Autorzy: B.Bryk, E.Serafin, K.Wachowska
ZSA-E w Weryni, 31 sierpnia 2015 r. zakończył realizację projektu pt. Podkarpacie stawia na zawodowców wdrażanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007- 2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie realizowane było w szkole przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie i w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej. Całkowita wartość projektu dla ZSA-E w Weryni wyniosła: 483 096,98 zł.
Celem głównym projektu było wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez włączenie pracodawców w proces edukowania młodzieży, a także uzyskanie dodatkowych kwalifikacji przez uczniów zarówno Technikum, jak i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształcących się w ZSA-E w Weryni. Działania projektowe były poszerzeniem oferty edukacyjnej o dodatkowe kwalifikacje, służyły podniesieniu zdolności uczniów do większej ich mobilności, na krajowym i zagranicznym rynku pracy.
Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu 2012 r., a zakończyła w sierpniu 2015 roku. W ramach tego przedsięwzięcia skierowane były działania projektowe do uczennic i uczniów Technikum kształcących się w następujących zawodach: technik ekonomista, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik handlowiec, technik architektury krajobrazu, kelner i kucharz, oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcących się w zawodach: monter instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, kucharz.
Udział uczennic/uczniów w projekcie był zupełnie bezpłatny.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:
- zajęcia pozalekcyjne na platformie e - learningowej dla 82 uczennic/uczniów, dla uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista, technik żywienia i gospodarstwa domowego, kucharz, technik architektury krajobrazu, kelner, monter instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim
- kurs ,, Profesjonalny handlowiec” dla 74 uczennic/uczniów
- kurs spawacza metodą TIG dla 8 uczniów
- kurs prawa jazdy kategorii B dla 112 uczennic/uczniów
- kurs barmański dla 40 uczennic/uczniów
- kurs obsługi kas fiskalnych dla 45 uczennic/uczniów
- kurs Księgowość małych form i rozliczanie z ZUS dla 29 uczennic/uczniów
- staże zawodowe dla 125 uczennic/uczniów
- doradztwo edukacyjno - zawodowe dla wszystkich uczniów ZSA-E w Weryni.
Projekt pozwolił również na doposażenie pracowni kształcenia zawodowego. W ZSA-E w Weryni zmodernizowano w ramach projektu następujące pracownie dydaktyczne :
- Pracownia do nauki przedmiotów ekonomicznych,
- Pracownia do nauki przedmiotów zawodowych w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych,
- Pracownia do nauki przedmiotów zawodowych w zawodzie technik architektury krajobrazu,
- Pracownię do nauki przedmiotów zawodowych w zawodzie monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych,
- Pracownia BHP.
Dzięki projektowi pracownia ekonomiczna oraz do nauki przedmiotów zawodowych w zawodzie technik architektury krajobrazu zostały wyposażone m.in. w nowe komputery wraz oprogramowaniem, pomoce dydaktyczne, pracownia żywienia w urządzenia i sprzęt, takich jak: kuchenki gazowe, patelnię elektryczną itd.
Została utworzona pracownia doradztwa zawodowego wyposażona w laptopy, oprogramowanie, rzutnik, filmy, książki. Uczniowie przez cztery lata pod nadzorem doradcy diagnozowali swoje predyspozycje zawodowe oraz opracowywali IPD. W ramach projektu zakupiono pomoce dydaktyczne, czyli książki, filmy zawodowe celem efektywniejszego kształcenia w zawodzie technik handlowiec.
Z perspektywy czteroletniej realizacji przedsięwzięcia zdecydowanie można stwierdzić, że projekt przyczynił się z pewnością do podniesienia jakości kształcenia zawodowego w naszej szkole. Wszystkie działania projektowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Średnio każdego roku blisko 20 % uczniów ZSA-E mogło poszerzać jak też zdobywać nowe kwalifikacje w ramach tego działania. Zostały wdrożone nowe kierunku kształcenia tj. technik architektury krajobrazu oraz w Zasadniczej Szkole Zawodowej: monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych. Młodzież mogła poznać „smak” pracy zawodowej oraz zdobyć cenne na krajowym i zagranicznym rynku pracy doświadczenie, poprzez udział w wakacyjnych stażach zawodowych, które to, warto podkreślić, cieszyły się największym zainteresowaniem. Jest nam niezmiernie miło słyszeć od absolwentów, że dzięki kursom i stażom udało im się później, w dorosłym życiu, otrzymać pracę. Patrycja absolwentka ZSA-E w Weryni tak wspomina udział w projekcie : „Kiedy uczestniczyłam w działaniach projektowych czasem czułam się zmęczona, bo wszystkie działania, odbywały się po lekcjach, czasem nawet w soboty. Po latach wspominam ten czas jako najefektywniej zagospodarowany. I dodam jeszcze, że były to świetne kursy, precyzyjnie zorganizowane i bardzo dobrze przygotowujące do przyszłej pracy zawodowej. Dzięki nim otrzymałam pracę. Dziękuję”.
Dziś dzięki projektowi uczniowie ZSA-E kształcą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne w nowoczesnych pracowniach wyposażonych w nowe komputery, tablice interaktywne, pomoce dydaktyczne itd. Zakupione środki trwałe, sprzęt, pomoce dydaktyczne i podręczniki z pewnością przyczynią się do podniesienia jakości kształcenia zawodowego uczniów i uczennic ZSA – E w Weryni, w kolejnych latach.
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.