AKTUALNOŚCI
100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
- 03.05.2021
W tym roku w dniu 3 maja należy wspomnieć jeszcze jedno ważne wydarzenie w historii naszego państwa, które niewątpliwie miało wpływ na dalsze losy narodu.
Dnia 3 maja 1921 na zachodnich ziemiach polskich, na Śląsku wybuchło powstanie. Mieszkańcy Śląska nie mogli pogodzić się z myślą, że ziemie te mogą w całości znałeś się z nowy w państwie niemieckim. Mieli dość ponad 100 letnich zaborów i uzależnienia od Niemców. Czy mieli inne wyjście? Nie. Otóż w marcu 1921 przeprowadzony był na Górnym Śląsku plebiscyt na temat przynależności tych ziem do Polski lub Niemiec. Niemcy w ostatniej chwili przywieźli na Śląsk około 200 tysięcy osób narodowości niemieckiej. Udział w plebiscycie tej dodatkowej ludności przesądził o wyniku plebiscytu na korzyść Niemiec. Państwa zachodnie zdecydowały o przyznaniu tylko skrawka ziem Polsce, czyli niespełna jednej czwartej spornego terytorium. W odpowiedzi na k
- 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego: Czytaj więcej
Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 03.05.2021
W historii narodów są ważne daty wspominane przez pokolenia. W życiu naszego narodu mamy wiele takich dat przypominających o niezwykłych zdarzeniach. Jedną z nich jest 3 maja z 1791 roku.
Była ona pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.
Jak napisano w jej wstępie, uchwalono ją „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic". Przyjął ją na nadzwyczajnej sesji Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792.
- Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja: Czytaj więcej
Plan lekcji
- 30.04.2021
Od dnia 03.05.2021 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
- Plan lekcji: Czytaj więcej
Zakończenie roku szkolnego dla Abiturientów
- 30.04.2021
- 106
- Zakończenie roku szkolnego dla Abiturientów: Czytaj więcej
Szczęśliwej drogi!
- 30.04.2021
Autor: Samorząd Uczniowski ZSA-E w Weryni
- Szczęśliwej drogi!: Czytaj więcej
Podziękowania
- 29.04.2021
- Podziękowania: Czytaj więcej
Akcja Szkolnego Koła Caritas „Daj mi pić. Studnie dla Afryki”
- 29.04.2021
Czy zastanawiałeś się, że może zabraknąć Ci wody do picia, czy do kąpieli? Nie! To nie możliwe! Przecież jest w sklepie, a nawet gdyby była jakaś awaria sieci wodociągowej to wkrótce ją naprawią. Są jednak ludzie na świecie, dla których czysta woda jest bezcenna. Pomóżmy im!
Siostra Cecylia Bachalska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek tak pisze: „Nigdy nie zapomnę też widoku kilkuletniego, spragnionego chłopca, który puszką czerpał wodę z kałuży i ją pił. Chwile wcześniej przez tą samą kałużę przechodziło stado bydła...“
Szkolne Koło Caritas zaprasza wszystkich uczniów i pracowników szkoły do akcji „Daj mi pić. Studnie dla Afryki“. Przyłączmy się do akcji zbierania srebrnego złomu na rzecz budowy studni.
- Akcja Szkolnego Koła Caritas „Daj mi pić. Studnie dla Afryki”: Czytaj więcej
Pierwsza praca
- 29.04.2021
- 19
Prawdziwe bogactwo to nie to, ile twoja praca pozwoli Ci zarobić, ale to kim Cię uczyni - właśnie to mogli sprawdzić nasi uczniowie chociaż przez jeden dzień. Wcześniej za pomocą różnych testów i gier, a teraz w prawdziwych warunkach, bo w formie zadań i poleceń służbowych, młodzież starała się zweryfikować swe „zdolności pracownicze” w wybranych przedsiębiorstwach.
- Pierwsza praca: Czytaj więcej
Webinarium dla monterów
- 27.04.2021
- Webinarium dla monterów: Czytaj więcej
22 kwietnia Dzień Ziemi
- 27.04.2021
W dniu 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie z ZSAE w Weryni uczestniczyli w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Uczniowie wysłuchali wykładów pracowników Uniwersytetu Warszawskiego:
- „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” przeprowadzony przez dr Aleksandrę Kardaś
- „Co mogę zrobić dla klimatu?” – przeprowadzony przez dr Magdalenę Budziszewską- 22 kwietnia Dzień Ziemi: Czytaj więcej
Sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym
- 12.04.2021
W marcu Klub Lidera Rzeczypospolitej ogłosił Ogólnopolski Konkurs „Wyklęci w naszej pamięci”. Celem konkursu było upamiętnienie postaci Żołnierzy Niezłomnych. Z naszej szkoły dziesięcioro uczniów wzięło udział w kategorii literackiej. Spośród ponad 100 nadesłanych prac uczennice: Ewelina Buczek 3ae, Maria Bembenek 4ez, Wiktoria Węglarz 2z otrzymały wyróżnienie. Gratulujemy!
- Sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym: Czytaj więcej
Ciekawe lekcje plastyki
- 26.04.2021
- 5
Plastyka w ZSA-E w Weryni - to odkrywanie świata sztuki i współtworzenie jej w swoim miejscu tu i teraz. Takie lekcje nasza młodzież uwielbia, bo może tworzyć, przekazywać emocje na papier i często zaskakiwać, nie tylko innych, ale tez siebie. Ostatnio uczniowie zmierzyli się z ARTYSTAMI LEGENDAMI takimi jak Hasior, Kantor... ale też i z tymi współcześnie tworzącymi, np. z młodym artystą takim jak JR. Realizacji i zdjęć JR nie znajdziemy w muzeum czy w galerii. Miał on tylko jedną wystawę w Galerii Emmanuela Perrotina w paryskiej dzielnicy Marais. Jedynym sposobem na ich znalezienie jest spacer, czy to w Nowym Jorku, czy w Rio de Janeiro, z otwartymi oczami. Ten znakomity Francuz pracuje głównie na gigantycznych portretach anonimowych ludzi, drukowanych w czerni i bieli. On i jego zespół zwykle przyklejają je na elewacjach budynków mieszkalnych. Podejście JR polega na narzuce
- Ciekawe lekcje plastyki: Czytaj więcej
Słodka pasja
- 25.04.2021
Nawet nie wiem kiedy minęły lata spędzone w technikum. Piszę jako uczennica, której przygoda z ZSA-E w Weryni dobiega końca. Przede mną już tylko egzamin maturalny. Co zapamiętam? Wiele chwil spędzonych ze znajomymi, z którymi dzieliłam radości i smutki. Nasze wspólne lekcje, zajęcia praktyczne, staże zawodowe, wycieczki, warsztaty, czy konkursy. Trzeba przyznać, że było tego całkiem sporo! Na zakończenie edukacji na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych chciałabym krótko opowiedzieć o mojej pasji do wypieków.
- Słodka pasja: Czytaj więcej
Wirtualne spotkania na żywo
- 24.04.2021
- 13
Uczniowie uczący się w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych, biorąc udział w lekcjach zdalnie, czerpią wiedzę nie tylko przekazywaną przez nauczycieli, ale i bezpośrednio od specjalistów z branży. Nasi monterzy biorą udział w cyklu webinariów dla szkół organizowanych przez firmę Geberit. W pierwszym webinarium na temat „Systemy wodociągowe i ogrzewania podłogowego Volex” eksperci z firmy Geberit zapoznali naszych uczniów z nowoczesnym systemem rur przeznaczonych do wody pitnej, instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego. System ten może być wykorzystywany do wszystkich standardowych prac hydraulicznych w nowych budynkach i projektach renowacyjnych.
- Wirtualne spotkania na żywo: Czytaj więcej
Rachunkowość w pigułce
- 22.04.2021
Ekonomiści znowu szaleją i zaskakują! W III edycji Podkarpackiego Turnieju Szkół Ekonomicznych ,,Rachunkowość w pigułce” stanęli na podium! Naszą szkołę reprezentował zespół z klasy czwartej w składzie: Gabriela Drałus, Konrad Świątek i Patrycja Żądło, a opiekunem uczniów była pani Ewa Serafin.
Tegoroczny turniej odbył się z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych i przebiegał w następującej kolejności: I etap - szkolny, II etap - część teoretyczna i część praktyczna (finał turnieju).
- Rachunkowość w pigułce: Czytaj więcej
Zaproszenie na e-wywiadówkę
- 20.04.2021
- Zaproszenie na e-wywiadówkę: Czytaj więcej
Sleeveface - ubierz się w książkę wiosna 2021
- 20.04.2021
- 9
Wielkie brawo za pomysły, aranżację tła i zaangażowanie!
Prezentujemy ciekawą sesję zdjęciową naszych uczniów z książką tle. Młodzież w niekonwencjonalny sposób zareklamowała książkę i wykazała się kreatywnośćią mając do dyskozycji jedynie wyobraźnie i aparat.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
I miejsce zajęli: Maria Bembenek, Alicja Czachor, Weronika Fitał, Barbara Guźda, Paulina Kowal, Sylwia Michałek, Patrycja Ozga, Kinga Płaza, Gabriela Skiba, Emilia Stąpor, Konrad Świątek, Kinga Tabor, Kinga Wilczyńska, Natalia Wit, Patrycja Żądło
- Sleeveface - ubierz się w książkę wiosna 2021: Czytaj więcej
PRZYJACIELE LASU - TO MY - JA I TY
- 20.04.2021
- 10
Często na lekcjach powtarzam słowa - „Ja jestem z pokolenia które wie, a Wy jesteście z pokolenia które jeszcze może zmienić oblicze naszej Ziemi, więc razem możemy dla niej zrobić więcej”.
W myśl tych słów każdego roku w Zespole Szkół Agrotechniczno Ekonomicznych w Weryni prowadzimy wspólnie edukację ekologiczną, w czym mocno sprzyja nam położenie szkoły, która jest z trzech stron otoczona lasem i przylega do historycznego parku, ze wspaniałym drzewostanem otaczającym pałac hr. Jerzego Tyszkiewicza. Od wielu lat współpracujemy z Nadleśnictwem Kolbuszowa. Owocem naszej współpracy są różnorodne akcje ekologiczne mające na celu poznawanie przyrody bliższej i dalszej.
- PRZYJACIELE LASU - TO MY - JA I TY: Czytaj więcej
Zaproszenie do udziału w konkursie
- 19.04.2021
Pięć lat temu zrealizowaliśmy Projekt "ŚWIĘTE SŁOWA STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO", przed rokiem szykowaliśmy się do drugiej jego edycji, ale niestety wybuch pandemii pokrzyżował nam te plany. Teraz jednak uznaliśmy, że przybliżanie i głębsze poznawanie wspaniałej postaci Prymasa Tysiąclecia zdaje się być bardzo potrzebne, szczególnie, gdy Uchwałą Sejmu i Senatu RP prymas Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku, roku. A zatem gorąco i serdecznie pragniemy zaprosić Państwa do II-giej edycji tego Konkursu, którego tematem jest przygotowanie pracy plastycznej w formie PLAKATU promującego jedną, wybraną (z podanych przez Organizatora) myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego.DO DNIA 15 MAJA czekamy i przyjmować będziemy ZGŁOSZENIA wraz z PRACAMI. W załączeniu przesyłamy Regulamin, Kartę zgłoszeniową do ww. Projektu i Wykaz cytatów do wyboru. Więcej konkursowych szczegółów jest dostępnych na
- Zaproszenie do udziału w konkursie: Czytaj więcej
Życie z pasją
- 19.04.2021
- 34
„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.” (Stanisław Staszic)
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że każdy ma talent. Nawet uczeń, który nieprzerwanie wpatruje się w okno zamiast rozwiązywać zadanie z matematyki. Cóż… w żaden sposób nie jest on w stanie odszukać prawidłowych odpowiedzi w plątaninie liczb. Jednak np. doskonale zna polskie i łacińskie nazwy większości ptaków latających wokół szkoły.
Co powinien zrobić nauczyciel gdy zauważy talent?
Powszechnie wiadomo, że na co dzień nauczyciel jest zobowiązany do realizowania programu z nauczanego przedmiotu, zdążania z omawianiem wszystkich zaplanowanych tematów, myślenia o każdej osobie widniejącej w dzienniku. Oczywiście program opracowany dla danej klasy należy zrealizować i to nie z tłumaczeniem, że kiedyś w życiu może się przydać, ale dlatego, że po prostu pewną bazę wiedzy ogólnej każdy powinien posiadać, aby w pełni rozumieć otaczający świat i prawa nim rządzące.
Chyba każdy człowiek, bez względu na wiek lubi, gdy mu w życiu coś dobrze wychodzi, ponieważ bardzo fajnie jest mieć poczucie spełnienia, kontroli nad przynajmniej małym fragmentem rzeczywistości, a właśnie to nam daje poznawanie własnych talentów. Jeżeli pomożemy uczniom odkryć w czym są mocni, będzie nam o wiele łatwiej wyzwolić u nich motywację do nauki i działania. Zatem satysfakcja wzajemna gwarantowana!
- Życie z pasją: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności