Jaki kulinarny pomysł można zaproponować na Dzień Matki? Co najchętniej zjedzą Mamy w dniu swojego święta? Z okazji zbliżającej się majowej uroczystości, uczniowie z klasy III Szkoły Branżowej chcą zaproponować kilka ciekawych propozycji. Eklery, bezy z kremem i owocami, tarta z owocami a może coś z mniejszą zawartością cukru – o to kulinarne propozycje na ten wyjątkowy dzień. Zachęcamy do zapoznania się z przepisami i zdjęciami potraw, które być może będą dla kogoś inspiracją do zaskoczenia podniebień swoich ukochanych Mam.
Mini bezy
Składniki: 3 białka 1 łyżka mąki ziemniaczanej 1 łyżka octu 1 szkl. cukru
Wykonanie:
Białka ubić, dodać cukier i ubić na sztywno, dodać ocet i mąkę, wymieszać. Formować rękawem cukierniczym. Piec 1 godzinę w tempertaurze 130 stopni C z termoobiegiem. Sos: Truskawki maliny borówki zmiksować, doprawić cukrem i sosem tabasco. Krem Śmietanka 36% 400 ml Cukier puder
Śmietankę ubić na sztywno, dosodzić cukrem. Nadziewać bezy, dekorować owocami, sosem i miętą.
Chałka drożdżowa
Składniki na rozczyn:
40 g drożdży świeżych
½ szk. mleka
1 łyżkę cukru
1 łyżkę mąki pszennej tortowej (typ 450)
Składniki na chałkę:
30 g masła
500 g mąki pszennej tortowej (typ 450)
1 jajko
½ szk. wody
6 łyżek cukru (80 g)
Kruszonka:
1 łyżka mąki
4 łyżki cukru pudru
½ łyżki masła
Dodatkowo:
1 jajko do posmarowania ciasta
Wykonanie:
W pierwszej kolejności robimy rozczyn. Do miski kruszymy drożdże, dodajemy łyżkę cukru, łyżkę mąki i wlewamy letnie ciepłe mleko (temperatura mleka 30-35°C). Wszystko mieszamy, aż do połączenia się wszystkich składników. Odstawiamy na 15 min w ciepłem miejsce, by drożdże zaczęły pracować.
Gdy drożdże zaczęły nam pracować, dodajemy jajko, mąkę, cukier, wodę i roztopione wystudzone masło i wszystko mieszamy. Mąkę dodajemy partiami – łatwiej będzie nam wymieszać wszystko ze sobą. Gdy wszystkie składniki się połączą ciasto przerzucamy na stolnicę i wyrabiamy rękoma (w razie potrzeby podsypujemy mąką). Ciasto wyrabiany około 15 min, aż zrobi się plastyczne i nie będzie kleić się do stolicy. Ciasto wkładamy do miseczki i przykrywam ściereczką lub folia spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 – 1,5 godz. do wyrośnięcia.
Po wyrośnięciu ciasto znowu wyrabiamy, ale tylko przez kilka minut, żeby pozbyć się gazów. Następnie ciasto dzielimy na cztery równe części i formujemy z nich wałki na około 50 cm. Wałki ciasta na jednym z końców sklejamy razem i teraz zaplatamy warkocz. Można też chałkę przygotować w foremce – keksówce. Formujemy podłużny kształt, tak aby pasował do naszej foremki. Foremkę – keksówkę o wymiarach 12×35 smarujemy olejem roślinnym i wkładamy ciasto, rozkładając dokładnie po całej długości.
Cisto w foremce lub zaplecione w warkocz przykrywamy ściereczką i odstawiamy jeszcze na 30 min, do podwojenia swojej objętości.
W rondelku rozpuszczamy pół łyżki masła, dodajemy mąkę i około 4 łyżek cukru pudru. Wszystko dobrze mieszamy. Gdyby konsystencja była za rzadka dodajemy cukru pudru. Następnie studzimy. Po wystudzeniu masa zrobi się krucha, więc łyżką lub dłońmi kruszymy na drobne kawałeczki.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy kruszonką.
Pieczemy w temperaturze 180°C (grzałki góra, dół) przez około 20-30 min.
Eklery z kawową bitą śmietaną
Składniki:
100 g margaryny
180 g mąki pszennej
200-250 g jaj
250 ml wody, sól do smaku
250 g margaryny
600 ml mleka
120 g mąki pszennej
2 jaja
4 żółtka
4 g cukru waniliowego lub laska wanilii
250 g cukru kryształu
100 g gorzkiej czekolady
50 g cukru pudru
Wykonanie:
Wodę zagotować z tłuszczem i solą. Zdjąć naczynie z ognia, wsypać mąkę i szybko wymieszać, do całkowitego połączenia składników. Zaparzoną mąkę podgrzewać na małym ogniu, energicznie mieszając, aż masa stanie się gładka, lśniąca i będzie odstawać od brzegów naczynia (ok. 6 min.). Następnie schłodzić masę do temp. ok.70℃, dodawać po jednym jaju, stale ucierając do uzyskania właściwej konsystencji. Ciasto nałożyć do szprycy z końcówką w kształcie gwiazdki i wycisnąć na delikatnie wysmarowaną blachę eklery o długości około 10 cm i szerokości 3-4 cm. Eklery powinny znajdować się w dość dużej odległości od siebie. Piecz przez ok. 20 minut w temperaturze 180-200C na złoty kolor. Korpusy ostudź, przekrój na wzdłuż.
Zagotuj mleko z laską wanilii lub cukrem waniliowym , odstaw na 10 minut. Jaja i żółtka ubij z cukrem, dodaj mąkę i wymieszaj. Mleko zagotuj i wlewaj cienkim strumieniem do masy, mieszając. Masę zagotuj na małym ogniu, mieszaj dokładnie, aby masa się nie przypaliła. Zestaw masę z ognia, ostudź mniej więcej do 70℃, nie przerywając mieszania. Dolną część eklerów napełnij kremem i przykryj górną częścią. Udekoruj powierzchnię eklerów czekoladą lub cukrem pudrem.
Klasyczna tarta z kremem i owocami
Składniki:
Ciasto kruche:
200 g mąki pszennej
120 g zimnego masła
60 g cukru pudru
1 jajko rozmiar S/M
Wykonanie:
Utrzeć masło z cukrem i jajkiem, dodać mąkę. Ciasto schłodzić, rozwałkować, piec w temperaturze 190 stopni C 25 minut.
Krem: 500ml mleka
5 żółtek
80 g cukru
25 g skrobi ziemniaczanej
25 g mąki pszennej
1 laska wanilii
40g masła
Mleko podgrzać z cukrem waniliowym. Do misy dodać żółtka, cukier i ubić na puszystą masę. Do żółtek dodać mąki, wymieszać. Do misy z żółtkami wlać ciepłe mleko, wymieszać, ponownie przelać do garnka i ogrzewać powoli i mieszać. Do ciepłej masy dodać masło i wymieszać. Poczekać aż stężeje i wlać na ciasto, wstawić do lodówki, udekorować owocami. Do dekoracji owoce (truskawki, jagody, maliny, jeżyny)