Autorzy: E.Sitarz, B.Bryk, K.Wachowska
27.11.2019 r.
-----------------------
Żyjemy w XXI wieku, w dobie rewolucji cyfrowej i komunikacyjnej, technika wciąż postępuje do przodu, cały czas dużo się zmienia, a w każdej dziedzinie obserwujemy ciągłe unowocześnienia. Wszystko to można zaobserwować również w świecie bankowości i finansów. Okazuje się, że BANKOWOŚĆ XXI wieku jest coraz bardziej innowacyjna, mobilna, coraz bardziej dostępna i coraz szybsza w działaniu. My ekonomiści ZSA-E w Weryni przede wszystkim interesujemy się tym „światem bankowości” i cały czas staramy się być na bieżąco w tym temacie. Tym razem uczestniczyliśmy w konkursie - Przyjazny bank zorganizowanym przez naszą szkołę we współpracy z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym. Aż 25 kolegów i koleżanek kształcących się w zawodzie technika ekonomisty zgłębiało dziś tajniki nowoczesnej bankowości. Najpierw rozwiązywaliśmy specjalistyczny test, a później podczas konkursu, w formie prezentacji multimedialnych i scenek tematycznych, prezentowaliśmy nowoczesne rozwiązania właśnie w bankowości. Wymagano od nas naprawdę wiele, bo oprócz fachowej wiedzy doszły jeszcze umiejętności komunikacji interpersonalnej, autoprezentacja, a także zdolności aktorskie! Koledzy i koleżanki opowiadali komisji o bankowości biometrycznej, telefonicznej, mobilnej. Informowali, że teraz bank mieści się w telefonie lub laptopie i jest otwarty przez całą dobę, a oprócz tego oferuje szereg interesujących i zdywersyfikowanych produktów. Sami więc widzicie ile tego jest?!
Przyjazny bank nie tylko powinien kojarzyć się z fachowym słownictwem i regułkami, dlatego też podczas konkursu przedstawiany był on również humorystycznie. W odgrywanych scenkach wszyscy uczniowie radzili sobie znakomicie, a w jednej szczególnie, bo wcielając się w rolę narratora i doradcy kredytowego, także i starszej pani zaciągającej kredyt bankowy, niektórzy ekonomiści rozbawili komisję, aż do łez!
Ogromny wkład pracy, duże zaangażowanie, wiele emocji, ale też uśmiech i radość – to wszystko towarzyszyło temu przedsięwzięciu. Profesjonalne jury składające się z kolegów i koleżanek pod przewodnictwem: pani Iwony Pogody - Pedagog, p. Bożeny Olszowy Kierownik PBS Oddziału Operacyjnego w Kolbuszowej oraz p. Elżbiety Skrzypek-Kąsek Dyrektor PBS Oddziału Operacyjnego w Mielcu, wnikliwie obserwowało i oceniało prezentacje, odegrane scenki (począwszy od przygotowania merytorycznego poprzez sposób i styl prezentacji, aż po strój) i wyłoniło zwycięzców:
Klasy I i II : miejsce pierwsze zdobył zespół w składzie:
1. Ewa Rzeszut
2. Kinga Kosiorowska
3. Aleksandra Bąk
Klasy III i IV: miejsce pierwsze zdobył zespół w składzie:
1. Konrad Świątek
2. Gabriela Drałus
3. Patrycja Tęcza
4. Natalia Preneta
Nagrodą główną dla zwycięzców – osobno dla każdego uczestnika - jest jednodniowa praktyka w PBS w Kolbuszowej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także drobne upominki. Myślę, że dla ekonomistów sam udział w konkursie był już ciekawym doświadczeniem i okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu nowoczesnej bankowości. Ja chętnie wzięłabym udział jeszcze raz w takim ciekawym przedsięwzięciu!