XVII Turniej Tenisa Stołowego
Rekrutacja do projektu "Praktyka zawodowa w Turyngii - szansa na dobrą pracę" w ramach programu Erasmus+
Autor: A.Kwiecień
Rozpoczyna się rekrutacja na 4-tygodniową praktykę w Niemczech, która odbędzie się w terminie 4 października – 2 listopada 2016 roku. Na praktykę w tym terminie mogą wyjechać uczniowie z klas I i II technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu. Regulamin_rekrutacji_termin_II.pdf
W terminie do 1 lutego 2016 r. należy złożyć:
1. Formularz rekrutacyjny
2. Informację o ocenach
3. Opinię wychowawcy
4. Oświadczenie rodzica
5. List motywacyjny
6. Dokumenty poświadczające osiągnięcia w konkursachDokumenty proszę dostarczyć do koordynatora projektu Anny Kwiecień.
Test z języka niemieckiego zostanie przeprowadzony w pierwszych dniach lutego.
Wojewódzki Konkurs Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej
Autor: K. Wachowska
Zespół Concordia reprezentował szkołę IX Wojewódzkim Konkursie Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej, który odbył się w tym roku w kolbuszowskim LO. Młodzi muzycy w składzie: Marcin Pytlak, Angelika Paluszek, Piotr Serafin, Albert Tęcza i Mateusz Borawiak, wykonali łacińską piosenkę pt. „Nascitur cum Christus”. Muzycy zaskoczyli zgromadzonych swą energią, oryginalnością wykonania, a także swobodą, pasją i spokojem.
Dzień Przedsiębiorczości już tuż, tuż!
Autorzy: K.Ptaś, R.Rębisz, B.Bryk, K.Wachowska
Odliczamy dni do XIII edycji Dnia Przedsiębiorczości, który odbędzie się 20 kwietnia 2016 r.! Cieszymy się, że znowu będziemy brali udział w tym wydarzeniu! Ideą programu jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację - Nas - młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania młodzieży wiedzy praktycznej niezbędnej na rynku pracy. Tego dnia mamy okazję spędzić kilka godzin w wybranej przez siebie firmie, w której to poszerzymy swoją wiedzę, oraz poznamy od strony praktycznej kierunek, który wybraliśmy. Zamiast iść na zajęcia lekcyjne, udajemy się w tym dniu do wybranych przedsiębiorstw zgodnie z kierunkiem naszego kształcenia. Podczas tej jednodniowej „praktyki” wykonujemy przydzielane nam zajęcia praktyczne, uczymy się, obserwujemy pracę innych, sposób obsługi klientów, petentów, a na koniec relacjonujemy spędzony w przedsiębiorstwie dzień w formie prezentacji multimedialnej, którą potem przedstawiamy w szkole. Z racji tego, odbywa się wówczas konkurs na najciekawszą i najlepiej wykonaną prezentację.
Cele Dnia Przedsiębiorczości :
- Włączenie dorosłych w edukację młodzieży.
- Zbudowanie dobrych relacji między szkołą a miejscem pracy.
- Uświadomienie młodym ludziom konieczności dostosowywania się do zmieniających się warunków na rynku pracy.
- Promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży.
- Pomoc uczniom w zweryfikowaniu ich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie.
- Zapoznanie uczniów w praktyce ze specyfiką konkretnych zawodów.
- Pomoc uczniom w pozyskaniu informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej pracy.
Dokładnych informacji o przedsięwzięciu udzielą mgr Beata Bryk, mgr Ewa Serafin oraz członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości ‘Eurobiznesmeni’
Dzień Przedsiębiorczości szansą na lepsze przygotowanie praktyczne uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Przedsiębiorczości!
UWAGA! Osoby zainteresowane do dnia 8 kwietnia 2016 r. muszą złożyć wypełnione dokumenty dostępne do pobrania w załącznikach do Pań B. Bryk lub E. Serafin.Członkowie SKP
Załączniki:
KARTA_ZGLOSZENIA_KONSULTANTA___OPIEKUNA_UCZNIA.pdf
KARTA_ZGLOSZENIA_UCZNIA_DO_UDZIALU_W_DNIU_PRZEDSIEBIORCZOSCI.pdf
KARTA_ZGODY_RODZICOW_OPIEKUNOW_PRAWNYCH.pdf
XI Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy Obcojęzycznej
Autor: A.Kwiecień
XI Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy Obcojęzycznej już 10 marca 2016 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich wielbicieli i sympatyków literatury obcojęzycznej. Regulamin konkursu.
Wspólne kolędowanie
Autorzy: A.Tęcza, I.Pogoda
Tradycyjnie jak co roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej odbyło się wspólne kolędowanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów uczniowskich ze szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami i dyrektorami, władze Powiatu Kolbuszowskiego oraz zaproszeni goście. Starosta kolbuszowski Józef Kardyś powitał zebranych i podkreślił, że tego typu spotkania sprzyjają wzajemnej integracji. Kolejno zabrał głos ks. Tomasz Ryczek, który odczytał fragment Ewangelii i pobłogosławił opłatki. Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Za przygotowanie programu artystycznego odpowiedzialni byli w tym roku uczniowie kolbuszowskiego liceum. Zaprezentowali oni na scenie wigilijne tradycje i pokazali, że wiele z nich traci na wartości. Występ przeplatany był śpiewem, który wprowadził zebranych w świąteczny nastrój. Wigilijny posiłek przygotowali pod opieką nauczycielek nasi koledzy i koleżanki z Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni, a szkolny zespół zaskoczył wszystkich wspaniałym występem. Zdjęcia
Ortograficzne łamigłówki
Autor: K.Wachowska
Uczniowie ZSA-E w Weryni już po raz siódmy mieli możliwość rozwiązania szkolnego testu poprawnej polszczyzny i napisania zabawnej treści dyktanda ze słuchu. W ten sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poprawnego posługiwania się językiem ojczystym oraz znajomość zasad ortograficznych. Dyktando było nie lada wyzwaniem dla młodzieży, gdyż zawierało wiele ortograficznych pułapek.
Po sprawdzeniu prac, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
Tytuł Mistrza Ortografii trafił do:
I miejsce Patrycja Bąk - uczennica klasy IV technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, Aleksandra Stachurska - uczennica klasy II technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu,
Anna Zalewska – uczennica klasy III ZSZ w zawodzie kucharz małej gastronomii,
II miejsce Anna Styczyńska - uczennica klasy II technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i Kinga Korczyńska – uczennica klasy IV technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych,
III miejsce Krzysztof Ptaś – uczeń klasy II technikum w zawodzie technik ekonomista.
Poprawną polszczyzną najlepiej posługują się:
I miejsce Aleksandra Stachurska - uczennica klasy II technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu,
II miejsce Barbara Witkowska - uczennica klasy III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych,
III miejsce Elżbieta Wilczyńska - uczennica klasy III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. ZdjęciaWszystkim uczestnikom gratulujemy!
List do Dzieciątka Jezus
Autor: K.Wachowska
I miejsce w Ogólnopolskim konkursie literackim "Mój list do Dzieciątka Jezus" zdobyła Gabriela Ziętek - uczennica klasy drugiej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 10 stycznia w Radomyślu nad Sanem.
Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie oryginalnego listu - wykonanego dowolną techniką, napisanego własnoręcznie - z prośbą m.in. o dobro na ziemi i przesłanie go na adres Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Ocenie podlegał ogólny wyraz artystyczno-estetyczny. Zdjęcia
Laureatce serdecznie gratulujemy!
Szkolny Konkurs Języka Angielskiego
Autor: A.Stąpor
Informujemy, że 18 stycznia br. (poniedziałek) na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej odbędzie się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Zapisy przyjmują nauczycielki języka angielskiego do 13 stycznia. Szczegółowe informacje dostępne są w regulaminie konkursu. Zapraszamy!
VII Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
Autor: K. Wachowska
Informujemy, że 11 stycznia br. (poniedziałek) na trzeciej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do 8 stycznia. Zapraszamy!
Magia Świąt
Autorzy: M.Materska, A.Kiwak
Boże Narodzenie to zawsze czas, wyczekiwany z niecierpliwością i ogromną radością. Dzieje się tak zapewne dlatego, że święta te stanowią okazję do zakończenia dotychczasowych waśni i sporów. Umożliwiają pojednanie się i z innymi ludźmi, i z samym sobą. Jest to również okres kiedy wszystko wydaje się nam wyjątkowe, piękne oraz takie magiczne. Są chwile, które przypominają nam o tej wesołej, magicznej stronie tych świąt. Należą do nich jasełka.
W tym roku zgodnie z tradycją w naszej szkole odbyło się niepowtarzalne przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy trzeciej, kształcących się w zawodzie technik ekonomista i handlowiec. Aktorzy starali się zwrócić uwagę widzów na wielkie znaczenie Narodzenia Jezusa, które stało się fundamentem wiary chrześcijan dając nadzieję na Zbawienie.
Bardzo ważnym elementem był występ zespołu muzycznego, który dodatkowo wzruszył widzów. Jasełka zakończyły się wspólnym kolędowaniem. Następnie udaliśmy się do klas, gdzie czekały na nas udekorowane sale, przepyszne potrawy oraz odświętnie ubrani koledzy i koleżanki. Był to moment, w którym połamaliśmy się opłatkiem składając sobie najlepsze życzenia.
Abyśmy zawsze byli otoczeni klimatem pokoju i miłości, aby spełniały się wszystkie plany i marzenia, dopisywało nam wszystkim zdrowie i szczęście, czego życzymy całej społeczności szkolnej. Zdjęcia
Szlachetna Paczka
Autorzy: K.Ptaś, I.Pogoda
Pomaganie innym bez oczekiwania na policzalne korzyści sprawia, że czujemy się lepszymi, bardziej wartościowymi ludźmi. Miłosierdzie, zrozumienie, słuchanie bliźniego, pozwalają też dowiedzieć się wiele o nas samych - odkrywamy i lepiej poznajemy siebie. Choroba, bieda, ograniczenia są wstydliwymi sprawami, ale jest to część życia i należy pamiętać, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego z nas. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat. W tym roku ponownie wzięliśmy udział już w XV edycji Ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” – JEDEN ZA WSZYSTKICH WSZYSCY ZA JEDNEGO! Chcecie wiedzieć jak to wyglądało w praktyce?
1. Wybór. Najpierw samorząd uczniowski staje przed trudną decyzją wyboru rodziny, do której ma być skierowana pomoc. Cały czas towarzyszyło nam uczucie empatii dla potrzebujących, a jest ich tak wielu.2. Wybraliśmy! Zdecydowaliśmy się pomóc rodzinie z trojgiem małych dzieci. Rodzina nie prosiła o wiele. Potrzebowała żywności, środków czystości, artykułów szkolnych, ciepłych ubrań i obuwia zimowego. Marzeniem najmłodszych członków rodziny były zabawki.
3. Ogłosiliśmy akcję 30 listopada 2015 r. na zebraniu Rady Samorządu. Pomiędzy przedstawicielami klas zostały rozdane listy przedmiotów potrzebnych rodzinie. Termin przynoszenia paczek zaplanowano do 10 grudnia.
4. Zbiórka. Uczniowie wszystkich klas – bez wyjątku, bardzo sumiennie wywiązali się z powierzonych im zadań. Ponadto, chętne osoby przynosiły od siebie wiele rzeczy spoza listy.
5. Pakowanie. W dniach 10 - 11 grudnia samorząd uczniowski pracował bardzo intensywnie. Z pomocą uczniów zapakował 12 sporych paczek!
6. Dostarczenie paczek wolontariuszom. Wszystkie podarunki opiekunka samorządu P. Iwona Pogoda zawiozła do magazynu w Nisku.
Myśleliśmy, że to już koniec akcji „Szlachetna Paczka” jednak kilka dni później dostaliśmy na skrzynkę pocztową e-maila od wolontariusza z relacją ze spotkania z rodziną i załączonym zdjęciem. Łza wzruszenia zakręciła się w oku na widok szczęśliwych dzieci, pochłoniętych rozpakowywaniem prezentów. Dodatkowo na ręce wolontariusza rodzina przekazała list zawierający rysunek Świętej Rodziny, namalowany własnoręcznie przez dzieci. Otrzymaliśmy także piękne życzenia, napisane jeszcze mało wprawną rączką – co bardzo nas rozczuliło. Do koperty dołączony był opłatek, którym rodzina podzieliła się z nami.
Chcemy przekazać Was słowa jakie napisał do nas wolontariusz:
Bardzo dziękuję za tak okazałe wsparcie „mojej rodziny”. Dziękuję za spełnienie najważniejszych potrzeb oraz za mnóstwo rzeczy ponadto. Dziękuję również za miłą i sprawną współpracę. Proszę przekazać podziękowania uczniom, którzy zaangażowali się w tworzenie paczek – dziewczyny, chłopaki – daliście radę! Brawo! Wszystko się udało, możemy być z siebie dumni :) Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!My także dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji. Tylko wspólnie jednocząc się mogliśmy osiągnąć piękny cel – pomoc bliźnim. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziecie działać nadal z tak ogromnym zapałem. Zdjęcia
Z całego serca dziękuje samorząd uczniowski wraz z opiekunem!
Laptop na bank
Autorzy: B.Konefał, M.Lubera, K.Wachowska
"Laptop na bank" to konkurs ekonomiczno-informatyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W listopadzie grupa uczniów z naszej szkoły w zawodzie technik ekonomista wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski i Regionalne Centrum Rozwoju i Edukacji. Celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie indywidualnych zainteresowań i wyobraźni uczniów.Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu na platformie konkursowej, wykazanie się znajomością zagadnień dotyczących ekonomii i przedsiębiorczości, posługiwanie się technologią informacyjną i komunikacyjną w rozwiązywaniu zadań oraz wykazanie się znajomością IT. Do finału konkursu wybierano pięć osób z każdego województwa, a z naszej szkoły zakwalifikowali się uczniowie z klasy III w zawodzie technik ekonomista: Barbara Konefał oraz Mateusz Lubera. Niestety po wyrównanej rywalizacji nie udało im się wygrać. Gratulujemy i życzymy satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć i dalszych sukcesów.
Niezwykły zapach Świąt Bożego Narodzenia
Autorzy: W.Majewska, A.Kiwak
Wspaniały zapach rozchodzący się ze szkolnej stołówki kusił i przyciągał w to miejsce rzesze uczniów wraz z nauczycielami. Okazało się, że 16 grudnia 2015 roku grupa uczniów pod kierunkiem pani Wioletty Majewskiej przygotowała wspaniałą wystawę w ramach Szkolnego Festiwalu „Świąteczne Smaki”, połączoną z warsztatami kulinarnymi pt: „Tradycyjne smaki wigilii”.
Uczestnicy warsztatów, przygotowali typowe potrawy wigilijne, takie jak: łazanki z makiem, łazanki z kapustą, barszcz z grzybami oraz kompot z suszonych owoców. Jednak „królową potraw” okazała się wspaniała pamuła, której przygotowanie osobiście nadzorowały mistrzynie kuchni regionalnej panie Janina Olszowy oraz Zofia Maciąg.
W trakcie Festiwalu „Świąteczne Smaki” nie brakowało atrakcji i dla duszy i dla ciała. Oglądający pokrzepieni degustowanymi potrawami, mogli podziwiać wspaniałe dekoracje świąteczne wykonane przez swoich kolegów i pięknie wyeksponowane na wystawie zaaranżowanej przez panie Wiolettę Majewską, Annę Tęcza, Annę Wróbel, Katarzynę Rębisz i Agnieszkę Puzio-Jędruszewską. Było co podziwiać: wspaniałe stroiki z dekoracji warzywnych oraz owoców, domki z piernika, choinki wykonane z różnych materiałów. Na zakończenie pani Janina Olszowy przybliżyła słuchaczom niektóre ze zwyczajów wigilijnych typowych dla naszego regionu.
Szkolny Festiwal Smaku był wspaniałym wydarzeniem, który wprowadził uczestników w nostalgiczny i radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcia
Radosław Rębisz laureatem konkursu
Autor: K.Wachowska
Miło nam poinformować, że Radosław Rębisz – architekt z klasy drugiej został nagrodzony w XI Powiatowym Konkursie na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 18 grudnia w auli Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Uczeń wykonał ciekawą szopkę, którą możecie podziwiać na zdjęciu.
Kiermasz pierniczków
Autor: A.Biestek
Szkolne Koło Caritas organizuje kiermasz pierniczków, które są jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Pierniczki mają różne kształty, aromatyczny zapach i są pięknie udekorowane. Kiermasz rozpoczynamy w piątek (18.12.2015) na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału!
Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunem
Warsztaty bożonarodzeniowe
Autorzy: F.Ofiara, A.P.-Jędruszewska, K.Wachowska
Jak wyglądałby nasz dom bez choinki, świerkowego wianka czy pięknej jemioły na drzwiach lub bez stroika na świątecznym stole? Pewnie nie kojarzyłby się w ogóle ze świętami Bożego Narodzenia. Dlatego też, aby uratować świąteczny klimat w połowie grudnia tego roku w ZSA-E w Weryni odbyły się po raz pierwszy specjalne, bo świąteczne warsztaty florystyczne. Zorganizowane one zostały dla wszystkich uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Celem tego spotkania było pokazanie jak w ciekawy sposób można wykonać ozdoby na świąteczny stół czy jak odpowiednio przybrać choinkę, by umilić te świąteczne dni. Pod czujnym okiem opiekunek, każda klasa wykonywała różne dekoracje, m.in. różnobarwne stroiki, ozdoby z masy solnej oraz oryginalne choinki z gałązek igliwia oraz słomy. Po wstępnych wskazówkach technicznych uzyskanych od pani Agnieszki Puzio-Jędruszewskiej zabraliśmy się do pracy. Dobór materiałów był nieograniczony, a wręcz przeciwnie, bo liczył się dobry pomysł i wizja na piękne dzieło. Trzeba przyznać, że dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa z wykonywaniem drobiazgów z masy solnej. Dużą kreatywnością trzeba było wykazać się przy robieniu stroików, lecz pomysłów nam nie brakowało. Wykorzystaliśmy do tego materiały techniczne, to znaczy plaster drzewa lub inne naczynie, gałęzie igliwia - czyli gałązki z drzew iglastych, klej na gorąco, suchą gąbkę florystyczną, druciki oraz materiały dekoracyjne jak świece, kokardy i wstążki, kolorowe bombki, ale również orzechy, szyszki, laski cynamonu, suszone pomarańcze i pierniki. Efekty naszej pracy można było podziwiać już po pierwszych minutach. Wszystkim udzielił się wesoły i świąteczny nastrój, a tym samym podtrzymaliśmy wielowiekową tradycję w dekorowaniu wnętrz naszych domów.
Z wizytą w muzeum
Autor: A.Biestek, I.Pogoda
Dużą grupą raz z opiekunkami: Donatą Krogulec i Agnieszką Biestek wybraliśmy się 9 grudnia na wycieczkę, której głównym punktem było zwiedzanie muzeum. Mogliśmy obejrzeć ekspozycję historyczno-dydaktyczną przy Górze Śmierci. Jest ona integralną częścią Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, funkcjonującego w strukturach Centrum Kultury Gminy Dębica. Obrazuje historię i działanie obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenubungsplatz Heidelager” w Pustkowie w latach 1940-1944. Zobaczyliśmy oryginalne wyposażenie wnętrz, pochodzące z tamtej epoki oraz setki eksponatów i dokumentów związanych z historią. Następnie wyszliśmy na Górę Śmierci, by oddać hołd poległym. Pod wielkim pomnikiem zapaliliśmy symboliczny znicz. Po smutnych opowieściach ruszyliśmy w dalszą drogę. Punktem końcowym naszej wycieczki było lodowisko w Dębicy, na którym rozruszaliśmy nasze mięśnie. Po dwóch godzinach intensywnej jazdy na lodzie każdy myślał już tylko o powrocie do domu. Zdjęcia
Aktualności