Autorzy: N.Preneta, K.Wachowska
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, jak co roku organizowanego w naszej szkole, realizowany był projekt Otwarta firma. Twórcami tego szkolnego przedsięwzięcia byli nauczyciele zawodu: Beata Bryk oraz Mieczysław Oślizło, a odwiedzali nas przedsiębiorcy, pracownicy urzędów i instytucji. Zaproszeni konsultanci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem teoretycznym jak również podawali przykłady te praktyczne. Była to doskonała okazja dla nas, aby zdobyć dodatkową wiedzę m.in.: z zakresu podatków, praw konsumenta, pozyskania dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, ubezpieczeń czy prowadzenia własnej firmy.
Pierwszym gościem, który odwiedził naszą szkołę był p. Kazimierz Pierzchała, agent ubezpieczeniowy firmy Ergo Hestia, który bardzo wnikliwie przedstawił zagadnienie ubezpieczeń. Uświadomił nam jak one są ważne, a także zapoznał nas z konsekwencjami i wysokimi karami za ich brak.
Pan Konrad Batory przedsiębiorca, właściciel Bee Shop Fotelikowe Centrum Bezpieczeństwa RWF, opowiadał o zaletach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przekonywał nas, że warto podejmować wyzwania, bo pozwala to na rozwój osobisty i zawodowy.
Następne wystąpienie z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości to prelekcja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej p. Jana Kochanowicza oraz kierownika Referatu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej p. Andrzeja Sudoła. Urzędnicy bardzo szczegółowo omówili podatki i uświadomili nam ich istotę oraz znaczenie w życiu społeczno -gospodarczym kraju.
Kolejnym konsultantem był p. Jan Wlazło, który jest Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów. Z jego wystąpienia mieliśmy okazję dowiedzieć się o prawach konsumentów, o tym jak składać reklamacje oraz jakie prawa przysługują nam w tej dziedzinie. Wiemy już jak dokonywać zakupów na odległość, na co zwracać uwagę także gdzie szukać informacji.
Istotę ekonomii społecznej wyjaśnił nam p. Piotr Cepielik, przedstawiciel Agencji Dzieł Społecznych sp. z o.o. Kolbuszowa. Opowiedział on o specyfice działalności, którą prowadzi, również uświadomił mam jak ważny jest realizowany poprzez taką działalność - cel społeczny.
Ostatni dzień owocował w informacje dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, które przekazała nam panie Izabela Karkut i Marzeną Selwą z Powiatowego Urzędu Pracy. Dowiedzieliśmy się co należy zrobić, aby otworzyć swój biznes oraz jakie należy spełnić warunki, aby uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Jak widać tegoroczny Tydzień Przedsiębiorczości obfitował w znaczną ilość spotkań, a co za tym idzie, informacji przydatnych do wykorzystania w codziennym życiu. Uważamy, że takie przedsięwzięcia powinny być organizowane częściej w szkole, bo są to świetne lekcje poszerzające nasze horyzonty i inspirujące nas do pracy nad sobą.
Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości składają serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym Gościom za poświęcony czas oraz cenne sugestie i wskazówki.