Autorzy: W. Matusik, K. Żarkowska, K.Wachowska
Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 13-17 listopada. Podczas tego przedsięwzięcia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta czy np. dlaczego warto płacić podatki. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po skończeniu szkoły, kiedy to zaczniemy coraz większymi krokami wkraczać w dorosłe życie, ale też i na rynek pracy. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, wykładach i spotkaniach, za każdym razem zdobywając nowe informacje.
Przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli:
- Aneta i Krzysztof Białek: absolwenci naszej szkoły, którzy założyli własną działalność gospodarczą „CraftoveLove”. Zajmują się m.in. papeterią ślubną oraz kartkami okolicznościowymi. Są one wykonywane ręcznie przez panią Anetę. Pan Krzysztof zaś pełni funkcję informatyka. Jest to branża artystyczno-dekoracyjna. Przekonali nas do tego, że warto się uczyć, nabywać nowe umiejętności i kwalifikacje, brać udział w projektach szkolnych, które wykorzystamy na rynku pracy.
- Pani Iwona Snopkowska ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego NIL. Poinformowała nas, że NIL jest to organizacja pozarządowa i pomaga osobom bezrobotnym. To stowarzyszenie stawia sobie za cel pomoc osobom, które nie mogą znaleźć pracy, ale i osobom bezdomnym. Opowiedziała nam o projekcie, który realizowany będzie w naszej szkole. Na koniec spotkania uczestnicy oglądnęli krótki film, nagrany przez „podopiecznych” z tego Stowarzyszenia.
- Przedstawiciel firmy Koltex- Piotr Serafin. Wprowadził nas w świat prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele dowiedzieliśmy się o pracy księgowego w dużej firmie. Jesteśmy przekonani, że praca księgowego jest odpowiedzialnym i wymagającym wiedzy i systematyczności zawodem.
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów- pan Jan Wlazło. Dowiedzieliśmy się, że Powiatowy Rzecznik Konsumentów działa wyłącznie w sprawach konsumenckich, a więc dotyczących zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą. Opowiedział nam on m.in. o gwarancji, reklamacji itp.
-Pan Andrzej Sudoł oraz pan Jan Kochanowicz- pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej. Wprowadzili nas w pracę Urzędu Skarbowego. Dowiedzieliśmy się o podatkach lokalnych, czyli takich, które używamy na co dzień, nawet czasem o tym nie wiedząc.
- Pan Tadeusz Guzek z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania były klasy czwarte - kończące naukę w technikum i wkraczające w dorosłe życie, a także w rynek pracy. Podczas tego spotkania urzędnik nadmienił m.in. jak otrzymać dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
- Pani Natalia Batory z Nadleśnictwa Kolbuszowa. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że nasze lasy dzieliły się kiedyś na Obręb Morgi oraz Obręb Kolbuszowa. Do Obrębu Morgi zaliczane były: Wilcza Wola, Lipnica, Kamień oraz Podwolskie, a do Obrębu Kolbuszowa: Poręby Dymarskie, Świerczów i Nowa Wieś. Dowiedzieliśmy się także m.in. jakie są funkcje lasu, że na terenie Powiatu Kolbuszowskiego znajduje się 5 ścieżek edukacyjnych, oraz że las daje pracę.
- Pani Adriana Miłoś, która wprowadziła nas w świat życia bankowego prezentując informację o kredytach bankowych, pokazała też nam raporty kredytowe oraz wnioski o udzielenie kredytu/ pożyczki. Dowiedzieliśmy się o kredytach studenckich, lokatach oraz ogólnym funkcjonowaniu banku. Pod koniec spotkania w formie zajęć warsztatowych rozwiązywaliśmy ciekawe zadania.
A o to kilka wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat ŚTP realizowanego w naszej szkole:
„Cześć! Już 4 rok miałem okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach realizowanych w naszej szkole w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. I nie po tym konkretnie jednym roku, ale po kilku latach, mogę śmiało powiedzieć, że to świetna akcja. Dzięki takim spotkaniom z pracownikami np. z Urzędu Skarbowego czy też z pracownikami różnych banków, my młodzi możemy dowiedzieć się nieco więcej wszystkiego od strony praktycznej. Każdy zaproszony gość przynosi zawsze ze sobą jakieś gadżety i to jest super. Dajmy na to miła Pani z banku, która przedstawia swoją ofertę daje uczniom jakieś notesy, długopisy – to przyciąga klientów. Sam po takim spotkaniu (dwa lata temu) w jednym z kolbuszowskich banków założyłem konto i jestem bardzo zadowolony. Cieszę się, że nasza szkoła w tym roku również wzięła udział w tej akcji. To rozwój szkoły i uczniów.” Krzysztof Ptaś
„Spotkanie uważam za bardzo udane. I to wcale nie dlatego, że minęły nam lekcje. Poruszone zostały na nim kwestie, które nas, jako przyszłych absolwentów dotyczą. Dowiedzieliśmy się gdzie szukać pomocy jeśli będziemy mieć problemy z jej znalezieniem, czy też jak samemu założyć własną działalność gospodarczą. Mogliśmy również przejrzeć listę pracodawców poszukujących osób do pracy w rejonie kolbuszowskim. Na koniec mogliśmy zadać pytania i uzyskać na nie profesjonalne odpowiedzi oraz dostać cenne rady dotyczące przyszłości. Spotkanie podobało nam się i pozwoliło nam zyskać pewien pogląd na naszą przyszłość.” Agata Pyryt
„Wzięcie udziału w spotkaniach z osobami ze świata przedsiębiorczości było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Jako uczennica kształcąca się w zawodzie technik ekonomista, uważam że takie spotkania są dla mnie pomocne i edukacyjne. Mam nadzieję, że moi koledzy też tak to odbierają- jako przedstawienie mam w interesujący sposób być może naszej przyszłej pracy. Myślę, że nasza szkoła powinna organizować więcej takich spotkań lub takich dni jakim jest Tydzień Przedsiębiorczości.” Łucja Jagoda
Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.