W drugim dniu pobytu w Chorwacji udaliśmy się w górzysty region krapińsko-zagorski gdzie zwiedziliśmy średniowieczny zamek Veliki Tabor . Pani przewodnik opowiedziała nam historię oraz ciekawostki dotyczące życia kolejnych właścicieli zamku. Następnym punktem programu był tradycyjny chorwacki obiad w restauracji Grešna Gorica. Mogliśmy spróbować różnych mięs, sałatek, oraz innych dodatków do dania zasadniczego, a na deser podano nam struclę z ciasta filo z konfiturą wiśniową. Po chwili wytchnienia pojechaliśmy do aquaparku Tuheljske Toplice gdzie miło i aktywnie spędziłyśmy czas integrując się z rówieśnikami . Uczniowie z Chorwacji przygotowali dla nas zestaw ćwiczeń w wodzie odciążających kręgosłup, likwidujących stres i napięcie mięśniowe .
Dzień drugi w Chorwacji
- 36
Poznajemy Zagrzeb
- 22
Pierwszy dzień wizyty w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu rozpoczęliśmy od spotkania z uczniami i nauczycielami ze szkół partnerskich z Turcji, Rumunii oraz Chorwacji. Następnie wspólnie udaliśmy się na wycieczkę po głównych atrakcjach stolicy. Zwiedziliśmy historyczne dzielnice Gornij Grad i Donji Grad (dolną i górną część miasta). Organizatorka wizyty pokazała nam piękną makietę miasta i opowiedziała jego historię. Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Plac św. Marka, który pełni dziś funkcję politycznego centrum Chorwacji. Przeszliśmy Kamienną Bramę w kierunku punktu widokowego, z którego rozpościerał się widok na całe miasto. Wąskimi, zabytkowymi uliczkami udaliśmy się do szkoły Privatna gimnazija i strukovna skola "Svijet" gdzie rozpoczęliśmy warsztaty fizjoterapeutyczne. Uczniowie i nauczyciele omówili jak ważna jest postawa ciała i jakie ćwiczenia są dobre aby odprężyć się po np. długotrwałym użytkowaniu telefon. Drugie warsztaty związane były z urazami kolan oraz sposobami na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni nóg. Na ostatnich warsztatach nauczyliśmy się podstaw masażu rehabilitacyjnego. Nasze spotkanie zakończyło się wieczorem przy wspólnej kolacji.
Autorzy: Barbra Serafin, Agnieszka Biestek
Pierwszy dzień w Zagrzebiu
- 11
Po długiej zaśnieżonej drodze grupa młodzieży z ZSA-E wraz z opiekunami w ramach projektu MP Health Direct dotarła do pięknie ozdobionego świątecznego Zagrzebia w Chorwacji.
XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
Informujemy, że 11 grudnia br. (w poniedziałek) na czwartej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca tego tygodnia. Zapraszamy!
Szkolne mikołajki 2023
Zima w obiektywie
Wszędzie możemy dostrzec piękno zimy ale i zmaganie się z jej niedogodnościami. Jedni szusują na nartach a inni usypują sterty śniegu zebranego z chodników. Wszystko może mieć swój urok. Warto wybrać się na spacer z aparatem. Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii do zmierzenia się z tym tematem. Przedstaw nam swój obraz zimy. Termin zgłaszania prac do 21 grudnia 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu w styczniu – termin szczegółowy zostanie przesłany do uczestników w osobnej wiadomości.
Regulamin Konkursu Fotograficznego „Zima w obiektywie”
Organizatorzy i cele konkursu
Organizatorami konkursu jest Koło fotograficzne przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
Tematem konkursu są obrazy jakie dostrzegamy w najbliższej, otaczającej nas rzeczywistości. Konkurs ten stwarza okazję do zatrzymania się, zarejestrowania obrazu i podzielenia się nim
z innymi. Rozwijania umiejętności fotograficznej wrażliwości estetycznej i przyrodniczej.Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do wszystkich uczniów ZSA-E w Weryni.
Zasady konkursu
1. Technika prac jest dowolna.
2. Każdy uczestnik może przedstawić do konkursu max. 3 prace. Uczestnik może zdobyć maksymalnie jedną wyróżnienie przyznane przez komisję konkursową.
3. Prace w formie elektronicznej o sugerowanych proporcjach 3:2 (plik w formacie JPG
w rozdzielczości min. 300 dpi). Prace muszą być podpisane poprzez podanie w nazwie pliku imienia i nazwiska autora (bez polskich znaków) oraz klasy.4. Prace należy dostarczyć na adres mailowy: witold.cesarz@zswerynia.pl
5. Termin zgłaszania prac do 21 grudzień 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas otwarcia wystawy w Szkolnej Galerii Sztuki Współczesnej – termin zostanie przesłany do uczestników w osobnej wiadomości (po uzgodnieniu z Dyrektorem).
6. Nadesłane prace oraz informacje o wynikach konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej: zswerynia.pl
Nagrody – punkty za udział w konkursie (zachowanie), udział w wystawie, nagrody książkowe
Konkurs przebiegać będzie następująco:
I – powołana zostanie komisja konkursowa, która zadecyduje o przyznaniu miejsc konkursowych.
Osoby biorące udział w konkursie zostaną powiadomione pocztą elektroniczną o terminie wernisażu i rozdania nagród.
II Kryteria oceny
Ocenie podlegać będzie: Oryginalność pomysłów, koncepcji. Strona artystyczna pracy i jakość zdjęcia.
Postanowienia końcowe
1. Prace przesłane na konkurs przechodzą na własność Organizatorów i mogą być dalej prezentowane.
2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do niekomercyjnego, nieodpłatnego wykorzystania nadesłanych fotografii w publikacjach związanych z rozpowszechnianiem działań organizatorów konkursu, związanych z konkursem i jego promocją, a także na wirtualnej wystawie pokonkursowej z zachowaniem praw autorskich.
3. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikowania i reprodukowania prac konkursowych bez wypłacania honorariów autorskich.
4. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
Piernikowych warsztatów ciąg dalszy
- 46
Chociaż do świąt zostało jeszcze trochę czasu, uczniowie ZSA-E w Weryni już od listopada ambitnie pracują przygotowując piernikowe ozdoby. A ponieważ lubią dzielić się wiedzą i umiejętnościami jak co roku zapraszają na warsztaty uczniów szkół podstawowych.
1 grudnia zawitali do Weryni razem z wychowawczyniami trzecio i czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kolbuszowej. Czekało na nich nie lada wyzwanie. Wszyscy przy stolnicach musieli zmierzyć się z lepieniem pierogów, wykrawaniem wiatraków i dekorowaniem przygotowanych pierniczków. Po kilku chwilach okazało się, że nie taki wałek straszny, a młode rączki sprytnie i jednocześnie fachowo robiły pierożki, wykrawały i łączyły skrzydełka wiatraczków oraz kreatywnie zdobiły pierniczki.
Ku naszemu miłemu zaskoczeniu grupka uczniów klas trzecich do końca warsztatów nie chciała rozstać się z wałkami, bo tak spodobało im się lepienie kebabowych pierożków. Na zakończenie owocnej i ambitnej pracy wszyscy przystąpili do degustacji własnoręcznie przygotowanych smakołyków.
Było pysznie i bajkowo. Poczuliśmy już przedsmak świąt, a magiczne pierniczki z Weryni będą ozdobą w domach naszych młodych gości.
Autor: Monika Chrząstek
Zaproszenie
Konkurs
Nowy numer gazetki szkolnej
Informacja od Rady Rodziców
RADA RODZICÓW
Dobrowolna składka na rok szkolny 2023/2024
Szanowni Państwo, nowo wybrana Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni podjęła uchwałę o wysokości dobrowolnej składki na Radę Rodziców.
Ustalona kwota wpłaty to min. „30 zł +”
Zarząd Rady Rodziców postanowił nie ustalać składki w stałej wysokości. Jeśli mają Państwo życzenie wpłacić na konto Rady Rodziców większe kwoty, będziemy za to wdzięczni i postaramy się zebrane środki w całości przeznaczyć na wsparcie naszej młodzieży.
Jest to inicjatywa Zarządu Rady Rodziców i środki które zostaną zebrane, będą przeznaczone na wsparcie naszej młodzieży, m.in. poprzez:
- - dofinansowanie integracyjnych wyjazdów i spotkań klasowych,
- - organizację zabawy “Andrzejkowej”,
- - wsparcie finansowe „Studniówki”,
- - organizację zabawy „Walentynkowej”,
- - wsparcie finansowe przy zakupie nagród za udział naszej młodzieży
w konkursach szkolnych, - - zakup nagród za najlepsze wyniki w nauce na koniec roku szkolnego
Wpłaty można dokonać w sekretariacie szkoły lub bezpośrednio na konto Rady Rodziców
Nr rachunku bankowego: 65 1090 2750 0000 0001 4431 8408
Dzięki Państwa ofiarności i pomocy będziemy mogli realizować wiele cennych inicjatyw na rzecz uczniów naszej szkoły oraz wzbogacić i uatrakcyjnić warsztat pracy Państwa pociech.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty
Rada Rodziców
Ogólnopolski Program Edukacji Finansowej i Ekonomiczno-Społecznej pt. ,,MOJE FINANSE”
Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni w ramach współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości realizuje od 2009 roku ogólnopolski program edukacji finansowej i ekonomiczno-społecznej pt. ,,Moje finanse” . Uczniowie będącymi członkami Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości aktywnie uczestniczą co roku w programie, który skierowany jest do młodzieży w wieku 15–19 lat. W naszej szkole programem objęci są uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technik ekonomista. Celem programu jest poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących efektywnego zarządzania finansami osobistymi, wspieranie przedsiębiorczości oraz budowanie własnego kapitału społecznego–ekonomicznego, a także wzmacnianie kompetencji pomocnych w dokonywaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej czy przyszłości zawodowej.
Program realizowany jest pod egidą inicjatywy edukacyjnej #Youth Empowered, powstałej z myślą o młodych ludziach, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru kierunku edukacyjnego czy życia zawodowego.
Materiały do programu „Moje finanse” zostały opracowane z ekspertami rynku pracy oraz praktykami biznesu. Umożliwiają nauczycielowi realizację treści programowych w interesujący i atrakcyjny dla młodzieży sposób, zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Na platformie znajdują się materiały edukacyjne zarówno dla nauczycieli oraz dla uczniów. Nauczyciele realizując program ,, Moje finanse” wykorzystują podczas swojej pracy:
- materiały dydaktyczne –prezentacje, gry, quizy
- filmy edukacyjne i webinary
- testy do weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów wraz z kluczem odpowiedzi
- webquesty
Materiały ucznia to:
- ćwiczenia interaktywne
- filmy edukacyjne i webinary
- Informacje o konkursie
Opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości: Ewa Serafin, Beata Bryk
Doradztwo zawodowe
- 109
Ogłoszenie
Ogłoszenie
Stołówka szkolna w dniach 27-29 listopada 2023 r. będzie zamknięta.
Plan lekcji
-
Nowy plan lekcji obowiązujący od 27.11.2023 r. jest już dostępny na stronie.
-
Słodkie warsztaty
- 20
W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego czyli owoce.
W warsztatach wzięli udział uczestnicy zagranicznej praktyki zawodowej, która odbyła się w październiku 2023 r. w Ostrawie w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647. Podczas warsztatów uczestnicy mobilności pełnili rolę instruktorów prezentując swoje umiejętności zawodowe.
Autor: A.Tęcza
28.11.2023
Piernikowy zawrót głowy
- 40
Na świąteczne warsztaty z dekorowania pierników przyjechali do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Pod fachowym okiem starszych kolegów z klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią tworzyli swoje małe piernikowe arcydzieła używając kolorowych lukrów i słodkich dekoracji. Na warsztatach uczniowie mieli także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz przygotować sałatkę owocową i shoty warzywne z sosem czosnkowym. Podsumowaniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie wśród pięknie przygotowanych świątecznych dekoracji.
Autor W. Majewska
Warsztaty w Instytucie Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Rzeszowskim
- 3
Planowanie kariery i własnej ścieżki zawodowej wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Swoje przygotowania do matury i przyszłych możliwości zawodowych powinniśmy rozpocząć jak najszybciej, aby zdać ją z najlepszym wynikiem i dostać się na wymarzony kierunek studiów. Utwierdziła nas w tym wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim w Instytucie Ekonomii i Finansów. Po raz pierwszy mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci na wykładach . Naszym przewodnikiem był dr Piotr Cyrek, który bardzo miło i gościnnie nas przyjął.
W trakcie wizyty mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwszy wykład omawiał temat budżetu domowego czyli „Jak mądrze zaplanować swoje wydatki oraz z głową wydawać pieniądze”. Natomiast w trakcie drugiego wykładu rozmawialiśmy o bankowości: jakie są najpopularniejsze banki, z jakich krajów pochodzą. Przydatną informacją było przedstawienie oferty edukacyjnej Uniwersytetu oraz krótka, przykładowa rekrutacja na studia. W przerwie pomiędzy wykładami zostaliśmy poczęstowani pysznymi drożdżówkami.
Zapamiętamy na długo ten wyjazd, dzięki któremu dowiedzieliśmy się nowych i przydatnych rzeczy.Autor: Martyna Jagodzińska
Zaproszenie do udziału w konkursie
Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w XVIII Powiatowym Konkursiena Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze
Regulamin Powiatowego Konkursu na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe
Zgoda_na_wizerunek_-_Konkurs_na_Ludowe_Ozdoby_Bozonarodzeniowe.pdf
Aktualności