AKTUALNOŚCI
Otwórz się!
- 23.03.2021
Obecna sytuacja zmusza nas do podejmowania niekonwencjonalnych działań. Takim działaniem były rekolekcje wielkopostne dla uczniów klas 1-3, które zostały przeprowadzone w sposób zdalny przez ks. Pawła Pratko. Tematem przewodnim rekolekcji były słowa „Otwórz się” z Ewangelii św. Marka (Mk 7,31-37). By pokazać potrzebę nawet zdalnych działań przytoczę kilka fragmentów świadectw naszych uczniów, spisanych po rekolekcjach:
„Bardzo podobały mi się rekolekcje pomimo formy zdalnej. Temat rekolekcji było "Otwórz się!". Oznacza to abyśmy się otworzyli na Boga, na Słowo Boże, które Bóg do nas kieruje, na drugiego człowieka i otaczający nas świat. Abyśmy nie zamykali się w sobie tylko pozwolili sobie pomóc, jeżeli sami już nie dajemy rady. Duże wrażenie wywarło na mnie także wysłuchane świadectwo. Pokazało mi ono, że nie trzeba robić wielkich rzeczy aby Bóg nam wybaczył. Bóg nas kocha i przyjmie nas do siebie jeżeli tylko Mu na to pozwolimy. (…) Szczególnie podobała mi się również forma drogi krzyżowej. Każda stacja i omówione symbole wniosły trochę światła do mojego serca i przemówiły do mnie. Droga krzyżowa była dla Jezusa bardzo ciężka ale fakt, że czynił to dla ludzi podtrzymywał Go i dawał Mu siły do podnoszenia się z upadków.” (Kinga)
„Droga Krzyżowa wywarła na mnie ogromne wrażenie. Za każdą stacją kryła się tradycyjna Droga Krzyżowa połączona z problemami dzisiejszego świata. Dzięki rekolekcjom zrozumiałam, że ważne jest otworzenie się na drugiego człowieka, bo ucząc się zdalnie tracimy kontakt z rzeczywistością, z ludźmi oraz zamykamy się w ,,słoiku”, ponieważ tak jest nam łatwiej. Jednak powinniśmy otworzyć się na innych a szczególnie na Boga. W związku z sytuacją jaka dzieje się na świecie wiele osób odeszło od Kościoła, zagubiło sens życia i przeszło na złą drogę, tkwią w zamkniętym słoiku. Ważne jest, aby wiedzieć kiedy ten słoik otworzyć dla Boga.” (Agata).
- Otwórz się!: Czytaj więcej
Książka na weekend
- 19.03.2021
Coś dla miłośników twórczości Carlosa Ruiza Zafóna. Polecam.
Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się "rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć".Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepi
- Książka na weekend: Czytaj więcej
Czas na czytanie
- 17.03.2021
Za oknem jeszcze zimowo, bo widzę śnieg w moim lesie miejscami sięgający kolan. W świecie, w kraju ciągle to samo…Pandemia, zachorowania, rekordy, kolejne fale i…nauka zdalna. No właśnie zdalne nauczanie stało się popularne. Pewnie niektórzy z was zastanawiają się czy w ogóle potrzebne są jeszcze tradycyjne szkoły? Wielu rozpisywało się na ten temat, i psychologów, i pedagogów, i lekarzy, a nawet polityków. Wiadomo, że TAK!
Póki co jednak siedzimy przed komputerem i pracujemy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Z racji niedawnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, kilka zdań o tym jak ważne jest… CZYTANIE. Język polski to przedmiot maturalny (te słowa słyszą zapewne uczniowie szkół średnich, najczęściej w klasie ostatniej), to nasz język ojczysty, to słowa, to literatura, to świat, do którego możemy się przenieść w tych trudnych czasach. Świat może być piękny i wyidealizowany, może być wojenny i przygnębiający, refleksyjny. Za dobrych kilka lat będzie na pewno też świat koronawirusowy. Nasze dzieci poznają zapewne bohaterów, którzy uczyli się z domu, siedzieli przed komputerem, mało wychodzili i będą to niewątpliwie wielcy bohaterowie. A tych jest całe mnóstwo w literaturze, dlatego naprawdę warto czytać. Zwłaszcza teraz opłaca się poznawać inne światy, może lepsze i bezpieczniejsze… Zawierać przyjaźnie z innymi ludźmi, nawet tymi stworzonymi na chwilę. Czytanie rozwija, uczy skupienia, poprawia naszą zdolność koncentracji, redukuje stres, poszerza słownictwo. To jeszcze nie koniec, bo czytając poprawiamy pisanie, szybciej zasypiamy (czasami też to potrzebne), poszerzamy nasza wiedzę, rozwijamy wrażliwość i cały czas utrzymujemy swój mózg w dobrej formie! Ciekawostką jest, że mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera!
Świetnym podsumowaniem tego zagadnienia będzie ,,Wiersz o czytaniu” Renaty Czajęckiej:
Czytaj, by być pewnym siebie
Czytaj, by być w siódmym niebie
Czytaj, żeby więcej wiedzieć
Czytaj, żeby jaśniej myśleć
Czytaj, żeby poznać świat
Czytaj, nieważne ile masz lat!- Czas na czytanie: Czytaj więcej
Podziękowanie
- 16.03.2021
- Podziękowanie: Czytaj więcej
Wiedza i umiejętności jako nasza inwestycja w przyszłość
- 15.03.2021
My architekci krajobrazu wiemy, że wiedza i umiejętności, które zdobędziemy w szkole średniej będą naszą inwestycją w przyszłość. Dlatego cenimy sobie te wartości i chętnie pozyskujemy je od każdego, kto może nas czegoś nauczyć. Od nauczycieli - to oczywiste. Ale słuchamy też innych, zwłaszcza starszych, którzy mają i wiedzę popartą doświadczeniem. Dzięki udziałowi w projekcie „Tradycyjny sad” mamy możliwość nauczyć się oraz dowiedzieć więcej o pracy sadownika. I tak właśnie w ostatni piątek bardzo cenne wiadomości przekazał nam nasz gość Pan Piotr Puzio - ogrodnik oraz właściciel gospodarstwa ogrodniczego „Florena”. Dzięki niemu pozyskaliśmy wiedzę na temat sposobów planowania sadu, zabiegów przygotowujących podłoże oraz teren pod sad. Przekazał nam również informacje o odmianach oraz o zabiegach pielęgnacyjnych koniecznych w sadzie.
Pan Puzio przekazał ciekawe informacje o naszym terenie. Nie wiedzieliśmy, że sady wiśniowo-czereśniowe mają na naszym terenie długą tradycję. Otóż wzdłuż drogi między Kolbuszową a Dzikowcem, za czasów naszych pradziadków, sadzone były wiśnie wraz z czereśniami.
Dzięki takim spotkaniom jak i zajęciom z panią opiekun - Agnieszką Puzio-Jędruszewską mamy jeszcze więcej chęci do pracy w naszym „Czereśniowym sadzie”.
Autorzy: Zespół Projektowy CZERESNOWE LOVE
- Wiedza i umiejętności jako nasza inwestycja w przyszłość: Czytaj więcej
Zapraszamy do udziału w konkursie
- 15.03.2021
Serdecznie zapraszamy naszych uczniów klas 1-3 w zawodzie kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych do udziału w konkursie kulinarnym Diamentowa Patelnia pod hasłem „Nowalijki na polskim stole”.
Konkurs odbędzie się 25 marca 2021 roku w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.
Celem konkursu jest:- propagowanie zasad racjonalnego odżywiania i kultury jedzenia,
- inspirowanie zainteresowań kulinarnych oraz rozwijanie pomysłowości uczniów,
- tworzenie własnych receptur i modyfikowanie już istniejących,
- kultywowanie tradycji kulinarnych naszego regionu,
- rozwijanie i prezentację umiejętności kluczowych przydatnych w pracy zawodowej,
- wymiana przepisów i doświadczeń uczniów.
GORĄCO ZAPRASZAMY
Organizatorzy: Anna Tęcza, Anna Fitał
Prosimy o potwierdzenie udziału do 21.03.2021r.
Regulamin konkursu Diamentowa patelnia pod haslem Nowalijki na polskim stole.pdf
- Zapraszamy do udziału w konkursie: Czytaj więcej
Akredytacja Erasmusa dla ZSA-E w Weryni
- 15.03.2021
Akredytacja, to jedno z najważniejszych wyróżnień (możemy tak o tym przeczytać na stronie Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności), jest to rodzaj „biletu wstępu do programu Erasmus+”, który otrzymała nasza szkoła. Dzięki temu tytułowi dołączyliśmy do prestiżowego grona szkół, które realizują zagraniczne staże zawodowe na wysokim poziomie. Jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy to wyróżnienie, co tylko nas formalnie utwierdziło, że jako szkoła spełniamy określone wymogi i zapewniamy naszym uczniom wysokiej jakości poziom kształcenia zawodowego. Stale rozwijamy się, aby być nowoczesną szkołą XXI wieku.
Wzbogacając ofertę w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego opracowaliśmy wysokiej jakości plan realizacji tych działań. Jakie korzyści niesie ze sobą Akredytacja Erasmusa?
Po pierwsze nasza szkoła może liczyć na coroczne wsparcie finansowe.
Po drugie stabil- Akredytacja Erasmusa dla ZSA-E w Weryni: Czytaj więcej
Promujemy naszą pracę
- 12.03.2021
W ubiegły czwartek tj. 11.03.2021 r. za pośrednictwem komunikatora internetowego zaprezentowaliśmy naszym szkolnym koleżankom i kolegom postępy pracy nad projektem mini sadu. Opowiedzieliśmy o sobie, a następnie precyzyjnie zapoznaliśmy z celem i zasadami działania. Poniżej pokazujemy główne założenie tego niezwykle smacznego i pożytecznego przedsięwzięcia.
CZEREŚNIOWE LOVE - prezentacja
Autorzy: Zespół Projektowy CZEREŚNIOWE LOVE wraz z opiekunem
- Promujemy naszą pracę: Czytaj więcej
Książka na weekend
- 12.03.2021
Na dzisiejszy weekend polecam powieść pt. "Ben Hur", która obok "Szaty" należy do największych powieści religijnych naszych czasów.
ej głównym bohaterem jest młody żydowski arystokrata, niesprawiedliwie skazany, wskutek igraszki losu i zdrady rzymskiego przyjaciela, na dożywotnie galery... Porywająca akcja, pełna scen lirycznych i dramatycznych, stanowi zaledwie jeden z wielu elementów składających się na bogactwo i piękno tego arcydzieła.Zdumiewa więc fakt, że Ben Hur jest powieścią w Polsce właściwie nieznaną. Dotychczasowe przekłady, bardzo stare i, mimo licznych prób ich uwspółcześnienia, językowo mało czytelne, są jedynie mniej lub bardziej udanymi adaptacjami oryginalnego tekstu, w dużym stopniu go zubożającymi. Teraz, dzięki nowemu tłumaczeniu obejmującemu wszystkie rozdziały i księgi, legendy egipskie i wiersze, polscy czytelnicy będą mogli po raz pierwszy poznać arcydzieło Wall- Książka na weekend: Czytaj więcej
Plan rekolekcji wielkopostnych on-line
- 10.03.2021
- Plan rekolekcji wielkopostnych on-line: Czytaj więcej
Historia wspaniałego nabożeństwa
- 10.03.2021
W każdy piątek Wielkiego Postu, bądź w inne dni tygodnia w naszych kościołach odbywa się nabożeństwo drogi krzyżowej, które ma niezwykłą moc, swój klimat i przesłanie. Skąd wzięło się to nabożeństwo, kto jest jego autorem, gdzie miało swój początek, ile jest w nim stacji?
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. Na jej powstanie niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia krzyża świętego. Pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia Męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy dały temu początek. W średniowieczu rozpowszechnili ją bracia franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.
- Historia wspaniałego nabożeństwa: Czytaj więcej
Sto lat Panowie!
- 09.03.2021
- Sto lat Panowie!: Czytaj więcej
Czereśniowe love
- 09.03.2021
Zaczynamy od nowa. Po raz drugi nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Naszym zadaniem jako uczestników projektu jest założenie na terenie szkoły mini sadu - w tym roku czereśniowego. Będziemy na bieżąco informować Was o efektach pracy, a zarazem o satysfakcji jaką czujemy biorąc udział w tym przedsięwzięciu. Pewnie nie będzie łatwo ale nie poddamy się i tak jak w ubiegłej edycji zasadzimy nasz mini sad.
Autorzy: Zespół Projektowy CZEREŚNIOWE LOVE
- Czereśniowe love: Czytaj więcej
Jak zrobić betonowe donice?
- 09.03.2021
Technik architektury krajobrazu to zawód dla osób o wielu umiejętnościach. Podążając za panującymi obecnie trendami klasy II i III postanowiły wykonać betonowe donice, doskonale wpisujące się w nowoczesne wnętrza. Jak wyszły? Zobaczcie sami!
Autor: Marta Banaś
- Jak zrobić betonowe donice?: Czytaj więcej
Z branżówki na studia?
- 08.03.2021
Gdy kończysz szkołę podstawową, to masz trzy opcje do wyboru. W Polsce dzisiejsza młodzież najczęściej wybiera technikum lub szkołę branżową. Skończyły się lata kiedy to licea ogólnokształcące były oblegane przez chętnych. Technika i szkoły branżowe to szkoły dające zawód, ale nie zawodzące młodych ludzi. Do niedawna szkoły zawodowe postrzegane były jako te, do których trafia tzw. trudna młodzież lub uczniowie, którzy uczyć się nie lubią i nie chcą. Jednym słowem ci, którzy nie radzą sobie z nauką. Takie postrzeganie tego typu szkół było powszechne. Po reformie oświaty szkoła branżowa jest 3 letnia i po jej ukończeniu absolwenci mogą pójść do branżowej szkoły drugiego stopnia. Technika stały się 5 letnie. To między innymi dlatego, do niedawna kształcenie zawodowe wybierał bardzo mały odsetek absolwentów, że nauka w technikum trwała 4 lata, a w szkole zawodowej 3. Różnica była niewielka,
- Z branżówki na studia?: Czytaj więcej
Dzień Kobiet
- 08.03.2021
- Dzień Kobiet: Czytaj więcej
Życzenia
- 05.03.2021
- Życzenia: Czytaj więcej
Czas na język polski
- 05.03.2021
- 4
Każdy z nas pamięta środę 11 marca 2020 roku, kiedy to przyszliśmy normalnie do szkoły. Była wtedy już połowa tygodnia i wszyscy z nas myśleli o zbliżającym się weekendzie, ale nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Podczas specjalnej konferencji, która odbyła się tego pamiętnego dnia, premier Polski, Mateusz Morawiecki poinformował, że szkoły, przedszkola i uczelnie na terenie całej Polski będą zamknięte. Z jednej strony każdy cieszył się na myśl o czasie wolnym od szkoły, a z drugiej był strach co będzie dalej. Dla każdego z nas była to niecodzienna sytuacja. Zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców. A teraz? Teraz mija już prawie rok od tych wydarzeń. Zdążyliśmy się wiele nauczyć, wyciągnąć wiele wniosków, ale nadal wiele jest nam nieznane.
- Czas na język polski: Czytaj więcej
Bliżej Anglii!
- 05.03.2021
Na lekcjach u Pani Katarzyny Wachowskiej uczniowie nie mogą narzekać na brak adrenaliny lub nudę, tak też było w ubiegły piątek. Ekonomiści, architekci i żywieniowcy z klasy trzeciej technikum na lekcji języka angielskiego mieli okazję rozmowy z osobą anglojęzyczną. Nasza pani zaskoczyła nas właśnie taką niespodzianką, z której mogliśmy się wiele nauczyć.
- Bliżej Anglii!: Czytaj więcej
Kulinarne inspiracje
- 03.03.2021
- 25
Jaki kulinarny pomysł mamy na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny? Kwaśny, słodki, pikantny czy zupełnie inny…Co najchętniej zjedzą Panie i Panowie w dniu swojego święta?
Z okazji zbliżających się marcowych uroczystości, nasi uczniowie chcą zaproponować kilka ciekawych propozycji. Gruszki pięknej Heleny, sushi, churrosy cynamonowe, sajgonki, pączki a może coś regionalnego – oto kulinarne propozycje na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i zapoznania się z przepisami. Mamy nadzieję, że te ropozycje z różnych stron świata pozwolą zaskoczyć naszych bliskich niezwykłym smakiem. Pod bacznym okiem pani Anny Tęczy uczniowie doskonalili umieętności przygotowywania tych międzynarodowych potraw, aby później podczas udziału w mobilności w Hiszpanii w ramach projektu "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" pochwalić się przed przyszłym pracodawcą tą umiejętnością. To bedzie rów - Kulinarne inspiracje: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności