Pożytecznie i przyjemnie spędziliśmy dzień 20 lutego 2020 roku. Cała nasza klasa (I bc) pojechała wraz z wychowawczynią panią Joanną Godzisz na wycieczkę do Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie oraz do wrotkarni ,,Wrotki na wypasie” w Mielcu.
W Nadleśnictwie pani leśnik opowiedziała nam o swojej pracy oraz oprowadziła po szkółce leśnej. Zobaczyliśmy m.in. kwatery czy przechowywalnie dla sadzonek.
Po wizycie w Nadleśnictwie udaliśmy się do wrotkarni i tu dopiero się działo. Nowa umiejętność- jazda na wrotkach- została przez nas połączona z akrobatyką. Każdemu niemal ruchowi na wrotkach towarzyszyło mnóstwo mniej skoordynowanych, ale za to zabawnych ruchów rąk i nóg. Wyglądało jakbyśmy odganiali stado much. Oprócz jazdy, graliśmy w różne gry. Świetnie bawiliśmy się przy różnych grach integracyjnych. Wyjazd był bardzo udany i chcielibyśmy go powtórzyć, ale następnym razem zapraszamy na parkiet panią Godzisz.
Autorzy: G.Ofiara, A.Snopek
Aktualności
Wrotki na wypasie
- 4
Ekonomia wśród nas
- 3
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt. „Ekonomia wśród nas”, którego celem było popularyzowanie wiedzy o ekonomii poprzez opracowanie plakatów o tej tematyce. Trzyosobowe zespoły z klasy pierwszej kształcącej się w zawodzie technik ekonomista miały za zadanie wykonać po dwie prace. W poniedziałek tj. 17 lutego bieżącego roku najciekawsze plakaty zostały wyróżnione. Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce w składzie: Ewelina Sitarz, Marcelina Serafin i Adam Pełka, przedstawiła zawód technika rachunkowości oraz uświadomiła nam ile wynoszą składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę i pracownika. Praca była wykonana bardzo starannie i zawierała ciekawe informacje. Zespół, który zajął miejsce drugie poradził sobie równie dobrze. A jego skład był następujący: Karolina Żądło, Katarzyna Gola oraz Maciej Kiwak. Uczniowie zobrazowali wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych PIT oraz omówili zawód technika ekonomisty. Zrobili to ciekawie, nietuzinkowo i dokładnie.
Obydwie grupy otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację PBS pomagam. Materiały biurowe które wręczono są niezbędne w procesie edukacyjnym i z pewnością zostaną jeszcze wykorzystane. Takie konkursy są dobrze odbierane przez uczniów naszej szkoły. Pozwalają uczestnikom wyrazić siebie, zaprezentować swoją wedzę i wyzwolić kreatywność.Ewelina Sitarz
Warsztaty dietetyczne i artystyczne
- 20
14 lutego 2020 roku do naszej szkoły przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu. Dzieci miały okazję poznać „od podszewki” zawody, w których kształcimy. Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczyli młodszych kolegów sporządzania lodów molekularnych o smaku mango, truskawki i wanilii, a także krucho-drożdżowych ciastek w kształcie świnek oraz wykwintnych deserków z musem malinowym. To nie koniec atrakcji dla dzieci. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu pokazała w jaki sposób można zagospodarować dary lasu do aranżacji domowych dekoracji. Nasi architekci zaprezentowali również możliwości wykorzystania programów komputerowych w swoim zawodzie. Mamy nadzieję, że tegoroczne walentynki będą mile wspominane przez naszych gości.
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
Kreatywna kuchnia
- 18
W drugim semestrze roku szkolnego 2020 r. uczniowie klas pierwszych w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy drugiej w zawodzie kucharz uczestniczą w innowacji pedagogicznej o nazwie dietetyka i estetyka potraw. W drugim tygodniu lutego nasi uczniowie poznali możliwości wykorzystania ciekłego azotu w kuchni. Młodzież w trakcie zajęć przygotowała lody molekularne o smaku kawy, wanilii, maliny i truskawki. Już wkrótce odbędą się kolejne praktyczne zajęcia, w których uczniowie będą wykorzystywali różne surowce i produkty do wykonania aranżacji potraw.
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
Dzień Przedsiębiorczości 2020
Serdecznie zapraszamy do udziału w siedemnastej edycji Dnia Przedsiębiorczości, która odbędzie się 2 kwietnia 2020 r. Przedsięwzięcie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w Dniu Przedsiębiorczości będzie okazja aby: odbyć jednodniową praktykę w wybranym miejscu pracy, zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczyć związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą. Serdecznie zapraszają członkowie SKP wraz z opiekunami!
Autor: E.Serafin
W świecie sztuki współczesnej
14 lutego br., czyli w same walentynki, udaliśmy się - my uczniowie klasy 4ae - na poranną wycieczkę do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, który mieści się w budynku dawnej Synagogi. Mieliśmy tam możliwość oglądać, podziwiać i zapoznawać się bliżej z historią obrazów zaprezentowanych na wystawach pt. ,,GRANICE” oraz ,,#10latpo”. Są to galerie zbiorowe, a swoje prace wystawili tam m.in. Valeria Moskvitna, Marcin Lubera czy też ucząca w naszej szkole pani Katarzyna Cesarz. Zaskoczyła nas wszystkich różnorodność form i pomysłowość wykonawców. Powtórzyliśmy przy okazji i abstrakcjonizm, i surrealizm, również irracjonalizm. Pytań było mnóstwo, a jeszcze więcej zachwytów i zdziwienia. Dzięki tej wycieczce mogliśmy odkryć na nowo malarstwo współczesne, które tak zaskakuje. Mogliśmy także poznać terminy czy zagadnienia, które możemy wykorzystać nie tylko na maturze ustnej z języka polskiego, ale także w życiu codziennym.
Autorzy: J. Wrońska, K.Wachowska
Podziękowanie
Książka na weekend
Nowa powieść króla prozy obyczajowej, który tym razem umiejętnie myli tropy, a zakończenianie domyśli się nawet wielbicielka powieści detektywistycznych! Collin nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Brak zainteresowania rodziców, dorastanie w szkołach wojskowych, potem problemy z agresją i zatargi z policją. Maria natomiast zawsze czuła wsparcie rodziny – jako mała dziewczynka, a także później, podczas studiów prawniczych i na początku kariery zawodowej. Pewnie trudno byłoby znaleźć dwie bardziej różniące się historie. I dwa tak niepodobne do siebie charaktery.A jednak przeciwieństwa najwyraźniej się przyciągają. Maria i Colin zostają parą. Wszystko świetnie się zapowiada, dopóki ona nie zaczyna otrzymywać dziwnych wiadomości od anonimowego prześladowcy.
Autor: B.Sobowska-Rekut
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/295950/spojrz-na-mnie
Karnawałowe pląsy
Aktywna Środa
- 29
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej aby zaprezentować zawody, w których kształci się młodzież w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. I tym razem mogliśmy polegać na naszych uczniach. Byli instruktorami i trenerami. Pokazywali i zachęcali młodszych kolegów do aktywnego udziału w warsztatach, prezentujących zawód ekonomisty, architekta krajobrazu, technika żywienia i montera. W trakcie warsztatów uczniowie, odkrywali swoją artystyczną duszę malując akwarelami ogrody jak i martwą naturę. Architekci z klasy trzeciej pokazywali jak rysować z uwzględnieniem perspektywy, oraz jak stworzyć dzieło w technice dequpage. Jeśli ktoś nie ma artystycznej duszy, mógł wybrać warsztaty z zakresu ekonomii. W tej grupie uczniowie poszerzali wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu obsługi programu magazynowo-sprzedażowego Subiekt GT oraz finansowo-księgowego Rachmistrz GT. Niezwykle ciekawe były ekonomiczne gry edukacyjne oraz rozwiązywanie anagramów i logografów ekonomicznych. Ciekawostką było posługiwanie się kasą fiskalną. Na koniec test predyspozycji zawodowych oraz Teleturniej wiedzy ekonomicznej na aplikacji KAHOOT. Równie ciekawie prezentowali się uczniowie z klas żywienia. Przedstawili zagadnienia dotyczące diety pod hasłem „Zdrowym być i pięknym być” czyli, jakie produkty wybierać i jakie potrawy spożywać by cieszyć się pięknym wyglądem cery, paznokci i włosów oraz prawidłową pracą serca i mózgu. Odwiedzający naszych uczniów koledzy ze szkół podstawowych obliczali swoje BMI, PPM, dowiadując się ile kalorii powinni dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu dnia. Ale i tak najciekawsze i najsmaczniejsze były zajęcia praktyczne. Samodzielnie formowali tortille z farszem z soczewicy, kurczaka i innych warzyw, uczyli się ozdabiać ciasteczka. Pyszne były szczególnie gofry z różnymi dodatkami. Dla uczestników Aktywnej Środy został przygotowany gorący poczęstunek aby rozgrzać atmosferę w zimowy dzień. A kiedy już wszyscy się najedli, naliczyli i natworzyli to mogli jeszcze pójść do uczniów kształcących się w zawodzie montera sieci i instalacji sanitarnych, którzy pokazali podstawowe sposoby łączenia rur w ramach różnych technologii. Młodsi koledzy mogli także spróbować ułożyć fragment ogrzewania podłogowego.
Więc dzień ten był niezwykle owocny i dał uczniom szkół podstawowych dużo do myślenia na temat wyboru swojej przyszłości, a naszej młodzieży taka impreza pozwoliła na doskonalenie umiejętności zawodowych i organizacyjnych.
Autorzy: A.Puzio-Jędruszewska, A.Kiwak
Ogłoszenie
Ogłoszenie
Ogłoszenie o naborze do projektu
Regulamin_uczestnictwa_w_projekcie_2019-2021_11.02.2020.docOgłoszenie o rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces”
o numerze 2019-1-PL01-KA102-036221 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ program: Wiedza, Edukacja, Rozwój.Ogłaszamy termin rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” dla 13 uczniów,
którzy odbędą staż zagraniczny w Hiszpanii w październiku 2020 r.
Do projektu zapraszamy uczniów z obecnych klas I i II czteroletniego technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy I trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia w zawodzie kucharz.
Wyjazd na staż zagraniczny poprzedzony będzie szkoleniem językowo-kulturowym oraz pedagogicznym.Nabór odbywa się w dniach: od 3 lutego 2020 r. - do 17 lutego 2020r.
Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany z funduszy europejskich.Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny jest na stronie internetowej szkoły w zakładce POWER-WET projekt „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces”.
Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do Regulamin uczestnictwa w projekcie) do udziału
w projekcie należy składać w terminie 4 lutego 2020 r. - do 17 lutego 2020r.
w sekretariacie szkoły.Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu Urszula Kuna, Bogusława Sobowska-Rekut i Anna Kwiecień.
Zaproszenie
„BohaterOn - włącz historię!"
Historię poznaje się nie tylko na lekcjach, z podręcznika. Jest to taki przedmiot, który można polubić i poznać jego znaczenie jeśli sięgnie się po informacje z innych źródeł np. nawiąże kontakt z osobami, które przeżyły tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Czterdziestu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim projekcie historycznym pt. „BohaterOn - włącz historię!" zorganizowanym przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Celem kampanii było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego i historii Polski XX wieku. Zadaniem uczestników akcji było wykonanie kartek z życzeniami dla żyjących Powstańców Warszawskich. Wszystkie prace uczniów zostały wysłane do organizatorów akcji, a następnie przekazane danej osobie. Organizatorzy podziękowali za udział w akcji. Mamy nadzieję, że piękne kartki przyniosą radość adresatom - Powstańcom Warszawskim, a uczniom satysfakcję za okazaną pamięć naszym bohaterom.
Autor: B.Olszówka
Plan lekcji
Od dnia 3.02.2020 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Autor: M. Oślizło
Studniówka 2020
- 19
„Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale...” 25 stycznia bieżącego roku maturzyści ZSA-E w Weryni wraz z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami bawili się do rana w „Stodole u Gajdy”. Dyrektor Zbigniew Bogacz wygłosił oficjalne przemówienie rozpoczynając ten jedyny w swoim rodzaju wieczór - Studniówkę 2020. Gdy rozbrzmiała pierwsza nuta, pary ustawiły się na parkiecie, bo był to znak, że poloneza czas zacząć! Eleganckie stroje, gra świateł, szczęście i harmonia - wszystko to mieszało się ze sobą. Na twarzy każdego gościł uśmiech. Wykwintne jedzenie, piękne dekoracje, utalentowana orkiestra i wspaniała atmosfera - tymi oto słowami można by opisać ten niezapomniany bal. Nie byliśmy już niedoświadczonymi pierwszoklasistami, lecz maturzystami wkraczającymi w dorosłe życie... Jak ten czas szybko mija... Nawiązaliśmy nowe znajomości, które zostaną w naszych sercach na długie lata. Jak mawiała Szymborska : „... Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy...” , a szkoda, bo ta studniówkowa noc była niezapomniana! Nikt z nas nie cofnie czasu, jednak w naszych wspomnieniach te piękne chwile pozostaną wiecznie żywe!
Autorzy: K. Maciąg, K.Wachowska
Zaproszenie
Ranking Techników Perspektywy 2020
Poznaliśmy wyniki XXII Rankingu Techników Perspektywy 2020. Spośród podkarpackich techników uplasowaliśmy się na bardzo dobrym 41 miejscu! Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą następujących kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych, czyli protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej. Ranking Perspektyw jest kopalnią wiedzy o szkołach w całej Polsce, ponieważ umożliwia porównywanie m.in. techników, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron oraz wyników na tle konkurencji.
Źródło: www.perspektywy.pl
Autor: I.Pogoda
Aktualności