Prelekcje ekonomiczne
Dnia 18 grudnia br. my, czyli ekonomiści z ZSA-E w Weryni, uczestniczyliśmy w wykładach przeprowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zorganizowane były one w ramach projektu pt. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” realizowanego z NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej. Były to cztery ciekawe prelekcje online przeprowadzone przez czterech różnych wykładowców.
Pierwszy wykład pt. ,,Budżet domowy w pigułce“ prowadzony został przez mgr Magdalenę Suraj. Był bardzo interesujący, ponieważ prowadząca wprowadziła nas w świat konstruowania budżetu domowego, a przy tym użyła rekwizytów, które ułatwiły nam zrozumienie omawianego zagadnienia. Pokazała nam sposoby oszczędzania, inwestowania, które możemy wykorzystać w swoim życiu. Uświadomiła nam jak ważne jest planowanie, racjonalne gospodarowanie czasem, ale też zarządzanie środkami finansowymi.
W świat negocjacji wprowadził nas dr Piotr Cyrek wystąpieniem: ,,Negocjacje - Czy tylko w biznesie?”. Jak się okazało, jednak nie tylko, bo choć kojarzą się nam na ogół z wielkim biznesem i rozmowami prowadzonymi za zamkniętymi drzwiami gabinetów olbrzymich korporacji, to nie są one bynajmniej tajemną sztuką dla każdego zwykłego człowieka. Umiejętność efektywnego negocjowania przydaje się bowiem w niemal każdej sytuacji – częściej niż mogłoby się nam wydawać - o tym przekonywał nas pan doktor. Zachęcał również do aktywnego udziału w wykładzie, przeprowadził z nami oraz panią Ewą Serafin scenki dotyczące przesunięcia kartkówki i zakupu sukienki. Dowiedzieliśmy się, że po zakończonych negocjacjach obydwie strony muszą być przekonane, że coś zyskały. Teraz jesteśmy przekonani, że w wielu sytuacjach da się negocjować, trzeba tylko podjąć wyzwanie.
Kolejna prelekcja prowadzona była przez dr Annę Mazurkiewicz na temat „Jak skutecznie komunikować własne poglądy w zespole”. Pani doktor uświadomiła nam, że komunikacja interpersonalna, jako proces przekazywania i otrzymywania informacji w bezpośrednim kontakcie z inną osobą, ma na celu tworzenie relacji i wzajemnego zrozumienia. Uświadomiła nam jak dużą rolę w porozumiewaniu się odgrywa właściwa komunikacja werbalna i niewerbalna czyli tzw. ,,język ciała” . W sztuce porozumiewania się dużą rolę odgrywa umiejętność słuchania. Dowiedzieliśmy się, że poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania to absolutny fundament skutecznego komunikowania się. Jesteśmy przekonani teraz, że komunikowanie się jest bardzo ważną umiejętnością społeczną, którą należy rozwijać i doskonalić.
,,Dylematy ekonomii wobec nowych trendów rozwojowych w gospodarce światowej XXI wieku” przedstawiła dr Władysława Jastrzębska. Była to już ostatnia prelekcja i pomimo tego, że tematyka była ciężka i trudna, pani doktor przedstawiła wszystko w sposób ciekawy i interesujący. Bardzo skrupulatnie przedstawiła nam problemy dzisiejszej ekonomii.
Wykłady zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Uważamy, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Udział w prelekcjach był dla nas okazją do pogłębiania wiedzy z dziedziny inwestycji, oszczędzania, negocjacji, komunikacji interpersonalnej, a także problemów współczesnej ekonomii.
Autorzy: Agata Snopek, Gabriela Ofiara, Katarzyna Wachowska
18.12.2020