Autorzy: źródło IPN, I.Pogoda
Brygida Bujak, Patrycja Gielarowska, Natalia Matuła i Justyna Witas to laureatki ogólnopolskiego konkursu w kategorii praca multimedialna: „Bóg, Honor i Ojczyzna – wartości polskiego ziemiaństwa”. Już po raz czwarty Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim Oddział w Krakowie, Polskim Towarzystwem Ziemiańskim Oddział w Poznaniu, a także z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego zorganizował ogólnopolski konkurs historyczny poświęcony etosowi polskiego ziemiaństwa w ostatnich dwóch stuleciach.
„Bóg, Honor i Ojczyzna – wartości polskiego ziemiaństwa” – to zarazem motto Konkursu, jak i wiodący temat, z którym zmierzyli się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W przedsięwzięcie zaangażowali się także pracownicy OBEN IPN i delegatur IPN w całej Polsce.
Konkurs wzbudził duże zainteresowanie, wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego.
Do 17 marca 2017 odbywały się eliminacje szkolne, które wyłoniły finalistów etapu wojewódzkiego w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Z każdej grupy wiekowej wyłoniono zwycięzców w kategorii prac pisemnych (prace indywidualne) oraz prac multimedialnych (prace zespołowe). 21 kwietnia zakończyły pracę komisje wojewódzkie, wyłaniając finalistów etapu ogólnopolskiego, który został zaplanowany na 2 czerwca.
Po raz pierwszy finał odbył się poza Krakowem. Świetną organizacją i gościnnością wykazali się pracownicy OBEN IPN w Poznaniu oraz członkowie PTZ Oddział w Poznaniu, którzy dzięki współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela zorganizowali sprawnie etap ogólnopolski konkursu. Polegał on na rozmowie uczestników (w sumie 82) z komisjami, które po długich obradach wyłoniły laureatów. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło tego samego dnia w siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, przy placu Wolności 19.
Gości przywitała dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu Anna Gruszecka, przybliżając zgromadzonym historię rodziny Raczyńskich i budynku biblioteki. Kolejno głos zabrali także naczelnik OBEN IPN w Poznaniu dr Agnieszka Łuczak oraz wiceprezes PTZ Oddział w Krakowie dr hab. Marian Wołkowski-Wolski. Oboje podkreślili znaczenie konkursu dla edukacji historycznej i patriotycznej młodego pokolenia.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród książkowych zakończyło tę drugą, ogólnopolską edycję konkursu. Nie zabrakło przy tej okazji oficjalnych podziękowań organizatorów dla nauczycieli – opiekunów uczestników, a także dla gospodarzy. Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku Konkurs o tematyce dotyczącej dziejów ziemiaństwa będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli w całej Polsce.
http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/konkursy-i-nagrody/konkursy-dla-mlodziezy