AKTUALNOŚCI
Fotografia - moja pasja
- 29.11.2021
- 9
Mam na imię Aneta. Jestem uczennicą Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Uczęszczam do klasy 3 w zawodzie technik ekonomista. Uważam że mam wielkie szczęście, gdyż od najmłodszych lat mam ukochaną pasję, zainteresowanie, które wypełnia mi każdą wolną chwilę w życiu. Już jako dziecko lubiłam wnikliwie oglądać, analizować różnorodne zdjęcia. Fascynowały mnie, ciekawiły i w niezwykły wprost sposób „przemawiały”. Z czasem zaczęłam dostrzegać niedociągnięcia kompozycyjne, różne niedokładności i na podstawie tych obserwacji sama fotografowałam starając się nie popełniać takich błędów. Moimi modelami były koleżanki, koledzy, uwieczniałam piękne krajobrazy czy ciekawe przedmioty.
W gimnazjum kontynuowałam moją przygodę z fotografią. Fotografowałam uroczystości szkolne, a zdjęcia wykonane przeze mnie podczas różnych akademii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie był - Fotografia - moja pasja: Czytaj więcej
Andrzejkowe wróżby
- 28.11.2021
- 10
W naszej szkole świętowaliśmy Andrzejki! Z tej okazji uczniowie mieli możliwość przebrania się w różne stroje. Ponadto samorząd uczniowski zorganizował stoisko z ciasteczkami. Nie były to zwykłe słodycze, ponieważ zawierały wróżby. Dzięki nim dzień stał się naprawdę magiczny. Zwłaszcza, że niektóre z nich się spełniły. Było to zaskakujące, ale też bardzo zabawne. Nie zabrakło również zdjęć, które będą nam przypominać o tym wesołym wydarzeniu.
Autorki: Ewelina Sitarz i Agata Snopek
- Andrzejkowe wróżby: Czytaj więcej
Rekrutacja do projektu "Oszczędzam - wygrywam"
- 26.11.2021
Serdecznie zapraszamy uczniów klas ósmych szkół podstawowych powiatu kolbuszowskiego oraz młodzież ZSA-E w Weryni do udziału w projekcie „Oszczędzam – wygrywam”. Jest on prowadzony przez Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni”, działające przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni i realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem działania jest rozwijanie postaw przedsiębiorczych oraz umiejętności gospodarowania budżetem domowym. W projekcie weźmie udział 120 uczniów szkół podstawowych oraz 40 uczniów ZSA-E w Weryni.
Dla uczniów klas ósmych zakwalifikowanych do projektu przewidzieliśmy kilka ciekawych działań. Są to warsztaty „Czym jest przedsiębiorczość i oszczędzanie” realizowane w szkołach podstawowych (styczeń 2022) oraz „Budżet domowy czyli oszczędzam z głową” w ZSA-E w Weryni (19-20 styczeń 2022). W ramach tego spotkania uczniowie wezmą udział w zajęciach warsztatowych: „Jak zaplanować i wykonać dwudaniowy obiad z deserem dla czterech osób za niewielkie pieniądze”, „Coś z niczego – czyli beton i porcelana”, „Jak wykonać i zaplanować koszt prezentu dla bliskiej osoby za 10 zł?”.
Uczniowie ZSA-E w Weryni, którzy zakwalifikują się do udziału w projekcie, wezmą udział w spotkaniach z przedstawicielami instytucji publicznych oraz przedsiębiorcami pn. „Czas na bycie przedsiębiorczym” oraz wycieczce do Warszawy, gdzie zwiedzą Centrum Pieniądza NBP oraz Giełdę Papierów Wartościowych. Aby zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności przewidziany jest konkurs on-line „Jak planować wydatki na co dzień?”. Do zdobycia cenne nagrody.
Na zakończenie odbędzie się konferencja podsumowująca połączona z wykładem, rozdaniem nagród, pokazami i degustacją „oszczędnych” potraw.
Rekrutacja uczestników projektu trwa do 20 grudnia 2021 roku.
Regulamin uczestnictwa oraz formularze zgłoszeniowe do pobrania tutaj.
- Rekrutacja do projektu "Oszczędzam - wygrywam": Czytaj więcej
Andrzejki
- 24.11.2021
- Andrzejki: Czytaj więcej
Poznajemy nową definicję żywności
- 24.11.2021
- 27
Ośmioosobowa grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w tygodniowej mobilności w Chorwacji. Zgodnie z założeniami projektu, celem tego wyjazdu było poznawanie nowej definicji żywności. Projekt Food Redefined skierowany jest do uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i jest w stu procentach finansowany z funduszy europejskich. Uczniowie pobyt w Chorwacji rozpoczęli od wycieczki po mieście Metković. Zwiedzanie każdego miejscowości połączone było z pokazami i degustacjami loklanych, tradycyjnych surowców i potraw takich jak: lokalne pieczywo, ośmiorniczki, krewetki, dalmatyński prsut, masło, sery, figi, mandarynki, grapefruity, oliwki, oliwę, granaty i wiele innych. Innymi punktami wizyty były wycieczki do Orebić, Dubrownika, Ston, Opuzen i Vid. W tych przepięknych miejscowościach oprócz uczestnictwa w warsztatach dotyczących soli, tradycyjnej kuchni i zwyczajów podawania potraw za czasów starożytnych młodzież z Weryni zwiedziła zabytkowe mury, twierdzę, winnicę i warzelnię soli.
- Poznajemy nową definicję żywności: Czytaj więcej
Podziękowanie
- 24.11.2021
Złoty grosik
W dniach 25-29 października 2021 r. został zorganizowany „Tydzień Oszczędzania” w naszej szkole. Uczniowie w ramach akcji zbierali środki pieniężne, w ramach których zostały zakupione napoje oraz słodycze dla ,,Domu Dziecka” w Rzeszowie. W zbiórce środków pieniężnych wzięły udział następujące klasy: I et, I az, II aez, III km, III bc, III z , IV ae, IVż oraz uczennica Kinga Tereba z klasy III d.
- Podziękowanie: Czytaj więcej
Dofinansowanie w ramach programu "Poznaj Polskę"
- 23.11.2021
- Dofinansowanie w ramach programu "Poznaj Polskę": Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci
- 31.01.2022
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci obchodzony jest już od 12 lat. Pomysł na ustanowienie takiego dnia powstał z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji "Światowy Szczyt Kobiet" (ang. Women's World Summit Foundation, WWSF). Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje dotyczące praw dziecka do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).
- Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci : Czytaj więcej
Jubileusz 75-lecia szkoły
- 22.11.2021
- Jubileusz 75-lecia szkoły: Czytaj więcej
Aleksandra Durak laureatką konkursu wojewódzkiego
- 19.11.2021
- 5
Od kilku lat w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni organizowany jest konkurs "Żyję świadomie", którego celem jest:
- popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
- zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencj
- Aleksandra Durak laureatką konkursu wojewódzkiego: Czytaj więcej
Wyjazd do Rzeszowa
- 19.11.2021
- 14
Uczniowie klas pierwszych technikum oraz uczniowie klasy pierwszej i drugiej szkoły branżowej wspólnie spędzili miło czas grając w kręgle. Następnie obejrzeli film oparty na faktach "Mój piękny syn" nominowany do Oskara. Film wyprodukował Brad Pitt, a reżyserem jest Felix van Groeningen. Opowiada on jak niebezpieczne są uzależnienia. Przedstawia konsekwencje nie tylko zdrowotne ale również społeczne na podstawie historii rodziny, która musiała zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego syna i brata. Treść filmu doskonale wpisała się w realizację Programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
- Wyjazd do Rzeszowa: Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia
- 18.11.2021
W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Palisz? Przeczytaj dlaczego warto rzucić palenie papierosów już dziś:
- 20 minut po zgaszeniu papierosa: puls zaczyna się regulować;
- 2 godziny po: ciśnienie krwi i tętno wracają do właściwego poziomu. Nikotyna zaczyna opu
- Światowy Dzień Rzucania Palenia: Czytaj więcej
Moja ścieżka życia
- 18.11.2021
Jestem absolwentką Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. To tutaj kształtowałam swoje umiejętności w zawodzie technik ekonomista, a samo uczenie się sprawiało mi wiele przyjemności i dawało wiele satysfakcji. Zdobytą wiedzę ekonomiczną wykorzystuję podczas studiów i w codziennym życiu, bo na okrągło podejmuję różne decyzje finansowe i znam się na tym!
- Moja ścieżka życia: Czytaj więcej
Wyjazdowy listopad
- 18.11.2021
Coraz bardziej posępna pogoda nastraja melancholijnie. Chciałoby się pojechać do przytulnego wnętrza i obejrzeć coś interesującego. W kinach pojawiło się kilka obrazów wartych obejrzenia, np. „Wyszyński – nienawiść czy przebaczenie?”. Jest to pozycja skłaniająca do zadumy, oparta na wojennych wydarzeniach z życia wielkiego Polaka – prymasa Stefana Wyszyńskiego. Powstanie Warszawskie, łapanki, rozstrzeliwanie cywilów, naloty Niemców na szpitale, walki żołnierzy polskich ukrywających się w lasach są tłem rozważań nad postawą, jaką powinien przyjąć duchowny, a jednocześnie każdy Polak wobec okupanta na własnym terenie, we własnym kraju: nienawidzić i zwalczać czy przebaczyć, gdy wróg uświadamia sobie swoje błędy.
- Wyjazdowy listopad: Czytaj więcej
Warsztaty z makramy
- 17.11.2021
- 15
Nasza szkoła realizuje projekt grantowy „Lasowiackim Szlakiem” w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca. Ideą tego projektu jest zapoznanie uczniów z dawnymi tradycjami panującymi na ziemi kolbuszowskiej – tradycjami Lasowiaków. Główną grupą odbiorców tego przedsięwzięcia są uczniowie kształcący na kierunku technik architektury krajobrazu, ponieważ zawód ten gromadzi osoby kreatywne, wrażliwe na otaczające piękno, zdolne artystycznie, otwarte, z wyczuciem piękna koloru i przestrzeni. Dlatego do naszej szkoły została zaproszona na cykl spotkań Pani Barbara Nycek, która pokazała uczniom sploty, węzełki, guzy i supły. A wszystko to, by móc samemu wykonać urocze dekoracje, m.in.kwietniki. Warsztaty wspierały panie Irmina Piłat, Małgorzata Laube-Skowrońska oraz Katarzyna Cesarz.
- Warsztaty z makramy: Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- 31.01.2022
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
- Międzynarodowy Dzień Tolerancji: Czytaj więcej
Fotosafari przez dolinę Neretwy
- 17.11.2021
- 4
Relacja z fotosafari przez dolinę rzeki Neretwy połączona z degustacją tradycyjnych potraw chorwackich.
17.11.2021 - Fotosafari przez dolinę Neretwy : Czytaj więcej
Kulinarna podróż
- 16.11.2021
- 33
Pobyt w Chorwacji rozpoczęliśmy od wycieczki po mieście Metković. Zwiedziliśmy port, park i rynek główny. Ciekawym miejscem, które odwiedziliśmy było Wzgórze Predolac, które znajduje się w okolicach Delty Neretwy, jednego z najpiękniejszych zakątków Chorwacji. Po przewie obiadowej ponownie udaliśmy się na dalsze zwiedzanie tej miejscowości. Kolejnym punktem naszej wizyty było zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej Metković. W tym miejscu mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe okazy wielu gatunków zwierząt i ich siedlisk oraz usłyszeliśmy jak brzmią niektóre ptaki. Dowiedliśmy się również o zachowanym regionie rzeki Neretwy oraz florze i faunie, z których ta część Chorwacji jest znana i wyjątkowa. Jednak nasza wizyta nie mogłaby odbyć się bez wspólnego gotowania, czyli tego co najważniejsze podczas naszej wizyty studyjnej w Chorwacji. Podczas warsztatów w szkole Gimnazija Metković wspólnie
- Kulinarna podróż: Czytaj więcej
Wyniki konkursu z wiedzy o Francji i Niemczech
- 12.11.2021
Pod koniec października br. odbył się V Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji i Niemczech przygotowany przez nauczycieli języków obcych. 21 uczniów z Technikum przystąpiło do testu, który sprawdzał ogólną wiedzę o krajach, których języków nauczamy w ZSA-E w Weryni. Wśród pytań były takie, na które wszyscy znali od razu odpowiedź, ale również pojawiły się też trudniejsze, a wtedy tylko nieliczne osoby zareagowały poprawnie.
Oto wyniki:
Najlepszą wiedzą o Niemczech wykazali się:
1 miejsce: Weronika Fitał
2 miejsce: Patrycja Ozga
3 miejsce: Patrycja Tabakawyróżnienia: Adam Pełka, Marzena Borowiec, Klaudia Sitarz
Natomiast o Francji najwięcej wiedziały:
1 miejsce: Natalia Snopek
2 miejsce: Gabriela Ofiara
3 miejsce: Agata SnopekWyróżnienie: Ewa Rzeszut, Kinga Margańska
- Wyniki konkursu z wiedzy o Francji i Niemczech: Czytaj więcej
Narodowe Święto Niepodległości
- 10.11.2021
- 134
Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w szkole 10. listopada br. uroczystymi apelami, podczas których uczniowie zaprezentowali patriotyczne wiersze autorstwa współczesnego poety Zbigniewa Szczębary. Szkolny zespół muzyczny „Concordia” uświetnił spotkanie pieśniami legionowymi: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Biały krzyż” oraz współczesnymi: „Miasto 44”, „Wolność”, „Ojczyzno ma”. Patosu całemu wydarzeniu nadało wspólne odśpiewanie „Roty” na zakończenie akademii.
Szkolne uroczystości organizowane z okazji ważnych świąt narodowych uczą młodzież patriotyzmu, szacunku do symboli narodowych, a przede wszystkim przypominają naszych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla obrony ojczyzny.
fragment wiersza Zbigniewa Szczębary „W blasku wolności”
„Apel do narodu”
...Teraz, gdy najbardziej potrzeba jedności,
Musimy się dogadać i złączyć ramiona.
Nie wolno dopuścić, by o nasze kości
Wyły psy zgłodniałe, lub krakała wrona.
A więc śmiało do celu, do wspólnego domu,
Do dumy narodowej - co jak orzeł wzleci.
Po to, by w tym kraju nie brakło nikomu
Chleba powszechnego i uśmiechu dzieci.
Autor: B. Bogdanowska-Olszówka
Fot. Witold Cesarz
Fot. Aneta Drozd - Narodowe Święto Niepodległości: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności