Autorzy: A.Piątek, M.Dobek, E.Serafin
_______________________________
Jeszcze nie tak dawno, bo wiosną tego roku my – ekonomiści, wtedy uczniowie klasy pierwszej i drugiej Technikum uczestniczyliśmy w projekcie Robopreneur poza granicami naszego kraju – w Portugalii.
Na początku tygodnia, w poniedziałkowy poranek w murach naszej szkoły, to my serdecznie powitaliśmy poznanych już wcześniej kolegów i koleżanki ze szkół w Hiszpanii i Włoch. Już na samym początku atmosfera była bardzo gorąca, goście z zagranicy jak i my byliśmy pełni wrażeń i mieliśmy ogrom wspomnień.
Kiedy już zostaliśmy podzielni na cztero i pięcioosobowe grupy, rozpoczęliśmy zwiedzanie naszej szkoły oraz obiektów wokół niej. Emocji nie brakowało zwłaszcza, że komunikacja prowadzona była w języku angielskim. Jednak my jako gospodarze całej imprezy ekonomicznej zostaliśmy bardzo dobrze przygotowani i stanęliśmy na wysokości zadania.
Punktem centralnym poniedziałkowego spotkania były przygotowane przez nas i nauczycieli ekonomistów oraz anglistów warsztaty pod nazwą ,,Economy today and in the future”. Najpierw ekonomiści Edyta i Mateusz – nasi koledzy z klasy trzeciej, dokonali prezentacji zawodu technik ekonomista – oczywiści całość była prowadzona w języku angielskim. Zaciekawienie wśród uczniów z Hiszpanii i Włoch wzbudziły zaprezentowane zdjęcia z organizowanych w naszej szkole przedsięwzięć ekonomicznych. A było się czym chwalić – bo faktycznie w tym zawodzie dużo ciekawego i inspirującego się dzieje. Następnie Marcelina i Dawid – również ekonomiści z klasy trzeciej przedstawili w formie multimedialnej procedurę uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Po części wstępnej przystąpiliśmy do sporządzania biznes planu naszej, wspólnej polsko – hiszpańsko – włoskiej działalności gospodarczej. Pomysłów było bardzo dużo na uruchomienie takiego właśnie biznesu.
Kiedy już wybraliśmy nazwę naszej firmy, jej formę organizacyjno – prawną to przyszedł czas na opracowanie unikatowego loga, które będzie wizytówką tej działalności. Nasi uczniowie wraz z kolegami i koleżankami z południowo – zachodniej części naszego kontynentu wykazali się w tym punkcie dużą wyobraźnią i kreatywnością. Wszystkie pomysły były bardzo oryginalne i ciekawe. Kolejnym krokiem w tworzeniu biznesplanu była analiza SWOT dla naszej firmy. Tutaj mieliśmy szerokie pole do popisu w zakresie nie tylko naszej wiedzy ekonomicznej ,ale także językowej. Struktura organizacyjna firmy również została zaprezentowana w bardzo szerokim spektrum, ponieważ każdy chciał mieć w swoim personelu nie tylko prezesa, kierownika i pracowników, ale także specjalistów w danej dziedzinie np. finansowo – księgowej czy kadrowo – płacowej. Ostatnim celem poniedziałkowych warsztatów ekonomicznych była reklama produktu, towaru czy usługi, które chcielibyśmy wprowadzić na rynek. Na tym punkcie nasze ,,Economics workshops” zakończyliśmy, zmęczeni ale bardzo zadowoleni z efektów wspólnej pracy. Już niebawem, bo w środę będziemy z równie dużym zaangażowaniem, pełni pomysłów i entuzjazmu kontynuować bizneplan naszej międzynarodowej firmy.
Zwieńczeniem tego dnia była wspólna kolacja w jednej z lokalnych restauracji, podczas której wszyscy po pracochłonnym lecz ekscytującym dniu mieliśmy okazję do wspólnej integracji.