Kończąc szkołę podstawową zawsze mamy dylemat jaką szkołę i jaki zawód wybrać. My też prawie rok temu analizowaliśmy informacje o szkołach i zawodach. Większość z nas miała i ma na uwadze przede wszystkim perspektywy pracy, ale nie bez znaczenia są także zainteresowania i pasja do wykonywania konkretnego zawodu.
My już wybraliśmy - zawód technik eksploatacji portów i terminali - co więcej uważamy, że to był świetny i trafny wybór!
Od września kształcimy się w tym zawodzie i coraz bardziej utwierdzamy się o słuszności naszego wyboru. Przyswajamy nową, ale też bardzo ciekawą wiedzę, a podczas zajęć praktycznych nabywamy umiejętności, które z pewnością w przyszłości pozwolą nam efektywnie wykonywać pracę. Doskonalimy również umiejętności posługiwania się językami obcymi, co w tym zawodzie jest bardzo przydatne. Codziennie przekonujemy się, że to idealny zawód dla osób, które lubią, gdy wokół nich wciąż coś się dzieje, które są otwarte, komunikatywne, odpowiedzialne i lubią wyzwania.
Już wiemy, że technik eksploatacji portów i terminali należy do zawodów z branży transportowo-logistycznej. Nie dotyczy więc wyłącznie pracy na lotniskach i w portach, jak sugeruje nazwa, ale też nie wyklucza pracy w tych miejscach w przyszłości. Nie trzeba od razu zostać pilotem Dreamlinera albo kapitanem statku Queen Mary 2, aby realizować swoje pasje i jednocześnie dostawać atrakcyjne wynagrodzenie.
Po ukończeniu tego kierunku możemy pracować wszędzie tam, gdzie konieczne jest posiadanie wiedzy logistycznej - z zakresu magazynowania, załadunku, przeładunku i rozładunku, transportu dalekiego i wewnętrznego, obsługi pasażerów i transportu pasażerskiego oraz prowadzenie dokumentacji m.in. eksploatacyjnej. Zatem możemy zostać: logistykami, spedytorami, informatykami, pracownikami firmy transportowej, stewardesami, stewardami, pracownikami biura podróży, pracownikami terminali lotniczych, samochodowych, kolejowych, magazynierami czy też możemy założyć własną firmę.
Co ciekawe, ukończenie tego kierunku może być początkiem dalszej edukacji i zdobywania doświadczenia w pokrewnych zawodach. Można później - już w trakcie studiów - uzupełnić naukę na tym kierunku innymi np. Zarządzanie w transporcie lotniczym, Teleinformatyka czy Budowa lotnisk. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby studiować marketing, lotnictwo, informatykę, zarządzanie, finanse czy stosunki międzynarodowe.
Co ważne, ten konkretny zawód należy do grupy popularnych i europejskich, dlatego bez przeszkód pozwala na znalezienie pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Powiemy Wam więcej, my cieszymy się z naszego wyboru i nie zamienilibyśmy kierunku technik eksploatacji portów i terminali na żaden inny!
Autorzy: Izabela Magda Olgierd Malec
Sprawdziła: K. Wachowska
9.12.2021