Światowy Dzień Uśmiechu jest ruchomym świętem przypadającym w pierwszy piątek października (6.10.2023). My Szkolny Dzień Uśmiechu obchodzimy dziś w poniedziałek 09.10.2023.
Dzień uśmiechu nierozerwalnie wiąże się z popularną emotką stworzoną w 1963 roku przez Harveya Balla na zlecenie State Mutual Life Assurance Company. Piktogram przedstawiający uśmiechniętą buźkę stał się najbardziej rozpoznawalnym na świecie symbolem dobrej woli, radości i szczęścia. Po 36 latach Harvey Ball zainicjował święto, które ma zachęcać wszystkich ludzi do częstszego uśmiechania się i spełniania dobrych uczynków. Po raz pierwszy Dzień Uśmiechu był obchodzony 1 października 1999 roku w miejscowości Worcester (USA). Jednak dzięki zainteresowaniu mediów święto zaczęto obchodzić na całym świecie.
Uśmiech dla jednych jest po prostu wyrazem twarzy, dla drugich to afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów. Uśmiech powstaje poprzez napięcie mięśni w okolicach kącików ust i wokół oczu. Angażuje od 5 do 53 mięśni.
Uśmiechnięta osoba jest postrzegana za bardziej atrakcyjną, towarzyską i pewną siebie.
Uśmiechając się nasz mózg wydziela endorfiny, substancje, które zmniejszają fizyczny i psychiczny ból lub cierpienie, dodatkowo rośnie poczucie zadowolenia. Badania pokazują, że ludzie często uśmiechają się sami do siebie, żeby poprawić sobie nastrój. Uśmiech często powoduje śmiech, który nas dotlenia i powoduje, że poprawia się krążenie. Poprawia pracę serca, płuc i mięśni, aktywizuje się układ odpornościowy. Uśmiech przekłada się na chemiczne reakcje organizmu, które mogą wpłynąć na pracę całego ciała. Badania pokazują, że spontaniczny uśmiech może załagodzić ból skurczowy, który często towarzyszy chorobom mięśniowym. Śmiech wspomaga również zdolności poznawcze, co dowiedli uczeni z kalifornijskiego Uniwersytetu w Loma Linda, którzy sprawdzali czy poczucie humoru ma wpływ na poprawę pamięci.
Terapia śmiechem to metoda leczenia oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, łagodzi konflikty, frustracje. W trakcie terapii śmiechem uczestnicy śmieją się, nabierając dystansu do siebie i otaczających problemów. Terapia śmiechem może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Oto najważniejsze korzyści wynikające ze śmiechoterapii:
- śmiech budzi kreatywność, motywuje do działania;
- śmiech uspokaja umysł;
- śmiech uczy dystansu do siebie;
- śmiech wyzwala w nas „wewnętrzne dziecko”;
- śmiech łagodzi złość;
- śmiech redukuje uczucie wrogości wobec drugiego człowieka.
Warto pamiętać, że uśmiech nie zawsze oznacza autentyczną radość. U osób chorych na depresję uśmiech może być niejako automatyczną reakcją, grymasem towarzyszącym w codziennym życiu. Tymczasem musimy pamiętać, że depresja, również ta maskowana, jest poważnym zagrożeniem. W żadnym wypadku nie należy zatem bagatelizować tej formy depresji. Pomimo uśmiechu na twarzy, chory odczuwa wypalenie i brak celów życiowych. Pojawiają się problemy ze snem, spadek koncentracji, gwałtowne zmiany apetytu, negatywne myśli co do przyszłości i istoty życia. Osoba cierpiąca na opisywane zaburzenie funkcjonuje w społeczeństwie „z automatu”. Nie odczuwa realnego zaangażowania. Nie daje sobie przyzwolenia na budowanie swojego losu. Pomimo zdolności do pracy, ubrania się czy rozmowy, odczuwa niemoc, niechęć do podejmowania tych czynności, bezcelowość swojego działania. Maskowanie objawów jest o tyle niebezpieczna, że trudniej wykryć jest niepokojące zmiany i w porę przystąpić do leczenia.
Chorzy są zdolni do nawiązywania kontaktu, przeprowadzają rozmowy i nawiązują nowe znajomości. Nie odczuwają jednak potrzeby nawiązania głębokiej więzi. Osoba chora na depresję pod płaszczykiem uprzejmości może skrywać pustkę, a także apatię. Z tego powodu przy dłuższej rozmowie czy bliższym poznaniu takiego człowieka, może okazać się, że pierwotny obraz „pozytywnej, uśmiechniętej osoby” jest błędny. A za maską uśmiechu i uprzejmego „u mnie w porządku”, kryje się samotność i bezradność. Osoby podejrzewające depresję maskowaną u siebie lub bliskich powinni skorzystać (lub zachęcić do niej) z możliwości diagnozy oraz pomocy w poradniach psychologicznych oraz gabinetach psychoterapeutycznych.
Jak obchodzić Dzień Uśmiechu?
Uśmiech możemy wywołać na twarzach innych osób na wiele sposobów:
- komplementem
- prezentem
- żartem
- okazaniem wsparcia
- zaproszeniem do wspólnego spędzania czasu
- symbolicznym gestem
W tym dniu nie zapominajmy o sobie!!! Co możemy zrobić?
- Uśmiechnąć się do siebie
- Zrobić sobie prezent
- Zjeść coś smacznego
- Pośmiać się oglądając komedię
- Nic nie robić. Po prostu sobie usiąść i przestać myśleć,
Autor: Edyta Chrząstek