca w firmach, to również poznanie dziedzictwa kulturowego kraju goszczącego. Nasz partner projektu firma Kopernikus zaproponował nam wycieczkę do Pragi, która jest jedną z najpiękniejszych stolic w Europie.
Do Pragi pojechaliśmy pociągiem. Podróż była szybka i wygodna. Pieszą wycieczkę po tym mieście rozpoczęliśmy od zwiedzenia zegara astronomicznego, w którym o pełnej godzinie uruchamiają się figurki 12 apostołów oraz Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Później przeszliśmy Mostem Karola w kierunku Zamku na Hradczanach, po drodze podziwiając Street Art oraz wielki, stary młyn wodny z gremlinem. Dotarliśmy na zamek tuż przed południem, dzięki temu mogliśmy o godzinie 12.00 podziwiać honorową zmianę warty. Kolejnym punktem naszej pieszej wycieczki było wejście na dominującą nad miastem petrzyńską wieżę widokową, z której roztacza się praska panorama. - Praga w jeden dzień: Czytaj więcej
Doradztwo zawodowe 14.03.2024
- 15.03.2024
- Doradztwo zawodowe 14.03.2024: Czytaj więcej
Czy układanie kostki brukowej jest trudne?
- 14.03.2024
- 3
Tak, układanie kostki brukowej może być wyzwaniem, ale przy odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach można uzyskać trwałą i estetyczną nawierzchnię, która będzie wizytówką domu lub miasta. Nie można rozpocząć wykładania kostki brukowej bez przygotowania właściwego planu. Mając gotowy projekt, przeprowadza się pomiary terenu i wyznacza granice nawierzchni i określa konkretne punkty za pomocą drewnianych palików lub metalowych szpilek. Później przygotowuje się podłoże, które składa się z podsypki i podbudowy. To ważny etap, ponieważ od jakości wykonania podbudowy zależy ostateczna jakość nawierzchni. Podbudowę najczęściej wykonuje się z żużlu, żwiru, tłucznia, grysu czy piasku zmieszanego z chudym betonem lub cementem. Grubość podbudowy dopasowuje się do przewidywanego obciążenia całej nawierzchni.
Nad podbudowę należy ułożyć podsypkę – najlepiej z piasku w celu wyrównania całości. Kiedy już nawierzchnia jest gotowa, można rozpocząć układanie kostki brukowej. Należy pamiętać o tym, aby zachowywać odpowiednie szczeliny między poszczególnymi kostkami. Szczeliny te później wypełnia się piaskiem, a na końcu ubija nawierzchnię.
Na zdjęciach uczniowie klasy drugiej w zawodzie operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych - Czy układanie kostki brukowej jest trudne?: Czytaj więcej
Na Morawach w Czechach
- 12.03.2024
- 37
Pierwszy tydzień za nami, który był bardzo pracowity dla każdej grupy zawodowej. Praktykanci zastosowali teorię w praktyce podczas pracy w magazynie, pielęgnując zieleń miejską, archiwizując dokumenty i przygotowując potrawy.
Grupa integrowała się podczas wyjścia na kręgle oraz wspólnego spędzania czasu wolnego po praktyce zawodowej.
Sobota przywitała nas słoneczną pogodą, która stanowiła zachętę do spaceru po ostravskim ZOO i Parku Botanicznym. Później podziwialiśmy panoramę Ostravy z wieży widokowej Ratusza. - Na Morawach w Czechach: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności