Warsztaty z foamiranu
Autor: M.Banaś
Foamiran to inaczej pianka irańska, czyli delikatny materiał przypominający w dotyku aksamit. Występujący w wielu kolorach, rozciągający się pod wpływem wysokiej temperatury umożliwia tworzenie z niego wielu ciekawych ozdób. Dzięki funduszom pozyskanym z Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce” w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty przy użyciu tego materiału. Postanowiliśmy wykonać kwiaty róży. Dzięki podkolorowaniu pianki pastelami uzyskaliśmy niepowtarzalne barwy – tak jak w naturze każdy z nich się różnił. Nagrzanie płatków żelazkiem i cierpliwe ich rozcieranie w rękach sprawiło, ze wyglądały jak prawdziwe. Dzięki zakupionym moldom, czyli formom do liści, gładki fragment pianki przypominał wyglądem jego prawdziwe odbicie. No cóż, by powstała jedna róża nasze palce pokryły się kolorami pasteli, zręcznie unikały gorących powierzchni żelazka i pistoletu do kleju, używały całej mocy by skręcić skrupulatnie niesforną piankę. Na czołach malowało się skupienie i koncentracja. A efekt? Bez ziemi i wody wyhodowaliśmy w ciągu kilku lekcji kwiat! Zdjęcia
Podarunek
Autorzy: A.Pełka, I.Pogoda
Każdy z nas ma coś, co może dać innym - tak można zinterpretować słowa, które napływają do nas z różnych źródeł i trafiają do serc ze zdwojoną mocą, szczególnie w czasie poprzedzającym nadejście Wielkiej Nocy. Czy współczesna młodzież ma w sobie pokłady empatii? Wątpiącym odpowiadamy głośno: TAK! We wtorek (16.04) przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSA-E w Weryni wraz z opiekunem odwiedzili Oddział Dziecięcy w Szpitalu Rejonowym w Kolbuszowej, właśnie dzięki ogromnej wrażliwości całej społeczności szkolnej. Przekazali paczkę, a dokładniej ciężką "pakę" zawierającą m.in. różnorodne przybory i materiały szkolne. Do podarunku dołączyli życzenia zdrowia i radości. Oby prezenty wywołały uśmiech na twarzach dzieci :) Zdjęcia
„Weryniak”, redaktor, maratończyk
Autor: St.Olszówka
Starsi uczniowie pamiętają spotkanie z absolwentem Ryszardem Marutem, który w październiku 2017 roku, korzystając z okazji, że biegał w Maratonie Rzeszowskim, odwiedził Werynię. W sali gimnastycznej opowiadał o dawnej szkole, kolegach, nauczycielach. Także o swojej drodze życiowej, dobrych i złych wyborach, swoim zawodzie, zainteresowaniach i pasjach. Biegi długodystansowe to jedna z nich...
Różne są sposoby obchodzenia rocznic i jubileuszy.
Ryszard Marut (Państwowe Technikum Rolnicze, matura 1974) z zawodu dziennikarz, prezes wydawnictwa „Ciech-Press” i redaktor naczelny „Tygodnika Ciechanowskiego” niedawno obchodził 40-lecie pracy dziennikarskiej.
Z tej okazji postanowił... przebiec 42 km 195 m w biegu maratońskim - piątym już w kilkuletniej przygodzie z bieganiem.
Wystartował w Łodzi, gdzie oprócz klasycznych klasyfikacji (open, kobiety i mężczyźni, kat. wiekowe) odbyły się mistrzostwa dziennikarzy, nauczycieli, lekarzy i jeszcze kilku innych profesji.
Nasz „Weryniak” nie tylko dobiegł do mety z bardzo dobrym czasem (3.38,43), ale jeszcze zajął 3. miejsce na podium właśnie w kategorii dziennikarzy, w gronie 60-latków był 7. Gnębiły go skurcze skurcze od 35 km trasy, ale chłopaki nie płaczą!
Pozdrawia nas wiosennie i cieszy się (chyba) że, Werynia i całe Podkarpacie nie zmieniają poglądów :) Zdjęcia
Z wizytą w największych magazynach kamienia w Polsce
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
W ubiegły czwartek (4 kwietnia) młodzież z klas pierwszych wybrała się na wycieczkę do Zakładu Obróbki Kamienia Budowlanego w Przyłęku. W firmie pana Kazimierza Rogali uczniowie zostali zapoznani z technologią wytwarzania i obróbki marmuru, granitu oraz innych kamieni. Zobaczyli ozdobne elementy tworzone z różnych gatunków kamienia oraz poznali asortyment tego zakładu. W dalszej kolejności udali się do Mielca na projekcję filmu historycznego ”Kurier”. Film w reżyserii Władysława Pasikowskiego został pozytywne przyjęty przez uczniów, którzy z zaciekawieniem śledzili losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kuriera z Warszawy, którego życiową misją była wolna Polska. Zdjęcia
Wycieczka szkoleniowa do Kańczugi
Autor: G.Warunek
Monterzy z klasy pierwszej i drugiej Szkoły Branżowej dzięki Regionalnej Fundacji Rozwoju Serce w Kolbuszowej w ramach projektu „Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe” mieli możliwość uczestniczenia w wyciecze szkoleniowej do firmy „Kisan” w Kańczudze. Zajmuje się ona produkcją kompletnych systemów instalacji wodociągowych i grzewczych stosujących technologię rur wielowarstwowych. Uczniowie odbyli tam profesjonalne szkolenie, zwiedzili halę, w której produkowane są złączki do rur, zapoznali się również z całym procesem technologicznym produkcji rur wielowarstwowych. Dowiedzieli się oni jakim próbom kontroli jakości poddawane są poszczególne elementy produkowanych systemów instalacyjnych. Uczestnicy szkolenia zdobyli cenne doświadczenie i poszerzyli wiedzę o nowoczesne technologie. Zdjęcia
Sukcesy ekonomistek
Autorzy: B.Bryk, K.Wachowska
Najlepsi z najlepszych, specjaliści w zakresie rachunkowości z całego województwa, bo tak zostali nazwani wszyscy zebrani uczniowie, spotkali się 4 kwietnia 2019 roku na drugiej edycji Podkarpackiego Turnieju Szkół Ekonomicznych „Rachunkowość w pigułce”. Konkurs zorganizowany był przez Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce i Narodowym Bankiem Polskim. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice kształcące się w zawodzie technik ekonomista: Patrycja Ofiara, Karolina Czachor i Justyna Witas. Podczas turnieju weryfikowana była nie tylko wiedza teoretyczna uczestników, ale też umiejętności praktyczne począwszy od zadekretowania i zaksięgowania operacji gospodarczych, poprzez ustalenie wyniku finansowego oraz sporządzenia elementów sprawozdania finansowego: bilansu i rachunku zysków i strat. Trzeba było wykazać się „nie lada wiedzą”, także umiejętnościami zarządzania czasem, odpornością na stres, kompetencjami w zakresie pracy indywidualnej i zespołowej, a tego wszystkiego nie zabrakło z pewnością naszym uczennicom. Spośród 36 osób wśród trzech najlepszych uczestników turnieju w województwie podkarpackim znalazła się Karolina Czachor zdobywając prestiżowe II miejsce i atrakcyjne nagrody. Patrycji i Justynie niewiele zabrakło by znaleźć się na podium, więc nie ulega wątpliwości, że w naszej szkole są trzy najlepsze specjalistki od spraw rachunkowości, które potwierdziły, że są świetnie przygotowane do pracy w księgowości np. w biurze rachunkowym. Same spuentowały konkurs, że był dla nich doskonałą okazją na zweryfikowanie swoich umiejętności zawodowych!
Rozwijamy kulinarne pasje
Autorzy: A.Tęcza, W.Majewska, A.Fitał, A.Kiwak
Za nami pierwsze zajęcia realizowane w ramach projektu „Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe”. 3 kwietnia 2019 r. grupa uczniów uczestniczyła w szkoleniu pt. Sporządzanie efektownych dekoracji potraw słodkich i słonych. W trakcie spotkania młodzież przygotowała dekoracje z warzyw w postaci pięknych, dużych, białych kwiatów. Szczególnie ciekawe okazały się zajęcia poświęcone nauce sporządzania galaretek 3D. Przezroczysta galaretka, a w niej gerbera, goździk lub piwonia, również wykonane z galaretki – wzbudziły podziw ale i odrobinę strachu wśród naszych uczniów. Podstawowe pytanie brzmiało: Jak zrobić takie cudo? Wykonanie przestrzennych kwiatów może wydawać się bardzo skomplikowane, ale tak naprawdę wcale takie nie jest, dzięki specjalnym strzykawkom z igłami i odrobinie zręczności. Kwiaty zatapiane w galaretkach, pomimo wielkich obaw uczniów okazały się łatwe do nauczenia.
Na koniec całość udekorowali delikatnymi, zielonymi listkami. Kwiatowa galaretka tworzyła niezwykle smaczny i efektowny deser, idealny na specjalne okazje np. imieniny lub urodziny. Zdjęcia
Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej
Autorz: D.Krogulec, A.Kiwak
Nic nie rozpala emocji bardziej niż rywalizacja. A jeśli na boisku zmagają się zawodniczki to emocje sięgają zenitu. Tak było w Mistrzostwach Szkoły w piłce siatkowej dziewcząt, w których startowały zawodniczki z dziewięciu klas naszej szkoły: 1ae, 1ż, 1km, 2ż, 2km, 3ae, 3ż, 4az, 4ez. Grano systemem pucharowym. Do ścisłego finału awansowały klasy drużyny: 1 i 2 km, 3 tż, 4 eż. Mecze obfitowały w ciekawe akcje, doskonałe wymiany i walkę o każdy punkt. Wszystkim uczestniczkom turnieju należą się słowa uznania za sportową walkę i zaangażowanie o nagrodę główną, którą jest Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły.
Po pasjonującym pojedynku kolejny rok wygrała klasa 4eż w składzie: Elżbieta Kopeć, Elżbieta Ślęzak, Kinga Majka, Natalia Matuła, Kamila Czernik, Patrycja Pruś, Justyna Witas i Monika Biestek.
Drugie miejsce zdobyły zawodniczki z klasy 3 tż w składzie: Patrycja Mycek, Kinga Kubiś, Kamila Mokrzycka, Dominika Majewska, Martyna Mazur, Justyna Haracz i Wiktoria Grądzka.
Trzecie miejsce zajęły dziewczęta ze Szkoły Branżowej w składzie: Małgorzata Dziuba, Magdalena Dziuba, Faustyna Wojdyło, Wiktoria Majka, Milena Fila, Eliza Sudał i Julia Serafin.
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych rozgrywkach. Zdjęcia
Indywidualne doradztwo zawodowe
Autor: I.Pogoda
Jesteś uczniem klasy 3 technikum? Zastanawiasz się jaką ścieżkę kariery wybrać lub masz ciekawy pomysł na biznes? A może chcesz rozszerzyć swoją wiedzę o finansach osobistych? Jeżeli tak to weź udział w indywidualnym doradztwie zawodowym, które odbędzie się w szkole w ramach programu Szkolna Akademia Finansów.
Spotkaj się i porozmawiaj z młodym, kreatywnym i doświadczonym trenerem, który odpowie na nurtujące Cię pytania. Termin: 09.04.2019 i 10.04.2019. Spotkania są całkowicie bezpłatne. Jak się zapisać?Wejdź na stronę:
https://szkolnaakademiafinansow. nakiedy.pl i wybierz grafik trenera, który odwiedzi ZSA-E w Weryni.
Uczniowie ZSA-E w Weryni aktywni w Europie!
Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska
Projekt pod nazwą „Aktywni w Europie” skierowany jest tym razem do uczniów klas drugich i trzecich Czteroletniego Technikum kształcących się w zawodzie technika ekonomisty. Do tej pory w/w projekcie, w ramach stażu zawodowego uczestniczyło 34 uczniów (żywieniowcy i architekci krajobrazu).
Kolejna grupa 17 uczniów wraz z opiekunami poleci na podbój Królestwa Wielkiej Brytanii, a ich przygoda rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 18 maja.Praktyki zawodowe tym razem odbywać się będą w zagranicznych firmach związanych z branżą ekonomiczną w Birmingham. Uczniowie biorący udział w projekcie zostali zakwalifikowani spełniając określone kryteria w procesie rekrutacji.
Ekonomiści przed wyjazdem odbyli kurs języka angielskiego branżowego zorganizowanego przez instytucję wysyłającą (ZSA-E w Weryni), również uczestniczyli w kursie pedagogiczno-kulturowym.
Partnerem ze strony angielskiej jest firma Polaris Enterpise Eu, której wieloletnie doświadczenie gwarantują realizację uzgodnionego wcześniej programu pobytu. Uczniowie podczas stażu zdobywać będą umiejętności zawodowe oraz językowe, a to wszystko będzie potwierdzone zdobyciem certyfikatu ECVET oraz dokumentu Europass Mobilność.
W ramach realizowanego projektu wszyscy uczestnicy mają zapewniony przejazd na staż i powrót do kraju, ubezpieczenie OC, NW pokrywające koszty leczenia, zakwaterowanie, wyżywienie i wypłatę kieszonkowego podczas pobytu na stażu za granicą. W czasie wolnym od stażu uczestnicy będą objęci programem kulturowym, który umożliwi im poznanie Wielkiej Brytanii.
Realizacja projektu przyczynia się do zwiększenia prestiżu szkoły w środowisku lokalnym oraz daje możliwość wykorzystania doświadczeń w zakresie programu POWER do realizacji kolejnych mobilności w przyszłości. Organizowane w szkole projekty dają również szanse młodym ludziom na lepszy start, a uzyskane przez nich nowe kwalifikacje zwiększą ich szanse na zdobycie pracy, zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim.
Dzień Naleśnika
Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska
W ubiegły wtorek uczniowie naszej szkoły obchodzili po raz pierwszy Dzień Naleśnika. Inspiracją do organizacji tego dnia stał się francuski „Mardi gras” tzw. tłusty wtorek, odpowiednik polskich ostatków. Podobnie jak Polacy, Francuzi starają się w tym dniu zjeść jak najwięcej pączków (des beignets), faworków (des merveilles) oraz naleśników (des crêpes). Tradycyjnie w całej Francji unosi się wtedy przyjemny zapach smażonych naleśników (les crêpes). Region, który słynie z najsmaczniejszych naleśników to Bretania. To tam według Francuzów powstają najlepsze crêpes Suzette, czyli naleśniki z sosem pomarańczowym.
Według legendy zwyczaj jedzenia naleśników w tym dniu sięga V wieku, kiedy to papież Gelazjusz I nakazał piec naleśniki i rozdawać je zmęczonym pielgrzymom (le pèlerin) przybywającym do Rzymu. Naleśnik, swoim okrągłym kształtem i złotym kolorem, miał również symbolizować słońce (le soleil), które zapowiadało nastanie długo wyczekiwanej wiosny.
Świętowanie rozpoczęliśmy od szkolnego Master Chefa i po tych przygotowaniach kulinarnych drużyny (3-osobowe) prezentowały przed Jury swoje pyszne dzieła. W składzie oceniających byli: przewodniczący wicedyrektor Witold Cesarz oraz członkowie p. Agnieszka Biestek (nauczyciel przedmiotów żywieniowych), p. Iwona Pogoda (pedagog) oraz przedstawiciel uczniów Michał Ozimek. Jury oceniając słodki poczęstunek zwracało uwagę na prezentację, oryginalną i pomysłową nazwę naleśników, sposób ich podania oraz smak. Uczniowie wykazali się niesamowitym wyczuciem smaku i kreatywnością. Ponadto uczestnicy projektu „Aktywni w Europie” w ramach jego upowszechniania przygotowali pancakes jako tradycyjny słodki koniec angielskiego karnawału.
W kolejnej konkurencji odpowiadali na pytania dotyczące polskiego odpowiednika tłustego czwartku w krajach europejskich, w tym Francji, oraz musieli wykazać się wiedzą na temat sporządzania i podawania naleśników. Na zakończenie odbył się bieg z patelnią na czas. Uczniowie zrobili to bardzo szybko podrzucając jednocześnie naleśnikiem.
W konkursie z okazji Dnia naleśnika uczniowie wykazywali swoje umiejętności praktyczne oraz teoretyczne w zakresie technologii gastronomicznej i języka francuskiego. Podsumowując wszystkie punkty z poszczególnych zadań na podium stanęły:
Angelika Gul, Patrycja Jadach, Weronika Micek (4az)
II miejsce zajęli: Anna Kolano, Karol Halat, Bartłomiej Dziuba (3ae)
III miejsce zdobyli: Izabela Gul, Wiktoria Bednarz oraz Marcin Lewandowski (1z)
Każdy Francuz uważa się za mistrza robienia naleśników. Z tej okazji uczniowie tworzyli własne receptury w języku francuskim na najlepsze „crêpes”. Gratulacje należą się: Patrycji Gielarowskiej, Kindze Margańskiej, Katarzynie Pająk, Ewie Rzeszut, Natalii Sitarz oraz Natalii Snopek.
Marcin i Kamil - super chodziarze
Autorzy: M. Laube-Skowrońska, A. Kiwak
Chodzić każdy może, ale rywalizować w technice Nordic Walking i to w trakcie zawodów to nie lada wyzwanie. Uczniowie: Marcin i Daniel Lewandowski, Kamil i Krystian Micek, Kamil Byczek oraz Kamila Mokrzycka, Dominka Majewska, Kinga Kubiś, Justyna Haracz i Anna Kolano wystartowali 28.03.2019 r. w VI Wiosennym Rajdzie Nordic Walking, zorganizowanym przez Kolbuszowski Klub Nordic Walking w LO w Kolbuszowej. Wspaniała atmosfera zawodów wyraźnie odrysowała się w uśmiechach zadowolenia uczestników, wśród których znaleźli się zwycięzcy. W kategorii chłopców II i III miejsce wywalczyli - Marcin Lewandowski i Kamil Micek. Dodatkową atrakcję zapewniła pogoda, która obdarowała zgromadzonych wspaniałym słońcem i orzeźwiającym deszczem.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych zawodach. Zdjęcia
Niech żyje młodość i swoboda
Autorzy: M.Dziedzic, A.Kiwak
"A jak tańczyć to tylko..." do białego rana w zajeździe "Świder" w towarzystwie uczniów klas drugich Technikum oraz Szkoły Branżowej. Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, uczniowie w "połowie drogi do matury" zorganizowali 1 marca 2019 r. półmetek. Zabawa rozpoczęła się o godz. 19:00. Po posiłku nadeszła chwila na zabawę i tańce. Na parkiecie pojawili się uczniowie oraz nauczyciele. Wszystkim uczestnikom dopisywał wspaniały humor, a atmosferę beztroski i radości wzmacniała muzyka. Impreza trwała do godziny trzeciej nad ranem. Uczestnikom pozostaną piękne fotografie i wspaniałe wspomnienia. Zdjęcia
Przeczytaj mnie! Tak, Pani
Autor: B.Sobowska-Rekut
Przeczytaj mnie! Tak, Pani. W tych kilku słowach książka zaprasza czytelnika do jej przeczytania. A Ty, w jaki sposób zachęciłbyś do czytania książek? Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na Hasło Promujące Czytelnictwo. Propozycję hasła proszę przesłć na adres boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl w terminie do 6 maja 2019 r. Na zwycięzców czekają nagrody.
Poezja na językach
Autorzy: A.Kwiecień, A.Kiwak
Za nami XIV edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Obcojęzycznej. 19 marca stanęło w szranki 50 uczniów z 18 szkół powiatu kolbuszowskiego. Jury składające się z nauczycieli języków obcych z przyjemnością wysłuchało i nagrodziło 23 recytujących. Nagrody książkowe, puchary i drobne upominki ufundowali: Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce” z Kolbuszowej, ZSA-E w Weryni oraz Wydawnictwo PEARSON, a uczestnicy projektu POWER „Aktywni w Europie” z pomocą nauczycieli przedmiotów żywieniowych przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. W tym roku najliczniej reprezentowany był język francuski, chociaż pasjonatów języka angielskiego i niemieckiego wystąpiło niewielu mniej. Prezentowane były utwory poetów klasycznych oraz współczesnych , ale najważniejszy był język emocji, zrozumiały dla każdego, niezależnie od znanego przez niego języka obcego.
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom i opiekunom za udział w konkursie, gratulują literackiego hobby i życzą wielu sukcesów w przyszłości. ZdjęciaNagrodzeni w XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim
Poezji i Prozy Obcojęzycznej 2019:Nagrody główne GRAND PRIX zdobyli:
1. Aleksandra Łobaza – SP nr 2 w Kolbuszowej
2. Oliwia Nowicka - LO w Kolbuszowej
I miejsce:
Dominik Dziadura – SP w Wilczej Woli (j.ang.)
Małgorzata Urban – LO w Kolbuszowej (j.ang.)
Olga Róg – SP nr 1 w Kolbuszowej (j.niem.)
Justyna Witas – ZSA-E w Weryni (j.niem.)
Lidia Tylutka – SP w Weryni (j.franc.)
Magdalena Hałdaś - LO w Kolbuszowej (j.franc.)II miejsce:
Wiktoria Plis – SP w Widełce (j.ang.)
Patrycja Gielarowska – ZSA-E w Weryni (j.ang.)
Wiktoria Dębiak – SP w Kolbuszowej Górnej (j.niem.)
Krzysztof Magda – LO w Kolbuszowej (j.niem.)
Maja Kardyś - SP w Weryni (j.franc.)
Justyna Magda – ZST w Kolbuszowej (j.franc.)III miejsce:
Oliwia Urban – SP w Cmolasie (j.ang.)
Natalia Mazur - SP w Trzęsówce (j.niem.)
Wiktor Chmielowiec – ZST w Kolbuszowej (j.niem.)
Karolina Żądło - SP w Kupnie (j.franc.)
Konrad Światek – ZSA-E w Weryni (j.franc.)Wyróżnienia:
Anna Tetlak – SP w Siedlance (j.ang.)Mariola Mytych –SP nr 2 w Kolbuszowej (j.niem.)
Barbara Guźda – ZSA-E w Weryni (j.niem.)
Aleksandra Urban – SP nr 2 w Kolbuszowej (j.franc.)
GRATULUJEMY!!!
Mój pierwszy dzień w pracy!
Autorzy: K.Maciąg, K.Wachowska
Szesnasta edycja programu „Dzień Przedsiębiorczości” odbyła się 20 marca tego roku, w której z przyjemnością miałam okazję uczestniczyć. Zamiast - jak codziennie - do szkoły i na lekcje, to w tym dniu udałam się do pracy i poczułam się taka dorosła. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie - jako uczennicy klasy trzeciej Technikum kształcącej się w zawodzie technik ekonomista.
Jednodniową praktykę odbyłam w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Mogłam tam obserwować i uczestniczyć w pracach wydziału finansowo–budżetowego oraz organizacyjnego. Do moich obowiązków należało segregowanie i uzupełnianie dokumentów, wykonywanie zestawień i obliczeń, oczywiście pod nadzorem doświadczonego pracownika. Zajmowałam się także obsługą różnych programów komputerowych i porządkowaniem plików. Opiekun udzielał mi wskazówek, chętnie odpowiadał na moje pytania. Zdobyłam nowe praktyczne doświadczenie zawodowe dzięki wykonywanej pracy oraz poszerzyłam swoją wiedzę ekonomiczną o cenne informacje z zakresu rachunkowości, finansów i budżetów.
Dzień taki jak ten jest potrzebny, bo sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością wśród uczniów. Poprzez udział w takim programie uczniowie mogą odbyć jednodniową wizytę w wybranym miejscu pracy i zweryfikować swoje wyobrażenia o wybranym zawodzie. Mają wówczas szansę pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu i - co być może najważniejsze - zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą czy instytucją.
Jestem bardzo zadowolona, że mogłam stać się częścią tego niezwykłego przedsięwzięcia. Bardzo pozytywnie wspominam moją pierwszą pracę, będę pamiętać, że panowała tam miła atmosfera i wiele się nauczyłam. Polecam każdemu, by za rok również wziął udział w ,,Dniu Przedsiębiorczości'' i odkrył swoją wymarzoną drogę do idealnego zawodu. Zapewniam - nie pożałujecie! Zdjęcia
Międzynarodowy Dzień Frankofonii
Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska
„Journée internationale de la Francophonie” obchodzony był 20 marca i z tej okazji uczniowie naszej szkoły przystąpili do XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich. Pytania konkursowe dotyczyły wielu dziedzin, m.in.: historii, geografii, literatury, kultury, sztuki i ciekawostek turystycznych tych państw, w których język francuski stanowi podstawę komunikacji. Podczas tej edycji należało wykazać się wiedzą na temat Francji i organizacji Frankofonii oraz krajów Maghrebu (Maroko, Tunezja, Algieria), a także trzeba było napisać krótką wypowiedź w tym języku.
I miejsce zajął Konrad Świątek - IIez. Konrad uzyskał 104 punkty na 105 możliwych do zdobycia!
II miejsce zajęła Patrycja Magda - IIIz.
III miejsce uzyskała Kinga Margańska - Iae.Ciekawostką jest, że językiem francuskim posługuje się ok. 300 milionów ludzi na pięciu kontynentach. Jest on drugim językiem na świecie, zaraz po angielskim, nauczanym jako język obcy, również 30% współczesnego słownictwa w języku angielskim jest zapożyczone z francuskiego.
Naszym uczniom wiedza na temat zasięgu i statusu języka francuskiego w poszczególnych państwach francuskojęzycznych nie jest obca.
Profilaktyka demoralizacji nieletnich
Autorzy: G.Drałus, I.Pogoda
Niedawno mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym, na które została zaproszona absolwentka szkoły sierż. szt. Beata Chmielowiec z Wydziału Prewencji i RD. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącej przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości wśród uczniów. Policjantka poinformowała o tym, w jakich przypadkach osoba nieletnia może odpowiadać jak dorosły. Pouczyła również o grożących niebezpieczeństwach związanych z narkomanią, używaniem alkoholu, paleniem papierosów, bądź zażywaniem środków odurzających. Zwróciła uwagę na fakt ponoszenia odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, za wymuszenia i rozboje, za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie. Sporo czasu poświęciła zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, apelując o rozważne zamieszczania informacji, czy fotografii na portalach społecznościowych. Uczniowie zdobyli także wiedzę o konsekwencjach wynikających z przestępczości w Internecie. Młodzież z zaciekawieniem słuchała i bardzo chętnie zadawała pytania związane z tematyką spotkania. Z pewnością wielu uczniów wyciągnie właściwe wnioski na przyszłość.
Aktualności