Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz uczniów i nauczycieli ZSA- E a także instytucji i firm. To działanie, które z jednej strony stanowi doskonałą okazję do rozwoju, a z drugiej – do dzielenia się wiedzą i cennym doświadczeniem zawodowym. Jako koordynatorzy tego przedsięwzięcia, mieliśmy zaszczyt i przyjemność przeżyć go w sposób szczególny. To był czas intensywnej pracy, spotkań z inspirującymi osobami, ale także moment, w którym mogliśmy obserwować, jak młodzi ludzie rozwijają swoje pomysły i pasje w obszarze finansów, ekonomii, marketingu, mody, savoir - vivre czy przedsiębiorczości.
Zaczynamy od pomysłu
Projekt pt. ,, Otwarta firma” realizowany w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości to dla wielu uczniów pierwszy krok na drodze do realizacji swoich marzeń o pracy w małej firmie, dużej korporacji czy własnym biznesie. My członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości pod nadzorem nauczycieli opiekunów SKP pani Beaty Bryk i pani Ewy Serafin na początku naszej przygody z organizowaniem tego przedsięwzięcia, postawiliśmy sobie jasny cel – stworzyć przestrzeń, w której młodzi ludzie będą mogli poznać tajniki przedsiębiorczości, a także zdobyć wiedzę, która pomoże nam w przyszłości rozwinąć własne inicjatywy. Naszym zadaniem jako organizatorów było dostarczenie wartościowych treści i umożliwienie kontaktu z mentorami, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą i niesamowitym doświadczeniem zawodowym.
Wyzwania organizacyjne
Przygotowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości to nie tylko dobór interesujących prelegentów i tematyki spotkań, ale także wiele działań logistycznych, wymagających koordynacji, współpracy oraz zaangażowania wszystkich członków naszego zespołu pod nadzorem naszych opiekunów. W ciągu tygodnia mieliśmy okazję zrealizować spotkania z przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji, którzy podzielili się swoimi sukcesami i porażkami. Każdy dzień był pełen wrażeń, a także wyzwań związanych z bieżącą organizacją spotkań. Jednym z najistotniejszych elementów tej edycji były spotkania z praktykami biznesu – osobami, które na co dzień zmagają się z problemami, które my, jako młodsze pokolenie, często postrzegamy jako abstrakcyjne. Dzięki nim uczestnicy mogli poczuć, jak to jest podejmować realne, często bardzo trudne decyzje biznesowe.
Spotkania z inspirującymi mentorami
Jednym z kluczowych elementów Tygodnia Przedsiębiorczości były spotkania z mentorami. Koledzy i koleżanki z naszej szkoły mieli okazję poznać osoby, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach, takich jak technologie, handel, moda, obsługa klienta, marketing czy zarządzanie. Mentorstwo to potężne narzędzie, które daje młodym przedsiębiorcom nie tylko wiedzę, ale również motywację do działania. Widziałem, jak wielu kolegów i koleżanek poczuło się zainspirowanych do dalszego rozwoju, a ich pomysły nabrały realnych kształtów. To moment, w którym najpiękniejsza jest możliwość obserwowania, jak marzenia stają się rzeczywistością.
Efekt końcowy
Po intensywnym tygodniu pełnym zajęć, rozmów i spotkań, jestem przekonany, że realizacja projektu ,,Otwarta firm” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zainspirowała wielu kolegów i koleżanki do przemyśleń, stawiania sobie wyzwań, rozwoju osobistego. My uczniowie nie tylko zdobyliśmy nowe umiejętności, ale także zyskaliśmy większą pewność siebie, w zakresie realizacji swoich pomysłów. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest połączenie edukacji z praktycznym doświadczeniem zawodowymi. z naszymi gośćmi są kluczowe dla rozwoju dając nam cenną perspektywę możliwości , które są w świecie biznesu. Nauczyliśmy się elastyczności działania, pracy w zespole pod presją czasu czy podejmowania szybkich decyzji. Widząc zaangażowanie, determinację oraz gotowość do podejmowania ryzyka, sądzimy, że przyszłość polskiej przedsiębiorczości jest w dobrych naszych rękach.
Podsumowanie
Jako koordynatorzy Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i jednocześnie członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć. To wydarzenie pokazało, jak ważne jest wspieranie nas młodych ludzi w drodze do realizacji swoich pomysłów, a także jakie możliwości otwierają się przed nami, gdy mamy dostęp do odpowiednich narzędzi i wiedzy. Mamy nadzieję, że projekt Otwarta firma stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń, które dzięki uprzejmości, zaangażowaniu i chęci dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym przez przedstawicieli instytucji oraz przedsiębiorców, będą mogły rozwijać swoje talenty i pasje a także przedsiębiorczość.
Składamy serdeczne podziękowania przedstawicielom wszystkich firm i instytucji zaangażowanym w realizację projektu Otwarta Firma w naszej szkole.
Autorzy: Stanisław Wilk i Oliwia Szklarz - uczniowie klasy 1et w zawodzie technik ekonomista