- Książka z przepisami
- Upowszechnianie mobilności w Portugalii
- Ewaluacja wyjazdu do Portugalii
- Portugalia jest już naszym wspomnieniem
- Portugalskie smaki
- Słoneczny pobyt w Lizbonie
- Ola Lisboa!
- Relacja z Portugalii
- Upowszechnianie mobilności we Francji
- Szkolenie molekularne
- Wizyta w Krakowie
- Warsztaty kulturowe w Sandomierzu
- Street Food
- Witamy w Weryni
- Food Redefined- program wizyty
- Street Food - plakat
- Warsztaty żywieniowe na Uniwersytecie Rzeszowskim
- Bezcenne wspomnienia z Francji
- Francuskie smaki
- Bonjour Werynia
- Plan wizyty we Francji
- Rekrutacja: Francja
- Risotto z mątwy
- Ewaluacja wyjazdu do Chorwacji
- Kulinarna podróż
- Fotosafari przez dolinę Neretwy
- Poznajemy nową definicję żywności
- Plan wizyty w Chorwacji
- Rekrutacja: Chorwacja
- Świąteczne potrawy
- Początek kulinarnej podróży
- Konkurs
- Dary jesieni
- Polskie logo
- Blog
- O projekcie
- Plan wizyty w Portugalii
Street Food
Po raz pierwszy w Kolbuszowej odbyło się uliczne gotowanie. Było to możliwe dzięki projektowi Food Redefined, który jest realizowany w naszej szkole oraz 3 szkołach partnerskich. Każda ze szkół przygotowywała tradycyjne potrawy z kuchni chorwackiej, francuskiej, polskiej i portugalskiej. Sądząc po zainteresowaniu mieszkańców, potrawy były wyśmienite, ponieważ znikały tak szybko jak się tylko pojawiły. Każdy z nas zdobył nowe umiejętności praktyczne i językowe. Uczniowie z Chorwacji wraz ze swoim nauczycielem przygotowali placki chorwackie. Uczestnicy z Portugalii przygotowali Bifanę, a z Francji wykonali wrapy z puree dyniowym i warzywami.
Kuchnia polska również zaskoczyła wszystkich molekularnymi lodami z ciekłym azotem, plackami pszennymi z pastą warzywną, pierogami ruskimi, proziakami i koktajlami owocowymi pełnych witamin oraz grillowanym krokodylem z musem śliwkowym.
W gotowaniu nie chodzi tylko o poprawnie wykonanie potrawy z podanej receptury, ważne jest, aby odpowiednio łączyć ze sobą smaki i komponować nowe warianty. Wspólne gotowanie naszych uczniów i zaproszonych gości pozwoliło poznać kuchnie różnych państw świata w jednym miejscu. W czasie takich wydarzeń prezentujemy esencje smaku, kunszt sztuki kulinarnej i umiejność współpracy międzynarodowej w tworzenu kultury kulinarneji. Obecnie wszyscy doceniamy świeże i najlepszej jakości produkty, ponieważ jesteśmy świadomi jak ważne jest to, co spożywamy. Przygotowywanie jedzenia z prostych składników i wysokiej jakości produktów, jest cenione przez mieszkańców oraz turystów, ponieważ jest zdrowe i smaczne. Największym zaskoczeniem dla mieszkańców było mięso z krokodyla.
Po południu uczestnicy projektu wspólnie uczestniczyli w uroczystej kolacji w naszej szkole. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w szeroko pojętej gastronomii. Nauczyciele naszej szkoły podejmując działania w projektach unijnych doskonalą swoje umiejętności zawodowe, inspiruą się kuchniami innych narodów i rozwijają kreatywność. W ulicznym gotowaniu wzięła udział również młodzież uczestnicząca w projektach: "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" oraz "Europejskie praktyki zawodowe". Wykazali się znajomością języka angielskiego w kontaktach z gośćmi z Portugalii, Chorwacji i Francji i prezentowali zdobyte umiejętności podczas praktyk zagranicznych. Chętnie rozmawiali z mieszkańcami Kolbuszowej, lokalnymi pracodawcami oraz młodzieżą o korzyściach jakie daje udział w projektach unijnych.Autor: N. Wit, A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut