Autorzy: K.Ptaś, K.Wachowska
Wydanie lekkie, wiosenne i przyjemne, każdy znajdzie tam jakąś refleksję dla siebie.
Zachęcamy do czytania!
Autorzy: K.Ptaś, K.Wachowska
Autorzy: A.Kwiecień, A.Kiwak
Turyngia znów gości uczniów ZSA-E w Weryni. Trzecia grupa uczestników projektu „Praktyka zawodowa w Turyngii – szansa na dobrą pracę” w ramach ERASMUS+ odbywa praktykę w hotelach tego pięknego regionu, nazywanego „zielonymi płucami Niemiec”. Dziesięciu uczniów technikum kształcących się zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mieszka i pracuje w miejscowościach: Masserberg, Frauenwald, Wohlmirstedt, Thiemsburg i Mühlhausen, a dwie uczennice technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu w Linderhof. Pobyt w Niemczech trwa 28 dni, w tym 20 dni pracy. W wolnym czasie można odpocząć korzystając z atrakcji hotelowych, zwiedzać okolicę i szlifować język niemiecki.
Pobyt w Niemczech uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Drezna. Piękna Starówka odbudowana po zniszczeniach wojennych góruje nad rzeką Łabą (Elbe) zachęcając do spaceru tarasowatym nabrzeżem (Tarasy Brühla). Godzien uwagi jest przede wszystkim pałac Zwinger – jeden z najważniejszych zabytków Niemiec - ze zbiorami malarstwa takich mistrzów, jak: Tycjan, Rembrandt, Peter Paul Rubens czy Albrecht Dürer, porcelany chińskiej, koreańskiej, japońskiej sprzed wielu wieków i tej z najbliższej okolicy – z Miśni. Znajduje się tu również muzeum starych przyrządów matematycznych, fizycznych, astronomicznych, meteorologicznych i wiele innych eksponatów.
W wielu miejscach w mieście można natknąć się na pamiątki związane z królem Augustem II Mocnym, który był przez pewien czas królem Polski i Saksonii oraz z Martinem Luthrem – w 2017 roku przypada 500-lecie reformacji w Niemczech, której był on inicjatorem.
Pierwszą noc praktykanci spędzili w Scheibe-Alsbach, podgórskiej miejscowości w okolicy znanej trasy turystycznej Rennweg. Po kolacji odbyło się krótkie szkolenie dotyczące wypełniania dokumentacji praktykanta, a następnego dnia po śniadaniu wszyscy wyruszyli do swoich hoteli, żeby zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Zdjęcia
Do zobaczenia wkrótce!!!
Autorzy:W.Majewska, A.Kiwak
Zdrowe nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat. Kierując się tą zasadą prowadzimy w naszej szkole spotkania kulinarne i artystyczne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Weryni. Na zajęciach dzieci poznają zasady prawidłowego żywienia, zasady savior-vivreu przy stole, przygotowują zdrowe desery i przekąski, próbują swoich sił w carvingu, wykonują obrazy techniką zastosowaną przez Arcimboldo Giuseppe (wyklejanie portretów za pomocą różnorodnych owoców i warzyw). Zajęcia organizowane są przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Werynia, a prowadzone są przez Katarzynę Cesarz i Wiolettę Majewską. Zdjęcia
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
Wiedza i umiejętności to dobro, którym należy się dzielić. Dlatego uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przedmiotów żywienia, podejmują działania dla poprawy zdrowia i samopoczucia społeczności lokalnej. Poprzez prowadzenie warsztatów kulinarnych w różnych instytucjach, kształcimy i utrwalamy nawyki prozdrowotne, a także uczymy odpowiedzialności za własne zdrowie. W tym właśnie celu uczniowie trzeciej klasy w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w tym sześciu uczestników projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę", 29 marca udali się do Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Po krótkiej dyskusji z przedszkolakami na temat piramidy zdrowia przygotowaliśmy zdrowe smakołyki z melona, jabłek, marchewek, papryk, selera, jogurtu naturalnego, winogron, oliwek, pomidorków coctailowych oraz naturalnych przypraw. Przedszkolaki przekonały się, że takie przekąski nie tylko pięknie wyglądają, ale i wspaniale smakują. Przygotowany poczęstunek, tak entuzjastycznie przyjęty przez dzieci to kolejny element akcji promującej zdrowy styl życia w naszym powiecie. Zdjęcia
Autorzy: P.Darłak, K.Piotrowska, B.Bryk, K.Wachowska
Fot. A.Kolano
Kontynuując warsztaty ekonomiczne, tym razem w ubiegły piątek, fachowcy z klasy trzeciej wraz z opiekunami p. Beatą Bryk i p. Ewą Serafin udali się do Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej. Właśnie tam prezentowali swoje umiejętności ekonomiczne uczniom klas najstarszych. Okazało się, że wielu z nich inaczej wyobrażało sobie ten zawód. Po krótkiej prelekcji, a później po odbytych warsztatach sami oni stwierdzili, że wszystko okazało się bardzo interesujące, a wbrew pozorom, będąc ekonomistą, można wykonywać wiele ciekawych i różnorodnych zadań, np.: prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować w biurze rachunkowym, banku, firmach ubezpieczeniowych, agencjach marketingowych, w urzędach firmach krajowych i zagranicznych.
Pokazaliśmy, że przedmiot, w którym się kształcimy, to nie jest zaawansowana matematyka, ale przede wszystkim logiczne myślenie. Udając się w przyszłości właśnie na ten kierunek uczniowie będą mogli poznać istotę makro- i mikroekonomii, marketingu, rachunkowości i finansów, zarządzania, bankowości, statystyki, przedsiębiorczości – a wszystkie te umiejętności są poszukiwane na rynku pracy.
Każdy z nas podszedł do zadania poważnie, a zainteresowani słuchali z zaciekawieniem i świetnie sobie radzili w przygotowanych zadaniach. Całe warsztaty udokumentowaliśmy zdjęciami. Zdjęcia
Autor: B.Sobowska-Rekut
Długą drogę musiała przejść Melania, dziewczyna z biednej rodziny, by z córki skromnej szwaczki stać się znanym ekspertem od chińskiej sztuki meblarskiej i właścicielką świetnie prosperującej firmy, sprzedającej antyki. Przeżyła śmierć matki i odrzucenie przez ojca, który nie chciał się przyznać do nieślubnego dziecka, skończyła wymarzone studia, dostała się na staż w prestiżowym domu aukcyjnym w Londynie. Przebolała także utraconą miłość i nadzieję na szczęście u boku ukochanego mężczyzny. Mijają lata. Melania jest cenioną, zamożną kobietą interesu. I samotną, chociaż ma wielu przyjaciół, a o jej ekspertyzy ubiegają się najwięksi kolekcjonerzy na świcie. Pewnej nocy w jej wrocławskim mieszkaniu dzwoni telefon…
Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3811543/nefrytowa-szpilka
Autor: M.Banaś
Pierwsze wiosenne promienie słońca pobudzają do aktywności nie tylko pąki drzew, ale przede wszystkim miłośników ogrodowego szaleństwa. Nadszedł właściwy czas, by oprócz porządków między grządkami również wzbogacić je nowymi nasadzeniami. Architekci z klasy pierwszej przystąpili do pracy. Na zajęciach przygotowali sadzonki z bukszpanu wieczniezielonego Buxus sempervirens. Roślin dostarczyli Patryk i Wiktoria z klasy II. Materiał rozmnożeniowy trafi do „przedszkola”, gdzie w cieniu, wytwarzając nowy system korzeniowy, stanie się pełnowartościowym materiałem szkółkarskim. Zdjęcia
Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak
Rywalizacja sportowa to dziedzina uwielbiana przez wszystkich uczniów, zwłaszcza gdy nagrodą jest Puchar Dyrektora Szkoły. We wtorek 28 marca 2017 r. został rozegrany fnał turnieju w piłce siatkowej o to wspaniałe trofeum. Do finału przeszły drużyny z klas IVeh, IVz, IIIz, IIae. Po zaciętej walce I miejsce zajęły dziewczęta z klasy IVeh, II miejsce zdobyła klasa IVz, a III miejsce IIez. W zawodach rywalizowało 8 drużyn dziewcząt. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Autorzy: G.Augustyn, P.Kuczyński
Fot. A.Kolano
Końcem marca, my ekonomiści z klasy trzeciej, pod nadzorem nauczycieli p. Ewy Serafin i p. Beaty Bryk zorganizowaliśmy warsztaty ekonomiczne dla gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Dzikowcu. Na co dzień zajmujemy się ciekawymi rzeczami, bo poznajemy rachunki, strategie, bankowość, i właśnie tym wszystkim chcieliśmy się podzielić z młodszymi kolegami.
Czujemy się wtedy ważni i uczeni, także tacy dojrzali i dorośli!
Żeby nasze warsztaty nie były nudne, uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wspólnie przemieszczali się między trzema stanowiskami, gdzie pokazaliśmy im jak wygląda praca w programie kadrowo-płacowym Gratyfikant GT, nauczyliśmy obecnych wypełniać listę płac, fakturę w druku, także przeprowadziliśmy wśród gimnazjalistów test osobowości oraz test „Jak oceniam własną przedsiębiorczość”.
W trakcie tego spotkania mogliśmy jako starsi koledzy przekazać młodszym uczniom cząstkę wiedzy, nabytą przez nas w szkole. Było to ciekawe doświadczenie i interesujące przedsięwzięcie, zarówno dla nich jak i dla nas, bo chociaż na chwilę mogliśmy się zamienić w nauczycieli. Gimnazjaliści oderwali się chociaż na chwilę od szkolnej rutyny i poznali namiastkę świata ekonomii, a przy tym świetnie się bawili. Zdjęcia
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
Podpatrywać mistrza przy pracy jest dla każdego przeżyciem niezwykłym i pouczającym. Młodzież uczestnicząca w kursie dekorowania potraw 25 marca 2017 roku podziwiała warsztat pracy pana Pawła Sztenderskiego wicemistrza świata w carvingu, mistrza Polski w carvingu, uczestnika programu telewizyjnego Mam talent, zwycięzcę Finału Live Carving oraz Dominikę Sadowską - również wielokrotną laureatkę prestiżowych konkursów.
Pod okiem prowadzących młodzi adepci carvingu, m.in. uczniowie, którzy brali udział w praktyce zawodowej w Niemczech w Erasmus+, wykonali dekoracje z papryczki i z marchwi, ozdabiali melony motywami tajskimi, z kalarepy wyczarowali różę, a z pozostałych warzyw i owoców wykonywali dekoracje przestrzenne. Dodatkowo kursanci przygotowali aranżację dekoracji na półmiskach, m. in. z pora, cytryny, raka, oliwek, papryki, zieleniny, grapefruita, ogórka, pomidora. Udział w kursie był dla uczniów ciekawym – zawodowym przeżyciem i zapewne długo pozostanie w pamięci. Zdjęcia
Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska
20 marca, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii i to z tej okazji miłośnicy języka Moliera mogli wziąć udział w XI Powiatowym Konkursie Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich zorganizowanym w LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Celem konkursu jest promowanie i motywowanie do nauki języka francuskiego, oraz upowszechnianie wiedzy na temat Frankofonii, czyli kultury i geografii krajów francuskojęzycznych.
Język francuski to język dyplomacji i polityki, który urzeka melodyjnością. Stanowi on jeden z języków urzędowych w instytucjach Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych takich jak NATO, ONZ, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, FIFA, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. To jedyny język, wraz z angielskim, w którym można porozumieć się na pięciu kontynentach. Włada nim ponad 200 milionów osób.
Konkurs odbył się w dwóch etapach. Udział w konkursie wymagał ogromnej wiedzy z różnych dziedzin dotyczących Francji, Frankofonii i Quebecu. Do finału zostało zaproszonych 12 uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki wśród wszystkich uczniów biorących w eliminacjach szkolnych w województwie. Warto podkreślić, że uczestniczyli uczniowie nie tylko z powiatu kolbuszowskiego, ale również mieleckiego, dębickiego, rzeszowskiego (Sokołów Młp i Głogów Młp.). Wśród 12 uczestników znalazło się 5 uczniów z naszej szkoły. W finale:
I miejsce zdobyła Patrycja Magda - uczennica klasy I z
III miejsce zajęła Anna Styczyńska - uczennica III z
Wyróżnienie otrzymał Michał Ozimek – uczeń II ez
W konkursie plastycznym „Pays francophones à l’affiche” również nasi uczniowie zostali docenieni.
II miejsce ex aequo zajęły Joanna Kosiorowska – uczennica III z oraz Monika Wąsik – uczennica II ez
Wyróżnienie otrzymała Patrycja Gielarowska - uczennica II ez
W tym dniu odbyły się uroczyste obchody Dnia Frankofońskiego, podczas których zostały wręczone nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu. Natomiast wszyscy finaliści otrzymali dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!! Zdjęcia
Autor: B.Sobowska-Rekut
Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył. Książka Wszystko za Everest trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także źródłem inspiracji dla filmowców. Sama tragedia zaś – mimo że wydarzyła się prawie dwadzieścia lat temu – wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez Krakauera przybrały jeszcze na sile: w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej osób, nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.
Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/262015/wszystko-za-everest
Autor: K.Wachowska
Już po raz dziewiąty Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wraz ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej organizuje konkurs literacki. Zapraszamy wszystkich, którzy mają bogatą wyobraźnię i lubią pisać, tworzyć, odkrywać, dostrzegać leśne perypetie, potyczki... Na prace czekamy do 3 kwietnia 2017 r.
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
„Teraz patrzą się i patrzą / W ten stół krasy, kolorowy” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Komorowie, gdyż nasi uczniowie - trenerzy z klasy trzeciej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali w trakcie warsztatów, wspaniałe przekąski. Kolor smak i zapach potraw przyciągał do stołu jak magnes, zachęcał do oglądania, podziwiania i degustowania. Wspaniałości stołu znikały w zawrotnym tempie a dzieciakom nie przeszkadzał nawet fakt, że jadły warzywa, niezwykle zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Dla ponad setki dzieci zostały przygotowane przekąski takie jak: deser mocno-owocowy, musy owocowe, tartinki z pastami ze szczypiorku, żurawiny i buraka, gąsienice z winogron, łabędzie z soczystych jabłek oraz coś dla zaostrzenie apetytu czyli warzywne frytki z dipem i kolorowe koreczki. Warsztaty jak zawsze poprzedzone były pogadanką, poprowadzoną przez panie: Annę Tęczę oraz Annę Wróbel na temat piramidy zdrowia. Dzieci dowiedziały się co nie powinno znaleźć się w ich jadłospisie, szkodliwości gazowanych napojów, chipsów i fast-foodów. Zdjęcia
Autorzy: W.Matusik, I.Pogoda
Młode listki, pąki kwiatów, śpiew ptaków to oznaki wiosny, na które po długiej zimie wyczekujemy z niecierpliwością. Jej pierwszy dzień celebrowany jest na całym świecie w specyficzny dla danego kraju sposób. W ZSA-E w Weryni zapachniało wiosną za sprawą licznych konkurencji zorganizowanych przez samorząd uczniowski dla uczniów oraz nauczycieli. Różnorodność pomysłów wprawiła uczestników w doskonały nastrój. Reprezentacje klasowe zmierzyły się w: Challenge "Wiesz co jesz?", "Tajemnicze oblicze", "Jaka to melodia?", "Zakazane słowa" oraz "Do czego to służy?". Nauczyciele przypomnieli sobie bajki i seriale z dzieciństwa oraz lat młodzieńczych. Spotkali się także z wyzwaniem matematycznym i mogli się pochwalić wiadomościami z wiedzy o kulturze. Wszyscy świetnie się bawili przy skeczu pt. „Że ten” w wykonaniu: Wiktorii Matusik, Alberta Tęczy i Gabrieli Augustyn. Uczniowie wykazali się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem za co zostali nagrodzeni słodkościami oraz kuponami "Ostatnia deska ratunku", bonami do sklepiku szkolnego, a zwycięska klasa 2ez dowolnie wybranym dniem bez pytania. Dziękujemy serdecznie osobom biorącym udział w przygotowaniach. Zdjęcia
Autorzy: M.Serafin, A.Kiwak
Szkoła zapewnia nie tylko wykształcenie ale również pozwala zobaczyć jak pracuje się w wybranym przez nas zawodzie. W piątek 03.03.2017 r. wraz z klasą Iż i IIeż oraz opiekunami Urszulą Kuną i Moniką Serafin, udaliśmy się na wycieczkę do Rzeszowa. Celem był Hotel Rzeszów, który mieści się w samym sercu miasta. Na początku w sali konferencyjnej, obejrzeliśmy film promujący hotel. Po zakończeniu tej prezentacji niecierpliwie oczekiwaliśmy na ciąg dalszy atrakcji. Chcieliśmy wszystko zobaczyć na własne oczy. Pod czujnym okiem naszego przewodnika oglądaliśmy pokoje i apartamenty. Widzieliśmy także piękną salę restauracyjną oraz salę konferencyjną, z piękną panoramą Rzeszowa za oknem. W dalszej kolejności udaliśmy się na recepcję, gdzie odpowiedziano nam na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania i pracy hotelu. Wycieczka ta wiele nam wyjaśniła i pokazała pracę w hotelu od strony praktycznej. Zdjęcia
Autor: M.Banaś
„Co kraj to obyczaj, czyli Święta Wielkanocne w różnych zakątkach świata”. Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie na najpiękniejszy Stroik Wielkanocny, który należy wykonać w stylu charakterystycznym dla danego regionu, np. Niemiec, Czech lub naszych rodzimych Kaszub. Pochwalcie się umiejętnością wyszukiwania informacji, kreatywnością, talentem, chęciami. Szczegóły konkursu oraz termin składania prac w regulaminie.
Autorz: A.Pyryt, B.Bryk, K.Wachowska
Od 8 marca br. piętnaście osób z naszej szkoły – kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz rozpoczęło 40–godzinny kurs cukierniczy. Realizowany on jest w ramach projektu RPO „Powiat kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe”, a wszystkie zajęcia są zupełnie bezpłatne.
Uczniowie wydają się być zadowoleni:
Na początku byliśmy pełni obaw. Szybko jednak przekonaliśmy się, że były one zupełnie bezpodstawne. W tajniki cukiernictwa wprowadza nas pan Tomasz Podkul. Jest naszym mentorem jeżeli chodzi o sekrety pieczenia i dekorację słodkich wypieków. Na zajęciach uczymy się jak wykonać oraz dekorować ciasta i ciasteczka masą cukrową, torty na różne okazje, wykańczać je masą żelową, a nawet wykonywać róże z plastycznej czekolady. Na ostatnich zajęciach piekliśmy tort szwarcwaldzki. Sprawiło nam to wiele frajdy. A jak smakował! Żałujcie, że Was nie było z nami!
Zajęcia bardzo przypadły nam do gustu. Chociaż są po lekcjach, to jednak mijają nam bardzo szybko i już kolejnego dnia czekamy z niecierpliwością na następne warsztaty dotyczące wszystkiego co związane z cukiernictwem. Cieszymy się, że w szkole organizowane są dla nas tego typu kursy pozwalające poszerzać wiadomości i umiejętności praktyczne.
Projekt przynosi wiele satysfakcji i oprócz cennego doświadczenia, uczniowie otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje. Zdjęcia
Powered by aSc EduPage