Autor: B.Sobowska-Rekut
Na witrynie biblioteki szkolnej znajdują sie arkusze egzaminacyjne i klucze odpowiedzi.
Autor: B.Sobowska-Rekut
Na witrynie biblioteki szkolnej znajdują sie arkusze egzaminacyjne i klucze odpowiedzi.
Autor: K.Maciąg
Miło nam poinformować, że ekonomistka z klasy drugiej - Kinga Maciąg - zakwalifikowała się do drugiego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Kilka miesięcy temu wzięłam udział w tej olimpiadzie i wybrałam temat: ,,Lot, wzlot, polot...'' (Kulturowe funkcje wznoszenia się). Dlaczego ten temat? Przyznam, że zastanawiałam się długo, ale spodobał mi się najbardziej spośród wszystkich, sam tytuł już przyciągnął moją uwagę. Chciałam zgłębić tajniki wznoszenia się, tego metaforycznego i dosłownego. Jak powiedział słynny pisarz Nietzsche: ,,Aby móc latać, najpierw trzeba nauczyć się chodzić''... Bazowałam na różnorodnych utworach, jak na przykład ,,Latarnik'' H. Sienkiewicza, ,,Oda do młodości'' A. Mickiewicza czy też znany na całym świecie mit o Dedalu i Ikarze. Pisząc rozprawkę poszerzyłam swoją wiedzę w powyższej kwestii, a nawet wzbogaciłam słownictwo. Jednak, co najważniejsze, odkryłam że lotu nie można zdefiniować jednym prostym słowem czy zdaniem. To nie tylko nieopisana radość bądź ucieczka od smutków i zmartwień. To również wytrwałe podążanie wytyczoną sobie ścieżką, prowadzącą do zrealizowania planów i marzeń.
Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej Olimpiadzie. W dużym stopniu pomogła mi pani polonistka Katarzyna Wachowska dając dobre rady i wskazówki. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie, które zachowam w pamięci. Czekam na kolejny etap i obiecuję, że dam z siebie wszystko.
Autorzy: K.Maciąg, K.Żarkowska, K.Wachowska
Już po raz trzeci została przeprowadzona rekrutacja do projektu pt: „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy”. Spośród wielu chętnych tylko 17 uczniów spróbuje swoich sił na rynku londyńskim! Ci szczęściarze zakwalifikowani do projektu, uczący się w zawodzie technik ekonomista, będą mogli zdobywać doświadczenie w zagranicznej firmie lub instytucji, poszerzyć swoje horyzonty, zdobyć praktyczną wiedzę oraz oczywiście wzbogacić swoje CV.
Każdy z uczestników projektu przed wyjazdem na praktyki do Anglii weźmie udział w zajęciach przygotowawczych z języka zawodowego angielskiego, zajęć kulturowych oraz przygotowania pedagogicznego. Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają: certyfikaty wystawiane przez instytucje wysyłającą i przyjmującą z potwierdzeniem zdobytych umiejętności, dokument Europass Mobilność, certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.
Podczas zajęć młodzież będzie miała okazję porównać angielskie rozwiązania branżowe ze stosowanymi w Polsce i zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym, podnieść swoje umiejętności języka angielskiego.
„Z niecierpliwością czekamy na ten dzień. Z nieopisaną satysfakcją i nadzieją w sercach zamierzamy poznać kulturę, obyczaje, język oraz zabytki w tym pięknym, niezwykłym mieście. Zdobyte doświadczenie i wiedza staną się dla nas kluczem do osiągnięcia swoich celów zawodowych, spełnienia planów i ambicji oraz znalezienie w przyszłości dobrej pracy”.
Autorzy:M.Król, B.Sobowska-Rekut
Drodzy Uczniowie, gorąco zachęcam do wzięcia udziału w XXXIII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, która od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zachęcam do śledzenia aktualizacji dotyczących Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, które dostępne są na stronie: http://ekoolimpiada.pl/. Osoby, które mają jakiekolwiek pytania lub chcą wziąć udział w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, proszone są o zgłoszenie się do p. Małgorzaty Król. Termin przyjmowania zgłoszeń do 09.01.2018 r.
Autor: M.Banaś
Zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie „Warto współpracować dla przyrody” organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” z siedzibą w Rzeszowie. Przedmiotem konkursu jest stworzenie komiksu/historii obrazkowej dotyczącej współpracy na płaszczyźnie CZŁOWIEK - PRZYRODA. Komiks powinien składać się z 5 obrazków na formularzu zgłoszeniowym w formacie minimum A3. Termin składania prac: do 28 lutego. Szczegółowe informacje (regulamin konkursu wraz z załącznikami) znajdują się na stronie internetowej: www.zielonepodkarpacie.pl
Przewidziane są atrakcyjne nagrody! Dodatkowych informacji udziela Marta Banaś.
Autor: B.Sobowska-Rekut
W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam... Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.
Zapraszam do biblioteki po książki.
źródło: www.lubimyczytac.pl
Autor: K.Gul
Ogłoszenie o rekrutacji do projektu „Aktywni w Europie” o numerze 2017-1-PL01-KA102036221 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Ogłaszamy termin rekrutacji do projektu dla 17 uczniów, którzy odbędą staż zagraniczny w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy osoby z obecnych klas II i III czteroletniego technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, oraz klasy II trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia w zawodzie kucharz. Wyjazd na staż zagraniczny poprzedzony będzie szkoleniem językowo–kulturowym oraz pedagogicznym.
Nabór rozpoczyna się 2 stycznia 2018 r. i będzie trwał do 16 stycznia 2018 r. Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany z funduszy europejskich.
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny jest na stronie internetowej szkoły w zakładce POWER-WET projekt „Aktywni w Europie”. Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do regulaminu rekrutacji) do udziału w projekcie należy składać w terminie od 2 stycznia 2018 r. do 16 stycznia 2018 r. w sekretariacie szkoły.
Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu Zbigniew Bogacz oraz Urszula Kuna i Kazimiera Gul.
Autorzy: K.Maciąg, K.Wachowska
Tuż przed świętami odbyły się jasełka szkolne wystawione w tym roku przez klasę 2ae. Celem tego świątecznego przedstawienia było wyolbrzymianie dobra - leku na wszelkie cierpienia, smutki i żale. Gdy zapadła idealna cisza, uczniowie wcielili się w swoje role niczym profesjonalni aktorzy, a z głośników na początku popłynęła melodia ''All I Want For Christmas Is You'' M. Carey. Cała historia rozgrywała się na dworcu, gdzie toczyła się walka dobra ze złem, a wszystko przedstawiono w dość nietypowy, a jednocześnie niezwykły sposób. Otóż oddane zostały realia dzisiejszego świata, gdzie zamiast miłości i ciepła rodzinnego, wiekszość obraca się wokół Internetu czy dążenia do zysku i pieniędzy. Jednak w końcu ludzie ,,budzą się'' i dostrzegają, co tak naprawdę jest ważne. Dostrzegają, że święta to czas pokoju, miłosierdzia i szczęścia z narodzin Chrystusa. Uczniowie klasy 2ae przenieśli nas w magiczny świat, gdzie zło ze wstydu umiera. Wystarczy otworzyć swe serce na Boga i drugiego człowieka, a zaznamy szczęścia, jak gdybyśmy dotykali kawałka nieba, albowiem tylko dobro jest prawdziwym kluczem do osiągnięcia pełni szczęścia.
Ciężka praca przyniosła zadowalające efekty. Nad wszystkim czuwała nasza pani polonistka, dzięki której każdy detal był dopięty na ostatni guzik'', a także nasza wychowawczyni. Całości dopełniła piękna dekoracja pobudzająca wyobraźnię oraz uzdolniony zespół muzyczny Concordia - wykonujący piękne, polskie kolędy. Zdjęcia
Autor: Mieczysław Oślizło
Od 2.01.2018 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Autor: B.Sobowska-Rekut
Już po raz kolejny odbył się w szkole Konkurs Czytelniczy. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyli: Michał Ozimek – I miejsce, Martyna Piekarska – II miejsce i Patrycja Gielarowska – III miejsce. Zwycięzców konkursu zapraszamy po odbiór nagród w bibliotece szkolnej. Tym razem uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi „Wesela” S. Wyspiańskiego i „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Z każdym rokiem poziom konkursu wzrasta, uczniowie zdobywają wiecej punktów, a ich odpowiedzi są precyzyjne. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.
Autor: S.Skiba
Najserdeczniejsze z serdecznych ŻYCZENIA dla Was, dla Waszych dzieci oraz dla Waszych szkolnych dzieci (uczniów znamienitej kuźni kadr) przesyła Wam Wasz Przyjaciel, a również Absolwent tej kuźni. A więc spokoju i radości w czasie Świąt Narodzenia Pańskiego i samych sukcesów w Nowym Anno Domini 2018 - Stefan Skiba z Rodziną. Zdjęcia
Autor: I.Pogoda
W XIII Konkursie na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze w kategorii "ozdoby choinkowe" ponownie wygrała Martyna Piekarska. Spośród prac złożonych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych to właśnie robione przez nią własnoręcznie papierowe jeżyki najbardziej zachwyciły jury. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 15 grudnia w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Laureatce gratulujemy! Zdjęcia
Autor: B.Sobowska-Rekut
Rozstrzygnięcie Konkursu na Hasło Reklamujące Czytelnictwo było wyjątkowo trudne. Młodzież biorąca w nim udział wykazała się niezwykłą kreatywnością i wyjątkowo ciekawym ujęciem tematu. Zwyciężył Marcin Kosek uczeń III klasy technikum, który zaproponował, że „Czytając odnajdujesz własne drogi prowadzące do szczęścia”. Laureatką II miejsca jest Kinga Maciąg, a III miejsce zajął Michał Ozimek. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w następnych edycjach.
Autorzy: A.Nepelski, I.Pogoda
Uczniowie klas czwartych technikum (4z i 4ae) mieli okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach w ramach doradztwa zawodowego pn. Znajdź pomysł na siebie, które poprowadził Arkadiusz Nepelski - trener, doradca, założyciel klubu mówców Toastmasters. Zajęcia mają zaintrygować, zinspirować i "wciągnąć" młodych ludzi w proces odważnego zmierzenia się z kluczowymi decyzjami dotyczącymi kierunku dalszej edukacji oraz wyboru zawodu. Na warsztatach każdy uczeń skupia się na swoich indywidualnych wyborach i odkrywa opcje najlepsze dla siebie. W efekcie zaczyna rozumieć wagę swoich predyspozycji, odkrywa poczucie sensu i dochodzi do wniosku, że motywacja pochodzi od nas samych. Spotkanie zorganizowała Iwona Pogoda - pedagog szkolny we współpracy z wychowawcami klas maturalnych: Anną Fitał i Ewą Serafin.
Autor: M.Banaś
Niech Was nie zmylą rysunki i projekty architektów krajobrazu! Pomyślicie: stawiają parę kresek, żonglują kolorami, myślami są daleko między potężnym bukiem a wdzięcznie drżącymi dzwoneczkami kwiatów. Kto z Was wiedział, że znają sztukę wykonania drogi z Pressbetonu czy mur oporowy z cegły? A więc wyjaśniamy: mała budowlanka nie jest im obca! Dlatego w piątek, 15 grudnia udali się do składu budowlanego na nietypową lekcję. Krążąc między młotowiertarką a piłą listwową, cementem a wkrętami do drewna IV klasa architektów przypominała sobie sprzęty, narzędzia i materiały budowlane. O nudzie mowy być nie mogło! Podzieleni na drużyny dobierali oraz odnajdywali potrzebny do różnych celów asortyment. Takie lekcje to lekcje niezapomniane! Zdjęcia
Autorzy: A.Żywiec, A.Kiwak
Po kilku latach powrócił do naszej szkoły Turniej Tenisa Stołowego chłopców. Zgłoszeni zawodnicy 07.12.2017 przystąpili do rywalizacji o miano najlepszego w szkole. Turniej rozpoczął się powitaniem i przedstawieniem regulaminu. Po krótkiej rozgrzewce, poszczególni zawodnicy rozpoczęli swoje pierwsze mecze. Turniej został przeprowadzony systemem „do dwóch przegranych”, który daje możliwość każdemu rozegrania co najmniej dwóch meczy, które rozgrywano do trzech wygranych setów, a sety do jedenastu punktów. W turnieju wzięło udział dwunastu zawodników: Piotr Kuczyński, Albert Tęcza, Bartłomiej Dziuba, Tomasz Okoniewski, Patryk Kowal, Bartłomiej Sobejko, Kamil Micek, Krzysztof Bajek, Krystian Załuski, Dawid Biestek, Eryk Gacek, Krzysztof Lubera.
Po czterech godzinach zmagań wyłoniono zwycięzców.
I miejsce: Dawid Biestek
II miejsce: Albert Tęcza
III miejsce: Bartłomiej Dziuba
IV miejsce: Krzysztof Bajek
V miejsce: Piotr Kuczyński
Pozostali zawodnicy zajęli miejsca od VI do XII.
Turniej zakończył się wręczeniem każdemu z uczestników pamiątkowego dyplomu przez dyrektora szkoły Stanisława Olszówkę. Zdjęcie
Autorzy: M.Serafin, A.Biestek, A.Kiwak
Każdy wyjazd uczy nas i zwiększa świadomość otaczającego nas świata. 8-go grudnia uczniowie klas I, II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami panią A. Biestek, B. Olszówką i M. Serafin uczestniczyli w XI Międzynarodowych Targach Produktów i Żywności Wysokiej Jakości „Ekogala”, które odbyły się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. W tegorocznej edycji targów uczestniczyło aż 111 wystawców, w tym z 14 instytucji okołorolniczych oraz z urzędów marszałkowskich z województwa: podkarpackiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Najliczniejszą grupą przedsiębiorców byli przedstawiciele z Chin, którzy prezentowali różnego rodzaju produkty: makarony ryżowe, mleko sojowe, miody i wyroby cukiernicze. Swoje ekologiczne produkty zaprezentowali również wystawcy z Ukrainy i Węgier. W ramach imprezy uczniowie uczestniczyli w degustacjach, pokazach gotowania i rękodzieła związanego ze świętami Bożego Narodzenia. Ciekawym doświadczeniem okazała się właśnie degustacja potraw i napojów regionalnych, staropolskich i międzynarodowych, których egzotyczne nazwy budziły zdziwienie, natomiast smak zachęcał do rozkoszowania podniebienia. Zgodnie z staropolską gościnnością delektowaliśmy się min: lubelskimi sękaczami, mrowiskiem, ketchupem morelowym, chlebem z samopszy posmarowanym smalcem z czarnej świni, kindziukiem z ketchupem morelowym. Z obfitością wrażeń smakowych harmonizowały też ekologiczne kosmetyki, ludowe ozdoby i zapomniane ręcznie robione zabawki dla dzieci. Wśród potraw regionalnych „Anioła Podkarpacia” za anielski, niezrównany smak, ekologiczny i tradycyjny sposób wytwarzania zdobyły podkarpackie gomółki serowe.
Autorzy: J.Witas, I.Pogoda
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” - kierując się tą sentencją Samorząd Uczniowski ZSA-E w Weryni zorganizował akcję paczki świątecznej dla Katolickiej Placówki Wychowawczej "Nasz Dom" w Widełce. Siedem dziewczyn w wieku 13-17 lat otrzymało indywidualne mikołajkowe prezenty. Przygotowanie podarunków zjednoczyło całą społeczność szkolną, która tradycyjnie wykazała się wielkim zaangażowaniem. W imieniu obdarowanych serdecznie dziękujemy! Zdjęcia
Autorzy: J.Witas, I.Pogoda
Musimy się Wam do czegoś przyznać.. Każdego roku po cichu marzymy o wizycie św. Mikołaja. Z niecierpliwością oczekujemy "pana w czerwonym stroju". Dlaczego? Ponieważ uwielbiamy wracać wspomnieniami do dzieciństwa! Do czasów beztroski i zabawy. Na szczęście Mikołaj nie zawiódł nas i w tym roku! Zgodnie z obietnicą zapukał do ZSA-E w Weryni razem ze swoimi pomocnikami: Panią Mikołajową, Śnieżynką, Mikołajem Juniorem oraz uzdolnionym Elfem-Grajkiem! Każdy grzeczny uczeń otrzymał upominek w postaci cukierków, a nauczyciele i pracownicy szkoły - pięknie udekorowane pierniczki. Wszyscy chętni zachowają na pamiątkę zdjęcia, a to za sprawą osobistego fotografa Mikołaja. Wróć do nas za rok! Czekamy! Zdjęcia
Powered by aSc EduPage